Úspory.cz >> Elektřina >> Jak na úsporné osvětlení
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016 Elektřina Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Klasické žárovky

Mnoho lidí stále používá klasické žárovky, jejichž výhodou byla nízká cena a poměrně snadný způsob použití. Na druhou stranu jsou ale nehospodárné. Musíme totiž vzít v úvahu fakt, že elektrická energie se při jejich používání mění z 95 % na teplo a z pouhých 5 % na světlo. Navíc tyto žárovky mají velmi krátkou životnost.

Halogenové žárovky

Na podobném principu jako klasické žárovky pracují též halogenové žárovky. Na rozdíl od klasických žárovek však mají malé rozměry, velmi jasné světlo a delší životnost. Je to dáno tím, že jejich baňka je plněna speciálním plynem s halogeny. Ten redukuje zčernání baňky.

Kompaktní zářivky

Zcela nejhospodárnějším zdrojem světelné energie jsou kompaktní zářivky. Někdy jsou nesprávně označovány jako úsporné žárovky. Jejich jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena. Pokud však zvolíme zboží od kvalitního výrobce, můžeme si být jisti dlouhou životností výrobku, čímž se nám naše investice rychle vrátí zpět.

Kompaktní zářivky mají malé rozměry, ale na trhu jsou k dostání i takové, které mají velikost klasické žárovky. Díky tomu, že jejich kryt je zespodu opatřen běžnou paticí se závitem jako u obyčejné žárovky, je rovněž jejich použití snadné. Životnost kompaktních zářivek je zhruba 3000 až 15000 hodin, podle typu.

LED žárovky a světelné zdroje

Nejjednodušší cestou k úsporám je instalace LED žárovek. Ty jednoduše namontujete namísto klasických žárovek, přičemž mají několikanásobně nižší spotřebu elektřiny a mnohem delší životnost. Také cena LED žárovek stále klesá. Zaplatíte za ně sice víc, než za běžné žárovky, během jejich dlouhé životnosti se vám však vyšší počáteční výdaje mnohokrát vrátí. Pro osvětlení různých míst v kuchyni, vitrín či polic je možné využít také LED pásky. Jedná se o světelný zdroj z LED diod spojených v pásce, kterou je možné instalovat v délce podle aktuálních požadavků. LED páska ale vyžaduje napájecí zdroj, což je samozřejmě investice navíc.

Ušetříte, i když zaplatíte zprvu více

Modernější technologie svícení se pochopitelně odráží na ceně. Životnost obyčejné žárovky je ale v průměru asi jen 1000 hodin. Je tedy jasné, že koupí kompaktní zářivky nebo LED žárovky rozhodně neprohloupíte. Kompaktní zářivky se hodí především do míst, kde svítíte dlouhodobě. Nehodí se užívat například v prostorách, kterými jen procházíte nebo v nichž pobýváte jen poskrovnu. Kompaktní zářivky se totiž naplno rozsvítí až po několika minutách provozu. Naopak LED žárovka svítí ihned v plné intenzitě a díky velmi nízkému příkonu také může pracovat dlouhodobě. LED žárovky jsou také velmi vhodné pro použití ve venkovních prostorách. Zima jim nevadí.

Štítky: kompaktní zářivky | LED žárovky | šetření energií | úsporná domácnost | úsporné osvětlení | úsporné žárovky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita
Všechny aktuality