Úspory.cz >> Běžné účty >> Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27.06.2018 Běžné účty Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Můžete být sebeopatrnější, a přesto se někdy neubráníte nenechavým rukám zlodějů. Proto si peněženku nejen dobře hlídejte, ale také pravidelně kontrolujte, že je v ní vše. Hlavní roli hraje čas. Čím dříve krádež (případně ztrátu) oznámíte své bance, tím o méně peněz přijdete. Pokud vůbec.

Od letošního roku totiž klesla míra spoluúčasti a banky nesou veškerou zodpovědnost za ztracené peníze od momentu, kdy krádež nahlásíte. Podle nového zákona o platebním styku spoluúčast klienta banky klesla ze 150 EUR na pouhých 50 EUR (tj. cca 1 250 Kč) bez ohledu na rozsah škod.

 

Pozor na vlastní nedbalost a pozdní oznámení krádeže

Zásadní podmínkou je fakt, že spotřebitel nezavinil zneužití platební karty vlastní chybou či nedbalostí. To znamená, že například PIN kód nesmí být uvedený v blízkosti karty. Bohužel spousta lidí má PIN napsaný na lístečku v peněžence nebo přímo na kartě. Banka samozřejmě nenese odpovědnost za škody, pokud prokáže, že se jednalo o podvod ze strany majitele platební karty.

Obáváte se krádeže a zneužití své karty či nálepky? Sjednejte si pojištění škod způsobených zneužitím platební karty včetně spoluúčasti u bezkontaktních transakcí. Výhodou pojištění je i to, že obvykle zahrnuje pojištění osobních věcí. Pokud vám zloděj ukradne celou kabelku (batoh, kufřík), banka vám uhradí také odcizený telefon, tablet a výdaje související s vydáním nových dokladů.

Důležité je také ztrátu či krádež karty oznámit co nejrychleji. Pokud v době mezi krádeží a nahlášením dojde k jejím zneužití, spotřebitel má smůlu a o peníze definitivně přijde. Ještě jednou důrazně opakujeme, že banka vrátí pouze peníze, o které klient přišel po nahlášení krádeže. Některé banky přitom trvají na spoluúčasti, jiné peníze vratí do poslední koruny.

 

Jak správně postupovat při blokaci

V momentě, kdy ztrátu či krádež platební karty (nálepky) zjistíte, je nutné provést blokaci. Tu lze provést různými způsoby. Každá banka má pro tyto případy speciální telefonní linku, která je v provozu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Telefonní číslo mějte uložené, abyste jeho hledáním neztráceli čas. Stačí nahlásit jméno, datum narození nebo rodné číslo a banka kartu neprodleně zablokuje. Telefonní blokace je nevratná. Pokud kartu později najdete, už ji nelze obnovit. Původní kartu je nutné vrátit nebo zničit a počkat si na vydání nové.

Druhou možností, která bývá rychlejší, je blokace platební karty prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Stačí se přihlásit a kartu zablokovat nebo snížit denní limit čerpání na nulu. Některé banky nabízí možnost kartu zablokovat dočasně. Pokud kartu najdete, lze blokaci zrušit. Blokaci lze odvolat například u České spořitelny či ČSOB. V tomto případě však banka nenese odpovědnost za provedené transakce. Jistější je tedy blokace trvalá.

Štítky: běžné účty | kreditní karty | platební karty | pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18.09.2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25.08.2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

06.03.2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

01.09.2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16.06.2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27.05.2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23.05.2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27.04.2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita
Všechny aktuality