Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte si platební kartu!

Aktuality

Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte si platební kartu!

1. 7. 2015 Kreditní karty Čas letních dovolených je tu. V domácnostech nastává ruch spojený s přípravami na dlouho očekávanou dovolenou v zahraničí. Ať už Vás čeká dovolená u moře či v horách, pravidla balení jsou vždy stejná. Zapomenutý zubní kartáček si koupíte všude, zapomenutá platební karta může pokazit celou dovolenou.

Každý to zná. Balení na dovolenou je plné otazníků. Co vše si mám zabalit? Co budu opravdu potřebovat a co bude pouze zabírat místo v kufru? Nervozita s balením je tradiční součástí přípravy na dovolenou. Jsou však věci, které byste zapomenout opravdu neměli. Jednou z nich je platební karta.

Hotovost versus platební karty

Lidé před odjezdem zvažují, zda se platební karta vyplatí či nikoliv. Většina lidí skončí tak, že si část peněz “veze” v hotovosti a část na kartách. Naše radA zní jasně. Platební kartu sebou vždy a ideálně dvě. Pro platební karty hovoří více důvodů. Které to jsou?

Za prvé je to bezpečnost. Na nenechavé ruce zlodějů a lapků můžete narazit kdekoliv. Když Vám ukradnou hotovost, peníze jste ztratili nadobro. V případě ztráty či krádeže platební karty stačí jeden urgentní telefon do banky. Karta je zablokovaná s okamžitou platností, a poté se jednoduše dohodnete na zaslání nové karty či jiném řešení.

A za druhé vždy máte po ruce dost peněz. Hotovost je pouze jedna a když dojde, platí to jednou pro vždy. Na kartě můžete mít částku určenou pro dovolenou a navíc rezervu. Ve chvíli, kdy výdaje překročí plány nebo se prostě rozhodnete pro nákup “něčeho, co prostě musíte mít”, vytáhnete kartu.

Aby se karta vyplatila…

Před odjezdem na dovolenou si vždy zkontrolujte její parametry včetně data platnosti. V první řadě musí jít o kartu, kterou je možné využívat také v zahraničí. Zkontrolujte si výši poplatky zejména v případě výběru z bankomatů. Některé banky nabízí omezený počet výběru zdarma. V opačném případě Vás výběr může vyjít i na stovky korun dle výše vybrané částky.

Lepší je mít dvě platební karty. A nejen proto, abyste měli rezervní kartu pro případ poškození jedné z nich. Sebou mějte nejen debetní kartu ke svému účtu, ale také kartu kreditní. V některých případech je výhodnější použít právě tu. S kreditní kartou si snadno zarezervujete ubytování nebo zaplatíte službu přes internet.

Na obou kartách si nezapomeňte nastavit denní limity. „Nezapomeňte ani na nastavení denního limitu výběrů. V případě zneužití nebo krádeže karty vás zločinci nepřipraví o veškeré peníze na účtu. A pokud navíc rádi nakupujete, předejdete také impulzivním a zbytečně drahým nákupům, čehož byste možná později litovali," radí Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Limity si můžete nastavit extra pro hotovostní operace i internetové platby.

Vyberte si výhodné kreditní karty na Úspory.cz a užijte si dovolenou naplno!

Mějte platební karty pod kontrolu

A to neplatí pouze pro nadstandardní výdaje. Jak jsme již psali výše, zloději na nás doslova číhají na každém rohu. Své peníze a tedy i platební karty mějte neustále pod dohledem. Pro případ krádeže si uložte čísla telefonních linek pro blokaci karet. Máte-li sebou větší částky, vyplatí se uvažovat nad pojištěním proti ztrátě, krádeži či zneužití platební karty. Pojištění není nijak drahé a ukradené peníze Vám uhradí pojišťovna. Variantou je mít takové pojištění uzavřené na celý rok.

Krádeže hrozí kdekoliv. Kabelku s peněženkou a platebními kartami Vám mohou odcizit na letišti, v restauraci, v hotelu, v obchodě i na ulici. V žádném případě nikomu nesdělujte PIN a v ideálním případě ji nevydávejte z ruky. Bude-li to možné vždy vkládejte platební kartu do terminálu sami.

Rizikové můžete být také vybírání z bankomatů. Používejte bankomaty spíše v centru měst a v blízkosti lidí či bankovních poboček. Nejprve si bankomat důkladně zkontrolujte. Pokud budete mít jakékoliv podezření, bankomat nepoužívejte. „A pokud náhodou bankomat kartu nebo hotovost nevydá, z místa neodcházejte. Kontaktujte telefonicky banku nebo zavolejte rovnou na policii," radí Petr Plocek.

Štítky: cestovní pojištění | debetní karty | kreditní karty | kreditní karty online | platební karty | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »