Úspory.cz >> Pojištění odpovědnosti >> Kdo je zodpovědný za pád stromu?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Kdo je zodpovědný za pád stromu?

22.07.2015 Pojištění odpovědnosti Městské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?

Za strom vždy odpovídá majitel pozemku, na němž strom stojí. Na první pohled zcela jasná situace zdaleka není tak jednoduchá. Pan Pavel se zcela logicky se svým požadavkem na odškodné obrátil na město jako majitele pozemku. To sice škodu přiznalo, ale žádné odškodné nevyplatilo.

Město škodu přiznalo, odškodné však platit nemusí

Ke škodě došlo během krátké ale intenzivní bouře, která způsobila utržení větvě a její pád na auto pana Pavla. Těžká větev promáčkla střechu a částečně poškodila i bok auta včetně okénka. Ihned zavolal policii a také hasiče, kteří musel větev odstranit. Poté policie sepsala protokol a pan Pavel se vydal na městský úřad.

Městský úřad pojistnou události oznámil své pojišťovně, která škodu odhadla na necelých 30 000 korun. Škodu uznalo a pan Pavel byl rád, že se vše v dobré obrátilo. Poškozené auto nechal s klidným svědomím odtáhnout do servisu a domluvil opravu.

Jaké bylo jeho překvapení, když za pár dní obdržel dopis od pojišťovny. V dopise mu bylo sděleno, že odpovědnost za škodu město odmítá a opravu vozidla tedy hradit nebude. Pan Pavel se okamžitě vydal na úřad situaci vyřešit. Výsledek jednání bohužel nevyšel v jeho prospěch a opravu musel zaplatit ze svého.

Město totiž celý případ podrobně projednal s pojišťovacím specialistou. A vzhledem k tomu, že větev upadla v důsledku živelné události, není za pád větve zodpovědný nikdo. Škodu tedy město platit nemusí. Pouze v případě, že by škoda vznikla v přímé souvislosti se špatným stavem stromu, za který je odpovědné město, by se pan Pavel svého odškodného dočkal. A bohužel má pojišťovací odborník a potažmo město pravdu. Za živelné škody město skutečně neodpovídá, protože jim nemohlo nijak předejít.

Získejte pojištění odpovědnosti rychle, online a za bezkonkurenční cenu na Úspory.cz!

Poškozený kořen způsobil pád stromu, který zranil ženu

Ještě horší důsledky měl pád stromu v Dlouhé Třebové, který zranil třiašedesátiletou ženu. Žena byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice. Policie šetřící případ zjistila, že pád stromu způsobil špatný kořenový systém.

I v tomto případě se řeší míra zodpovědnosti. Pokud se prokáže, že pádu nemohl vlastník (obec) nijak zabránit ani jej předpokládat, bude jakékoliv zodpovědnosti zproštěn. „Když je strom zdravý, nejeví žádné známky poškození, přijde vichřice, na někoho spadne větev a zraní ho, tak se vlastník nedopustil protiprávního jednání," vysvětlil Karel Honl z Městského úřadu v České Třebové.

Obec má naštěstí pro tyto případy sjednané pojištění odpovědnosti. Žena, která však byla pádem stromu vážně zraněná, nedostane žádné odškodné, pokud se prokáže, že město za škodu není zodpovědné. V takovém případě se bohužel jedná o nešťastnou náhodu, za níž není odpovědný nikdo.

Velmi podobné je tomu s případy úrazů na zledovatělých chodnících v zimě. I zde je za stav chodníků odpovědný vlastník, tedy zpravidla obce a města. „K tomu se vztahuje zákon o pozemních komunikacích, který stanoví, že vlastník chodníku odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit," uvedl dále Karel Honl.

Všechny případy jsou proto posuzovány individuálně s ohledem na přírodní podmínky, za nichž k události došlo.

Štítky: levné pojištění odpovědnosti | občanská odpovědnost | odpovědnost za škody | pojištění odpovědnosti online | pojištění odpovědnosti za škody | srovnání pojištění odpovědnosti |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti na zimní dovolenou

21.11.2015

V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.

Celá aktualita

Život zaměstnance: Za co je odpovědný?

22.09.2015

Každý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.

Celá aktualita

Školní výlety a dětské tábory: Kdo nese odpovědnost za Vaše děti?

02.07.2015

Na konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?

Celá aktualita

Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!

24.06.2015

Svatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.

Celá aktualita

Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

27.05.2015

Názory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.

Celá aktualita

Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

08.04.2015

Ač se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.

Celá aktualita

S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti

10.02.2015

Nový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.

Celá aktualita

Za svého psa nesete plnou odpovědnost

26.01.2015

Téměř každá domácnost chová nějaké domácí zvířátko. Velké oblíbě se těší zejména pejskové, kteří jsou považování za věrného druha člověka. Chov psa však přináší velkou zodpovědnost nejen za něj, ale také za jeho chování. Takové pokousání Vás může vyjít velmi draho.

Celá aktualita
Všechny aktuality