Úspory.cz >> Automobil >> Nejvyššímu správnímu soudu se nelíbí pojištění proti pokutám
Aktuality

Nejvyššímu správnímu soudu se nelíbí pojištění proti pokutám

20. 9. 2018 Automobil Pojištění proti pokutám je mezi řidiči poměrně žádaný produkt. Ono nemuset platit pokutu, když už na ni dojde, není přece špatná věc. Pokud se však případ dostane ke správnímu soudu, může být právě toto pojištění příčinou vyšší sankce. Nejvyšší správní soud totiž pojištění proti pokutám nevidí vůbec rád. Vnímá jej jako je vědomé pohrdání pravidly silničního provozu.

Nejvyšší správní soud už několikrát řekl, že praktiky firem nabízející pojištění proti pokutám odporují dobrým mravům. Pravidla silničního provozu byla stanovená za účelem bezpečí a ochrany účastníků, a proto by se měla dodržovat. Každý řidič, který si sjedná pojištění proti pokutám tak dává najevo, že stanovenými pravidly pohrdá a už předem ví, že je neplánuje dodržovat. To se týká zejména porušování maximální stanovené rychlosti.

 

Nebudeme to tolerovat, oznámil Nejvyšší správní soud

Nejvíce kritiky se v poslední době sneslo na společnost Fleet Control, která provozuje stránky nechcipokutu.cz, na nichž nabízí výhodné pojištění proti pokutám. Soudci Nejvyššího správního soudu se nebáli užít ostrého výrazu a označili jejich praktiky za hyenismus. Jelikož jsou soudy a správní úřady s touto společností dobře obeznámeni, budou sjednané pojištění brát jako přitěžující okolnost. Tito řidiči se mohou “těšit” na vyšší pokutu.

Nepřeplácíte pojištění za Váš vůz?
Porovnejte si ceny v naší online kalkulačce.

Srovnat ceny pojištění

„Netřeba zdůrazňovat, že jednání řidičů, kteří již předem počítají s tím, že pravidla silničního provozu nebudou respektovat a že jim za to nehrozí žádná sankce, je vysoce společensky nebezpečné a znamená ohrožení životů, zdraví a majetku jiných účastníků silničního provozu,“ uvedli soudci a dodali: „Je zřejmé, že taková osoba pohrdá pravidly silničního provozu a nehodlá se jimi řídit, přičemž spoléhá na to, že pomocí služeb poskytovaných v rámci příslušného ,pojištění‘ nebude za takové protiprávní jednání nijak postižena,“ upozornili.”

Řidič, který si takové pojištění sjedná, dává najevo negativní postoj k dodržování povinností stanovených předpisy, které upravují provoz na pozemních komunikacích. A na takové chování by soud měl brát zřetel.

Pokuta nebývá zdaleka to nejhorší, co Vás při nedodržení pravidel může potkat. Policie Vám může na místě ihned zabavit řidičský průkaz. Víte v jakých situacích Vám může policie sebrat řidičák?

Více informací

Experti s rozhodnutím soudů souhlasí

Podle expertů, kteří dopravní přestupky řeší na denní bázi, je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, správné a vítají jej. Pravidla silničního provozu by se prostě porušovat neměla a už vůbec ne úmyslně. Řidiči by se naučili, že porušovat zákon není nic špatného. Naopak, že zákony se dodržovat nemusí, stačí si zaplatit vhodné pojištění, a jsou za vodou.

„Rozsudek NSS hodnotím jako průlomový a navíc velmi zdařilý a vyvážený. Průlomový je tím, že NSS jasně vzkazuje, že nehodlá tolerovat nekalé praktiky firem poskytujících pojištění proti pokutám a že zákazníci těchto firem musí počítat s vyššími pokutami,“ říká Josef Nekvapil, expert na dopravní přestupky. Nyní už jen zbývá doufat, že si čeští motoristé uvědomí, že dodržovat pravidla silničního je jediné správné rozhodnutí.

Štítky: dopravní přestupek | pojištění pokut |

Hodnocení článku:

Podobné články

Pravidla bezpečné jízdy v zimě. Znáte je?

5. 1. 2019

Vzhledem k mizernějším povětrnostním podmínkám je v zimě jízda autem mnohem náročnější a nebezpečnější než po celý zbytek roku. V potaz bychom měli brát nejen nízké teploty, ale také sníh a led na vozovkách. To však zdaleka není vše, na co bychom měli my řidiči v zimě myslet.

Celá aktualita

Zima se blíží, nezapomeňte na výměnu pneumatik

1. 11. 2018

V České republice platí povinnost užívání zimních pneumatik od 1. listopadu až do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze tyto jevy očekávat. Vzhledem k vývoji počasí lze výměnu pneumatik zejména v nižších výškách o pár dní posunout, zapomenout byste na ni ale neměli.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5. 10. 2018

Před domem vám přistálo krásné nové auto. Je tedy jenom logické a správné, že kromě povinného ručení řešíte sjednání havarijní pojistky. Vás a vaše auto ochrání před nepříjemnými finančními důsledky nehod, krádeže či poškození přírodními živly. Vybrat si a udržet dobré pojištění není snadné, a proto vám poradíme, jak na to.

Celá aktualita

Povinná výbava se konečně dočká změny. Zmizí žárovky, pojistky i rezerva

15. 8. 2018

Povinná výbava je předmětem kritiky už nějaký ten pátek. Hlavním důvodem je povinnost vozit náhradní žárovky a pojistky. Většina motoristů je nejen nezvládne sama vyměnit, ale u nových vozidel to ani bez zásahu servisu není možné. Ministerstvo kritiky konečně uznalo oprávněnost připomínek a od 1. října by měla povinná výbava doznat velkých změn

Celá aktualita
Všechny aktuality