Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Víte, jak vzniká platební karta?

Aktuality

Víte, jak vzniká platební karta?

4. 6. 2014 Kreditní karty Platební karty dnes používá téměř každý Čech. Víte však, jak taková karta vzniká, a proč neplatíme pouze oranžovým plátkem? Platební karty vyrábí v Česku pouze jeden výrobce ve dvou závodech a každý rok vyrobí 4 miliony nových karet. Podívejme se, co vzniku platební karty předchází.

Zejména po zavedení bezkontaktních plateb došlo k nárůstu oblíbenosti placení kartou. Platební karty mívají různý vzhled a design. Některé jsou pouze barevné, jiné obsahují podobizny českých osobností a u některých si mohou vzhled klienti navrhnout sami. Kde se však české platební karty vyrábí?

Každý rok vyrobí 4 miliony nových karet

Platební karty vyrábí společnost Global Payments Europe, která má v Česku dva závody. Tyto prostory jsou velmi pečlivé střežené a zaměstnanci jsou pod přísným bezpečnostním dohledem.

Na počátku existuje oranžová plastová kartička. Na dvou linkách poté dojde k proměně “bezvýznamné” kartičky na nosič desetitisíců a milionů korun. Nejprve jsou do kartičky nahrány údaje, které jim dodá příslušná banka.

Výrobu karet nám přiblížil manažer Miroslav Immer. "Jak stroj postupuje: Magnetický proužek, kde se nahrávají se data do magnetického proužku, čipové stanice, kde se nahrávají čipy, průměrná doba nahrávání je kolem deseti, dvanácti sekund," vysvětluje. V závěrečné fázi je na kartu natisknuto jméno držitele karty a číslo karty prostřednictvím tzv. emboséru. Za hodinu takto vyrobí 1 500 kusů a za rok 4 miliony.

Až čtyři karty na jednu osobu

Češi si platební karty velmi oblíbili a patří k největším uživatelům. Nyní v Česku existuje 10,3 milionu platebních karet s dobou platnosti vždy na 3 roky. Někteří Češi vlastní dokonce 2 až 4 platební karty. Nejčastěji se platební karty využívají k výběrům hotovosti z bankomatů a k bezhotovostním platbám. To platí zejména v posledních letech, kdy byly zavedeny rychlé bezkontaktní platby. Platební kartu stačí přiložit k terminálu a při částkách do 500 korun není nutné zadávat ani PIN.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »