Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Spoření >> Stavební spoření může po šesti letech překvapit

Aktuality

Stavební spoření může po šesti letech překvapit

18. 3. 2012 Spoření

Uzavřít smlouvu o stavebním spoření patří už více jak deset let pro mnoho lidí k takovým samozřejmostem, jako je třeba vlastnictví běžného účtu či používání kreditní karty. Jistota výhodného spoření sice v posledních letech dostala menší direkt v podobě snížení státní podpory a zdanění připisovaných úroků, i tak lze správným dávkováním úložek docílit i dnes ročního výnosu překračujícího pět procent při vázací době stavebního spoření šest let.

V legislativním procesu se však již připravuje novela zákona o stavebním spoření, která zasáhne i do dosud nedotknutelné bezúčelovosti naspořených prostředků po dodržení vázací doby. V současné době je možné po uplynutí šestileté (u starých smluv pětileté) vázací doby vybrat naspořené prostředky i s připsanou státní podporou na cokoliv. Vláda se však snaží prosadit změnu a to zřejmě už pro úložky v roce 2013. A ta by se týkala právě naspořené a připsané státní podpory, která činí v současné deset procent z roční úložky, maximálně pak 2000 korun.

Každý účastník stavebního spoření by tak podle vládní novely zákona o stavebním spoření měl počínaje rokem 2014 prokazovat účelovost této státní podpory. Nikoli tedy celé naspořené částky, ale pouze státem připsaných příspěvků. Během šestiletého vázaného cyklu je účastník spoření schopen inkasovat od státu až 12 tisíc korun. Těchto dvanáct tisíc korun musí použít účelově, tedy především pro realizaci či zkvalitnění vlastního bydlení své a své rodiny, další novinkou pak může být použití těchto prostředků na financování vzdělání . Pokud tuto účelovost neprokáže, zůstává mu poslední úniková možnost, aby o státní podporu nepřišel – převést všechny naspořené prostředky (tedy nikoli jen státní podporu) do třetí pilíře důchodového systému, do doplňkového penzijního spoření, jak se nově bude nazývat populární spoření na penzijního připojištění.

Otázku, zda se takový převod prostředků na účet penzijního připojištění vyplatí, si musí odpovědět každý sám podle své životní situace. Co je však skutečností, je znemožnění použití těchto prostředků před dovršením šedesáti let věku, což výrazně snižuje atraktivitu této varianty.

Důležitou informací je i skutečnost, že by se uvedená novela měla vztahovat i na již uzavřené smlouvy o stavebním spoření. Je proto třeba brát tyto skutečnosti na vědomí, hledáte-li v současné době srovnání stavebního spoření a chystáte-li se uzavřít smlouvu třeba pro své dítě.

více o stavebním spoření

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »