Úspory.cz >> Běžné účty >> V projektu Vstřícná banka vedou banky s levnými účty
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

V projektu Vstřícná banka vedou banky s levnými účty

12.03.2016 Běžné účty Již pátým rokem probíhá zajímavý projekt Vstřícná banka, jehož cílem je poskytování objektivních informací o všech tuzemských bankách a kvalitě jimi poskytovaných služeb a servisu. Za hodnocením stojí nezávislí odborníci z oblasti finančnictví, médií a vzdělávání i veřejnost.

Projekt Vstřícná banka není mezi veřejností příliš známý. Je to škoda, jelikož se jedná o velice přínosnou záležitost nejen pro bankovní klienty, ale i pro banky samotné. Projektu, který zaštiťuje server Bankovnípoplatky.cz se účastní široká skupina nezávislých odborníků, kteří pravidelně hodnotí a posuzují činnost bank a získané informace předávají dále bankovním klientům. Ti se na základě získaných informací mohou snáze rozhodovat o tom, které z českých bank si zasluhují pozornost.

Seznam bank, které jsou aktuálně zahrnuté do projektu Vstřícná banka:

 • Air Bank
 • Citibank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Equa Bank
 • Expobank CZ
 • Fio banka
 • GE Money Bank
 • Komerční banka
 • mBank
 • Poštovní spořitelna
 • Raiffeisenbank
 • Sberbank CZ
 • UniCredit Bank
 • Zuno Bank

Vstřícná banka hodnotí banky od roku 2010

Hlavními plusy projektu Vstřícná banka je objektivní hodnocení činnosti bank z dlouhodobého hlediska. Nejedná se tedy pouze o jednorázovou akci. Projekt naopak poskytuje pravidelná hodnocení za každé čtvrtletí a závěrečnou zprávu za celý rok. Z informací lze vyčíst, jak se činnost jednotlivých bank postupně vyvíjí a mění, a zda je to k lepšímu či naopak horšímu.

Projekt se soustředí na tři základní kritéria, kterými jsou bankovní poplatky, produkty a služby a image banky. Každé kritérium hodnotí odlišná skupina odborníků. Například bankovní poplatky sleduje organizátor Bankovnípoplatky.cz, produkty a služby odborná porota složená z finančních odborníků a image bank hodnotí registrovaní i neregistrovaní uživatelé z řad veřejnosti prostřednictvím formulářů a dotazníků. Projekt má víceméně zjistit, na kolik banky zastávají proklientský „vstřícný“ přístup.

Mezi nejvstřícnější banky patří tradičně Fio banka, Air Bank a Equa bank

V roce 2015 se do čela ankety dostali tři banky - Fio banka, Air Bank a Equa bank, které jsou známé především díky bezpoplatkové politice. A jak rok 2015 dopadl?

Výsledky za rok 2015:

Pořádí Banka Hodnocení v %
1. Fio bank 80,1
2. Air Bank 79,6
3. Equa bank 76,4
4. GE Money Bank 71,2
5. mBank 70
6. UniCredit Bank 69,9
7. Komerční banka 69,3
8. Sberbank CZ 68,4
9. Raiffeisenbank 67,5
10. ZUNO 66,2
11. ČSOB 65,4
12. Česká spořitelna 63,8
13. Poštovní spořitelna 61,1
14. Expobank CZ 53,5
15. Citibank 46,9

Zdroj: Vstřícná Banka

I v roce 2015 se na prvních dvou místech udržela Fio banka a Air bank. Ty se na první příčky vyšvihly hned po svém vstupu na bankovní trh v roce 2012. Equa bank si polepšila postupem z pátého místa na třetí a GE Money Bank se z původního šestého místa vyhoupla na čtvrté. Naopak si pohoršily UniCredit Bank a mBank, které poklesly řádově o dvě příčky. Nejhůře byly opět hodnoceny Expobank CZ a Citibank, které se na posledních příčkách drží již od počátku průzkumu.

Tyto informace by neměly být určené pouze veřejnosti, ale také samotným bankám. Výsledky průzkumy Vstřícná banka by se pro ně měly být důležitým impulsem, jak své služby změnit či zlepšit, aby oslovily více klientů. Nyní je zřejmé, že Češi oceňují především bezpoplatkovou politiku, tedy minimální až nulové poplatky za základní bankovní služby.

Jsou české banky zelené?

V rámci projektu Vstřícná banka vznikla nová část hodnocení GEEN Zelená banka, která hodnotí banky z pohledu k ekologii a životnímu prostředí. Banky jsou velké instituce, které spotřebovávají spousty energie, papíru a rovněž vytváří ohromné množství odpadů. Cílem je tímto způsobem dát bankám najevo, že podpora životního prostředí se cení.

Jaká kritéria se u Zelené banky hodnotí?

 • (Ne)tisknutí materiálů a dokumentů banky, popř. tisk na recyklovaný papír, elektronické substituce, signpady
 • Využívání elektromobilů a jejich podpora
 • Třídění odpadu
 • Nákup zelené energie
 • Používání PC a spotřební elektroniky a jejich energetické náročnosti
 • Úvěrování projektů obnovitelných zdrojů
 • Podpora vzdělávání v oblasti ekologie a obnovitelných zdrojů
Nechcete své peníze svěřit jen tak nějaké bance? Vyberte si s námi banku, která za vaši pozornost opravdu stojí! Sledujte stránky Úspory.cz a ze světa bankovního trhu vám nic neuteče.

Štítky: Air Bank | bankovní poplatky | bezpoplatková politka bank | mBank | srovnání běžné účty | Vstřícná banka |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18.09.2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27.06.2018

Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Celá aktualita

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25.08.2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

06.03.2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

01.09.2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16.06.2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27.05.2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23.05.2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita
Všechny aktuality