Úspory.cz >> Pojištění odpovědnosti >> S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti

10.02.2015 Pojištění odpovědnosti Nový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.

Odpovědnost za škody způsobené jiné či jiným osobám na jejich zdraví či majetku platila vždy. Týkala se však zejména hmotné újmy, kterou bylo snadné ohodnotit. Od loňského roku se však finanční odškodné týká také tzv. nehmotné újmy. Do té doby platilo, že přednost měla osobní omluva a finanční odškodné bylo přiznáno pouze v krajních případech. Nový občanský zákoník jednoznačně preferuje finanční odškodné. Díky této změně pojišťovny zaznamenávají vyšší zájem o pojištění občanské odpovědnosti, které je také známé pod lidovým označením “pojistka na blbost”.

„Je to správná cesta, poškození by neměli doplácet na škody, které jim způsobil někdo jiný. A pokud nebude viník škody pojištěn, bude muset škodu uhradit ze svého. Proto očekáváme významný nárůst zájmu o odpovědnostní pojištění, případně navýšení limitů pojistného plnění,“ uvádí Michael Neuwirth z pojišťovny Kooperativa. Kooperativa pojišťovna v současné době registruje přibližně 415 tisíc smluv. Jejich počet neustále narůstá.

Lidé způsobují škody za milióny korun každý rok

Pojišťovny každý rok likvidují tisíce škody, které způsobí lidé svou nešikovností. Průměrná škoda jedné takové škody se pohybuje kolem částky 10 tisíc korun. Výjimečné však nejsou ani škody ve výši miliónu korun a výše. Například ČSOB Pojišťovna likvidovala požár domu pojištěného, který poškodil i sousedův domů a škoda činila dokonce 2 miliony korun. Kooperativa pojišťovna zase v loňském roce řešila pojistnou událost, kdy pojištěný vytopil souseda a způsobil mu škodu 1,8 miliónu korun.

Mezi vážným případy nechybí ani vtipné a zajímavé pojistné události. „Majitelka psa bydlela v pronajatém bytě v rodinném domku. Psa bohužel nemohla vzít s sebou na víkend a byla nucena uvázat ho ve výběhu u boudy s tím, že se o něj bude po dobu její nepřítomnosti starat majitel domu. Když se vrátila a psa odvázala, pes nadšeně běhal kolem domu a vyskakoval na dveře i okna. Výsledkem jeho radosti bylo značné poškození nových dveří a rámů u nových oken. Škoda byla vyčíslena na 250 tisíc korun,” popisuje úsměvnou událost Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Pojištění za pár set korun pokryje i škody za milióny korun

Pojištění odpovědnosti se může vztahovat na škody, které způsobí člověk v běžném občanském životě i na škody způsobené při výkonu povolání. „Mezi nejčastější škody z občanské odpovědnosti patří vytopení souseda ať už špatně uzavřeným kohoutkem nebo prasklou hadicí od pračky. Z pojištění odpovědnosti z výkonu povolání suverénně vedou škody způsobené na dopravním prostředku zaměstnavatele, konkrétně nacouvání do překážky, poškrábání nebo promáčknutí auta, způsobení dopravní nehody, ale také natankování nesprávného paliva,“ uvedl Jan Šepek z ČSOB Pojišťovny.

Příklady běžných škod v občanském životě:

 • pád omítky, střešní krytiny nebo sněhu z domu na osobu či stojící auto
 • pád chodce na zasněženém a neuklizeném chodníku, jehož vlastníkem je pojištěný
 • vytopení nebo vyhoření sousedova bytu
 • dopravní nehoda zaviněná při jízdě na kole
 • škoda způsobená jízdou na koni
 • zranění osoby nebo zvířete psem
 • škoda způsobená dětmi třetím osobám, například rozbití zboží v obchodu
 • škoda způsobená studentem na praxi nebo stáži

Příklady škod vzniklých při výkonu povolání:

 • záměna nafty místo benzinu při tankování do služebního vozu
 • zavinění dopravní nehody při řízení služebního vozidla
 • rozlití kávy nebo vody, která poničí klávesnici služebního počítače
 • chybné zaúčtování materiálu v účetnictví
 • poškození strojního zařízení na pracovišti
 • škoda na zdraví třetí osoby vzniklá neoznačením výkopu na staveništi
 • Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Většina českých pojišťoven proto nabízí oba typy pojištění odpovědnosti v rámci jedné pojistné smlouvy i odděleně. Jedna pojistná smlouva však přináší finanční úsporu a cena pojištění se pohybuje ve výši několika set korun ročně. Výsledná cena je závislá na výši pojistných limitů plnění, které se pohybují řádově v miliónech korun. V případě pojištění odpovědnosti z výkonů povolení se zpravidla jedná o částku ve výši 4,5 násobku průměrného platu pojištěného, protože přesně tuto částku po něm může vymáhat zaměstnavatel v případě způsobené škody.

Štítky: občanský zákoník | pojištění | pojištění na blbost | škody na majetku |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti na zimní dovolenou

21.11.2015

V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.

Celá aktualita

Život zaměstnance: Za co je odpovědný?

22.09.2015

Každý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.

Celá aktualita

Kdo je zodpovědný za pád stromu?

22.07.2015

Městské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?

Celá aktualita

Školní výlety a dětské tábory: Kdo nese odpovědnost za Vaše děti?

02.07.2015

Na konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?

Celá aktualita

Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!

24.06.2015

Svatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.

Celá aktualita

Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

27.05.2015

Názory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.

Celá aktualita

Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

08.04.2015

Ač se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.

Celá aktualita

Za svého psa nesete plnou odpovědnost

26.01.2015

Téměř každá domácnost chová nějaké domácí zvířátko. Velké oblíbě se těší zejména pejskové, kteří jsou považování za věrného druha člověka. Chov psa však přináší velkou zodpovědnost nejen za něj, ale také za jeho chování. Takové pokousání Vás může vyjít velmi draho.

Celá aktualita
Všechny aktuality