\
Úspory.cz >> Automobil >> Povinná výbava se konečně dočká změny. Zmizí žárovky, pojistky i rezerva
Aktuality

Povinná výbava se konečně dočká změny. Zmizí žárovky, pojistky i rezerva

15. 8. 2018 Automobil Povinná výbava je předmětem kritiky už nějaký ten pátek. Hlavním důvodem je povinnost vozit náhradní žárovky a pojistky. Většina motoristů je nejen nezvládne sama vyměnit, ale u nových vozidel to ani bez zásahu servisu není možné. Ministerstvo kritiky konečně uznalo oprávněnost připomínek a od 1. října by měla povinná výbava doznat velkých změn

Kdysi bylo samozřejmé, že si motoristé ve svém autě zvládli vyměnit prasklou žárovku či poškozenou pojistku. Dnes už jsou moderní auta po technické stránce mnohem komplikovanější, a pokud nejste zkušený mechanik, je nutné navštívit autoservis i kvůli takové banálnosti, jako je výměna žárovky.

„Povinnost vozit náhradní žárovky a pojistky v řadě evropských zemích už zrušili nebo ji ani nikdy nezavedli. Výměna žárovky v hlavním světlometu nebo v zadních světlech bývá oříškem i pro zkušené mechaniky. A co se týče autolékárniček, vždy jsem říkal, že s sebou vozíme malou polní nemocnici,“ uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

 

Změny čeká i autolékárnička

Nemít je v autě v rámci povinné výbavy by ale byla stále velká chyba. Při náhodné kontrole by vám policisté mohli udělit finanční pokutu. Změnit by se to mělo od 1. října 2018. Vyloučení náhradních žárovek a pojistek není jedinou změnou, co se nové povinné výbavy týče. Jinak bude vypadat také autolékárnička, respektive bude chudší o plastovou roušku, trojcípý šátek a náplast s polštářkem.

Nepřeplácíte pojištění za svůj vůz?
Porovnejte si ceny v naší kalkulačce.

Srovnat ceny pojištění

Navíc už nebude povinné lékárničku vyhodit a vyměnit po každé, když nejméně jedné zdravotnické věci vyprší minimální trvanlivost. Lékárničku tak budeme moci používat, dokud bude obsahovat povinný zdravotnický materiál, který samozřejmě musí být nezávadný a v naprostém pořádku.

 

Na cesty nově bez rezervy a heveru

Za určitých podmínek nebude už nutné vozit rezervu, ruční zvedák a klíče na matice kol. Ruku na srdce, ani výměna kola není práce pro každého. Zejména něžné polovičky s tím mívají velký problém. Rezervu už nebudete muset vozit, pokud je vaše auto vybaveno pneumatikami umožňující dojezd s defektem nebo výbavou pro rychlou opravu poškozené pneumatiky. Samozřejmě pouze pro dojezd.

Osvobození od povinnosti vozit náhradní kolo by měli být i řidiči a řidičky, kteří mají sjednanou asistenční službu zahrnující opravu či výměnu pneumatiky na místě. „Asistenční služby jsou dnes velmi rozšířené a mělo by být na dobrovolném rozhodnutí každého řidiče, jestli si ji zajistí, nebo si bude náhradní pneumatiku u sebe vozit,“ vysvětluje novinku Martin Kolovratník, předseda sněmovního podvýboru pro dopravu.

Vše ostatní zůstane při starém. To znamená, že v povinné výbavě nesmí chybět reflexní vesta, výstražný trojúhelník apod. Přibýt by ale mohly dvě nové věci. Konkrétně půjde o hasicí přístroj a řezák na bezpečnostní pásy. To, zda se stanou součástí povinné výbavy v ČR, je zatím ve hvězdách. Návrh vyhlášky teprve bude projednávat vláda. Můžeme se jenom dohadovat, v jaké finální podobě nová povinná výbava 1. října vejde v platnost.

Štítky: povinná výbava do auta |

Hodnocení článku:

Podobné články

Pravidla bezpečné jízdy v zimě. Znáte je?

5. 1. 2019

Vzhledem k mizernějším povětrnostním podmínkám je v zimě jízda autem mnohem náročnější a nebezpečnější než po celý zbytek roku. V potaz bychom měli brát nejen nízké teploty, ale také sníh a led na vozovkách. To však zdaleka není vše, na co bychom měli my řidiči v zimě myslet.

Celá aktualita

Zima se blíží, nezapomeňte na výměnu pneumatik

1. 11. 2018

V České republice platí povinnost užívání zimních pneumatik od 1. listopadu až do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze tyto jevy očekávat. Vzhledem k vývoji počasí lze výměnu pneumatik zejména v nižších výškách o pár dní posunout, zapomenout byste na ni ale neměli.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5. 10. 2018

Před domem vám přistálo krásné nové auto. Je tedy jenom logické a správné, že kromě povinného ručení řešíte sjednání havarijní pojistky. Vás a vaše auto ochrání před nepříjemnými finančními důsledky nehod, krádeže či poškození přírodními živly. Vybrat si a udržet dobré pojištění není snadné, a proto vám poradíme, jak na to.

Celá aktualita

Nejvyššímu správnímu soudu se nelíbí pojištění proti pokutám

20. 9. 2018

Pojištění proti pokutám je mezi řidiči poměrně žádaný produkt. Ono nemuset platit pokutu, když už na ni dojde, není přece špatná věc. Pokud se však případ dostane ke správnímu soudu, může být právě toto pojištění příčinou vyšší sankce. Nejvyšší správní soud totiž pojištění proti pokutám nevidí vůbec rád. Vnímá jej jako je vědomé pohrdání pravidly silničního provozu.

Celá aktualita
Všechny aktuality