Úspory.cz >> Kreditní karty >> Češi, platební karty a statistiky
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Češi, platební karty a statistiky

25.11.2015 Kreditní karty Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

K obratu ve využívání platebních karet přispěly zejména bezkontaktní platební karty, které placení značně urychlily. „Výhodou bezkontaktních plateb je jejich rychlost. Zejména u malých částek  do 500 korun, kdy není nutné zadávat PIN, je zaplacení otázkou několika vteřin,“ uvedla Romana Lantorová, produktová manažerka Raiffeisenbank.

Průzkumu, který byl realizován v září tohoto roku, se zúčastnilo 523 respondentů ve věku od 18 do 64 let, kteří byli dotazováni prostřednictvím on-line dotazníku. A nyní se podívejme na zajímavá čísla, která z výše uvedeného průzkumu vzešla.

 • 93 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet.
 • 70 % Čechů jednou nebo vícekrát týdně zaplatí prostřednictvím platební karty.
 • 80 % Čechů vlastní bezkontaktní platební kartu.
 • 63 % Čechů preferuje bezkontaktní platby.
 • Každá druhá platební transakce je provedena bezkontaktními platebními kartami.
 • 94 % Čechů používá karty k platbám v obchodech.
 • 15 % Čechů nemá problém zaplatit kartou částky v hodnotě nižší než je 50 korun.

Platby kartami preferují lidé s vyšším vzděláním a příjmy

O četnosti používání platebních karet hodně hovoří věk, vzdělání a výše příjmu. „Lidé s vyšším vzděláním  ve své profesi méně pracují s hotovostí, výdělek inkasují na svůj účet a také své výdaje  na bydlení a služby řeší bezhotovostně. Je pro ně proto přirozenější použít i pro další výdaje platební kartu místo hotovosti,” vysvětluje Romana Lantorová.

 • 70 % mladých lidí ve věku od 18 do 24 let jsou jednoznačně pro bezkontaktní platby.
 • 75 % lidí s vyššími příjmy platí zásadně bezkontaktními kartami.
 • V obchodech platí kartami především mladí lidé s vyšším vzděláním. Pouze 50 % starších lidí ve věku 55 až 64 plet platí kartami, ostatní preferují hotovost.
 • Pouze 39 % Čechů se základním vzděláním používá k placení platební karty.
 • 7 % lidí nakupuje pravidelně u obchodníků, kteří neberou platební karty.

Nejvíce se kartami platí ve větších městech

Velký vliv má také obec či město, ve kterém lidé žijí. Logicky zní, že placení kartou využívají spíše lidé žijící ve větších městech. Platební karty zde přijímá výrazně více nejen obchodů, ale také například restaurací a dalších zařízení, které poskytují nejrůznější služby (např. kadeřnictví, kosmetické salóny, sportovní a wellness centra a další).

 • 14 % lidí žijící ve městech nad 100 tisíc obyvatel platí kartou každý den.

Znáte rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Ne všechna čísla bohužel zní pozitivně a zdaleka ne všichni Češi vědí, co ve své peněžence vlastně nosí:

 • 50 % Čechů nevidí žádný rozdíl mezi debetní a kreditní platební kartou.
 • Pojem “kreditní karta” dokáže vysvětlit 68 % lidí. Zpravidla se jedná o lidi s vyššími příjmy, kteří kreditní kartu využívali nebo využívají.
 • 50 % Čechů si myslí, že rychlost při placení kartou je stejná jako v případě hotovosti.

„Pojem ´kreditka´ se vžil jako synonymum jakékoli plastové karty, kterou se dá zaplatit,  bez ohledu na její skutečný typ. Rozdíl zpravidla znají ti klienti, kteří nabídku kreditní karty v minulosti zvažovali nebo již mají debetní i kreditní kartu v peněžence. Klienti s vyššími příjmy se s nabídkou kreditní karty velmi často setkají u své banky. Ta vyhodnocuje bonitu klientů, a těm s dostatečným potenciálem na splácení kreditní kartu i aktivně nabídne. Samozřejmě s vysvětlením jejích výhod a rozdílů oproti kartě debetní,“ říká na závěr Romana Lantorová.

Platební karty se staly nedílnou součástí života moderního člověka. Pořiďte si vy výhodnou kreditní kartu na Úspory.cz a získejte peníze z provedených plateb a další odměny za její aktivní využívání!

Štítky: bezkontaktní karty | bezkontaktní platby | debetní karty | kreditní karty | platební karty | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24.10.2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22.09.2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15.07.2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24.06.2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

02.03.2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25.01.2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14.12.2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Česká pošta začala přijímat platební karty

17.10.2015

Česká pošta byla dlouhodobě kritizována za to, že odmítala akceptovat platební karty s výjimkou karet skupiny ČSOB. To již od posledního zářijového dne neplatí. První pobočkou, kde bylo možné zaplatit platební kartou, se stala Česká pošta Praha 3 Olšanská. Do konce roku 2016 by mělo být možné zaplatit celkem na 691 pobočkách.

Celá aktualita
Všechny aktuality