Úspory.cz >> Kreditní karty >> Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24.10.2016 Kreditní karty Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Zablokování platební karty

Ihned, jakmile ztrátu platební karty zjistíte, se spojte se svou bankou a kartu nechte zablokovat. S blokací karty neváhejte, protože zloděj či nálezce se může kartu pokusit zneužít třeba ihned v nejbližším obchodě, aniž by potřeboval PIN. Je to daň za možnost rychlých bezkontaktních plateb.

Zablokovat kartu můžete na zákaznické lince své banky, nebo v internetovém bankovnictví. Za zablokování karty neplatíte žádný poplatek a zpravidla si můžete ihned sjednat vydání karty nové. Je možné, že po telefonickém zablokování platební karty, budete muset ještě navštívit banku osobně a dořešit s ní další náležitosti. Někdy to však ani není nutné.

Jak minimalizovat riziko zneužití platební karty?

Pokud ztracenou kreditní kartu zablokujete, od toho okamžiku nese zodpovědnost za možné škody a zneužití banka. Jako zákazník jste tedy ve výhodě a můžete být svým způsobem klidní. Pokud se však zjistí, že při ztrátě kreditní karty šlo o vaši hrubou nedbalost a nedodržení bezpečnostních pravidel (například jste si napsali číslo PIN přímo na kartu, nebo na lísteček v její blízkosti), banka po vás může vzniklou škodu vymáhat.

Riziko zneužité karty jde ale dobře eliminovat nastavením platebních limitů. Na bezkontaktní platby, u nichž není potřeba zadávat PIN, si nastavte jen velmi nízký denní limit – třeba 500 Kč. Pečlivě si nastavte také další limity plateb tak, aby vás příliš neomezovaly, ale zároveň nebylo možné kartou rychle odčerpat hodně peněz z účtu. Vyplatí se také telefonní číslo na zákaznickou linku uložit do mobilního telefonu, abyste je měli pro případ nouze po ruce.

Štítky: bezkontaktní karty | nevýhody kreditní karty | platební karty | zneužití kreditní karty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Toužíte po kreditní kartě? Zjistěte, k čemu slouží a jak ji správně používat

17.01.2023

Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22.09.2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15.07.2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24.06.2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

02.03.2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25.01.2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14.12.2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25.11.2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita
Všechny aktuality