Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

Aktuality

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016 Běžné účty Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Ke změně přiměli banky samotní občané a tedy bankovní klienti, kterým vysoké poplatky za využívání jejich vlastního účtu vadily. Nemalý vliv si připsaly také nové moderní banky, které na český trh přivedly tzv. bezpoplatkovou politiku a českým bankovním klientům poprvé představily bankovní účet zdarma. Lidé tak jejich prostřednictvím dostali novou informaci, že banky si nemají poplatky čím odůvodnit. Velké finanční domy se chtě nechtě musely novému trendu přizpůsobit, pokud nechtěli přijít o většinu svých klientů.

Mnoho lidí setrvává u své banky z obavy, že změna se nevyplatí a zabere příliš mnoho času. Jenomže dobrým výběrem účtu lze každý rok ušetřit několik set korun ročně. Proč je strkat bankám do kapes, když je můžete využít na něco příjemnějšího? Přechod k nové bance navíc není nijak komplikovaný, byť na to některé banky upozorňují. Nyní změna banky trvá 15 pracovních dní. A nový zákon by měl celý proces ještě více zjednodušit.

Evropská unie: Každý občan EU musí mít právo na osobní bankovní účet.
V polovině září letošního roku by měla vejít v platnost nová legislativní norma nařízená Evropskou komisí. Podle této normy musí každá banka nabízet základní bankovní účet s regulovanými cenami. Účet by měl být určený zejména pro občany, kteří dosud účet nemají, nebo jim byl zamítnut.

Jak banky získávají nové klienty? Za doporučení zaplatí

Vyšší konkurence mezi bankami si žádá nové nástroje v boji o nové klienty. Jedním z nich je “finanční odměna za doporučení”. Jak to funguje? Jednoduše. Stávající klient doporučí bance nového klienta, který si založí bankovní účet, a za to mu na jeho účtu přistane menší finanční odměna. Čím více klientů přivede, tím více peněz získá. Motivace v podobě peněz je oblíbená vždy, a není divu, že si banky tyto úspěšné akce pochvalují.

Tyto kampaně nejsou ve světě neobvyklé a existuje pro ně zkratka MGM neboli member get member. Česká spořitelna uvádí, že během dvou kampaní v letech 2013 a 2014 získala více než 40 tisíc nových klientů. UniCredit Bank v rámci akce “Doporuč a získej” evidovala nárůst klientů o 10 procent. V dubnu letošního roku plánuje spustit novou MGM akci.

Banka Zuno zahájila kampaň v roce 2011. Od této doby získala 40 tisíc nových klientů. Za svou aktivitu si může klient banky přivydělat až 22 500 korun. „V rámci akce myFRIENDS dostane 300 korun náš klient, na jehož doporučení si v Zuno otevře účet nový zákazník. Pokud pak do 30 dnů zaplatí kartou, dostane 300 korun i on. Nezáleží na tom, kolik přátel náš klient doporučí,” uvedl Vladimír Michna, mluvčí banky. Podobnou kampaň vede Equa bank. Také u Raiffeisenbank již po dva roky běží kampaň “Odměna za doporučení”. Stávající klienti však nezískají peníze, ale vedení účtu zdarma.

Chceme, aby s námi klienti byli opravdu spokojení

Zdaleka ne všechny banky tyto kampaně uznávají. Například banky Sberbank, Air Bank, Expobank CZ či Fio bank tvrdí, že se snaží nabídnout takové služby, aby je klienti doporučovali dobrovolně nikoliv za peníze. „Chceme, aby nás klienti svým blízkým doporučovali proto, že jsou s námi spokojeni, ne proto, že za to dostanou nějakou odměnu,” řekl Vladimír Komjati z Air Bank.

Štve vás, že stále platíte za vedení svého účtu? Změňte svou banku za výhodnější! Na Úspory.cz si můžete porovnat aktuální nabídku běžných účtů, a vybrat si takový, který bude odpovídat vašim představám.

Štítky: bankovní účet zdarma | bankovní účety srovnání | bankovní účty | member get member | MGM | změna banky do 12 dní |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

Nový zákon změní pravidla pro změnu banky

14. 3. 2016

Na konci února byla českou vládou schválena novela zákona o platebním styku, jejímž smyslem je zlepšení a posílení postavení klientů bank. Novela zákona například upravuje pravidla pro změnu banky, stanovuje podmínky pro provoz internetových srovnávačů či sjednocuje bankovní terminologii.

Celá aktualita

1 2 3 »