Úspory.cz >> Běžné účty >> Běžné účty: Je studentský účet nutnost?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25.08.2017 Běžné účty Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Ještě před pár lety by položení této otázky bylo zbytečné. Klasické bankovní účty pro fyzické osoby byly spojené s nemalými poplatky a podmínkami, které by studentům mohli značně zkomplikovat život. Například podmínky v podobě minimálního měsíčního zůstatku, příjmu či obratu by mohl být zásadní překážkou při založení osobního účtu.

Banku nikdy nezměnilo 40 % Čechů

Naštěstí banky přišly s nabídkou účtů vytvořených přímo na míru studentům. Studenti získali vedení běžného účtu zdarma, žádné skryté poplatky za platební transakce či podmínky v podobě minimálního zůstatku nebo příjmu. Navíc tímto chytrým krokem banky získaly nového klienta, který u nich pravděpodobně nějakých pár let vydrží. Češi totiž patří ke spíše konzervativním klientům.

Ačkoliv nabídka běžných účtu je stále bohatší, Češi se o ně příliš nezajímají. Nepatří totiž k těm, kteří by sledovali aktuální nabídky a nebáli se přejít ke konkurenční bance za lepším. Různé průzkumy dokazuji, že banku nemá potřebu změnit téměř 40 % Čechů. Měnit banku Čechy nebaví a banky to moc dobře ví. Vyplatí se o nového klienta usilovat ještě předtím, než začne být skutečně ekonomický činný.

Účty pro děti a studentské účty do 26 let

Běžné účty pro studenty a pro mladé jsou určené pro mladé lidi do 26 let, nejvýše do 30 let. Mezi jejich hlavní výhody patřily nulové poplatky a různé výhody. Některé banky vyžadují potvrzení o studiu či nějakou studentskou kartu, jiné si vystačí s osobním dokladem.

Některé účty je také možné založit ještě před dosažením plnoletosti za účasti zákonného zástupce. Pro děti do 15 let jsou určené běžné účty pro děti. Využívání účtu před dosažením 18 roku však bývá omezeno různými pravidly. Student, který již dosáhl plnoletosti, si může účet založit sám.

Jak vybrat studentský účet?

Studenti mívají hluboko do kapsy a málokterý z nich má pravidelný a stabilní příjem. Proto je pro ně důležité, aby banka účet zdarma nepodmiňovala podmínkami, na jaké jsou pracující lidi zvyklí. Základem jsou nulové poplatky za vedení a správu účtu či platební transakce. Účet zdarma by také neměl být podmíněný minimálním zůstatkem, příjmem či obratem na účtu.

 

Banky se studentům snaží zalíbit tím, že jim nabízí řadu výhod. Ne všechny však student využije. Nemá smysl usilovat o co nejvíce bonusů, které nikdy nevyužije. To samé platí pro nabídku kontokorentů, kreditních karet a spotřebitelských půjček. Banky sice studentům mohou nabídnout výhodnější podmínky, při nedostatku peněz však může nastat problém se splácením. Není rozumné začít se zadlužovat již na škole.

Studentský versus obyčejný účet

V době, kdy banky ruší poplatky, přestávají mít studentské účty smysl. Stále více banky nabízí standardní osobní účet bez omezení. Při výběru účtu by se proto student měl podívat i na nabídku standardních účtů “pro dospělé”. Řada bank totiž nabízí bankovní účty zdarma nebo s velmi nízkými poplatky. Nejčastěji se jedná o menší banky, které tímto způsobem získávají nové klienty.

 

Štítky: bankovní účty |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18.09.2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27.06.2018

Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

06.03.2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

01.09.2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16.06.2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27.05.2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23.05.2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27.04.2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita
Všechny aktuality