Úspory.cz >> Elektřina >> Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015 Elektřina Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Za poslední tři roky klesla ceny elektřiny čtyřikrát a poprvé od založení pražské energetické burzy v roce 2007 klesly ceny elektřiny pod 30 EUR. V Německu jsou ceny nejnižší dokonce za posledních 12 let. Podle ČEZ jsou příčinou poklesu cen nízké ceny uhlí a ropy. "Cena elektřiny se dnes skládá z rovnice ceny emisních povolenek a cen černého uhlí, svou roli hraje i cena ropy. A právě ceny uhlí a ropy padají na svá dlouholetá minima. Cena povolenky se hlavně díky odsouhlaseným reformám systému obchodování zatím drží," říká šéf obchodu a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Nízké ceny překvapily i energetické odborníky

Pokles cen pod 30 EUR nyní překvapila všechny. Energetičtí odborníci sice s poklesem pod tuto magickou hranici počítali, ale očekávali ji až v příštím roce. "Rychlost asi všechny na trhu překvapila. Že by měla jít cena pod tu magickou třicítku, jsme čekali nejdříve po Novém roce," potvrzuje původní odhady Jaroslav Codl, ředitel prodeje elektřiny a plynu ve společnosti Virtuse.

Jaroslav Codl rovněž tvrdí, že ceny elektřiny také ovlivnil propad na čínských akciových trzích. Čína je totiž největším spotřebitelem černého uhlí na světě a právě jeho cena je vázaná na vývoj ekonomiky. Vývoj čínské ekonomiky tak ovlivnil ceny uhlí a tím i ceny elektřiny v Evropě. Největší dodavatelé v České republice očekávají lehký propad zisků. Energetický gigant ČEZ však tvrdí, že je ani jejich klient to výrazně neovlivní alespoň ne v příštím roce.

"Na letošní i příští rok máme elektřinu z větší části již předprodanou, pokud by se současný trend udržel, promítly by se současné ceny do výsledků ČEZ až v delším období. To samé lze říct i o cenách pro zákazníky," říká dále Pavel Cyrani.

Vyplatí se změna dodavatele?

I přes pokles ceny náklady spojené s elektřinou patří k nejvyšším výdajům vedle nájmu či hypotéky. Stále se tedy vyplatí přemýšlet nad tím, zda za elektřinu neplatíte příliš. A to zejména tehdy, když v České republice působí více než padesátka různých dodavatelů, kteří nabízí různé ceny i služby.

Právě nyní je přitom nejvýhodnější doba zauvažovat nad změnou dodavatele. V případě, že máte se stávajícím dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, máte akorát dva měsíce na to, abyste podali výpověď a uzavřeli smlouvu s novým levnějším dodavatelem.

Není třeba se obávat zdlouhavých administrativních koleček. Právě změna dodavatele patří k nejjdnodušším úkonům. Důvod je zřejmý. Vše za Vás vyřídí právě nový dodavatel. Na Vás je pouze rozhodnutí, kterého dodavatele oslovíte. Zde byste se měli zastavit a výběru dodavateli věnovat trochu času a trpělivosti. Jejich nabídky si však můžete porovnat na internetu.

Kromě čísel si však vyhledejte a přečtěte recenze reálných lidí a jejích zkušeností s tím či oním dodavatelem. Někteří dodavatelé lákají nové klienty na nízké ceny, jejich služby jsou však nedostatečné a nebo si účtují vysoké poplatky. To vše může počáteční nadšení ze slibované úspory velmi rychle zchladit. Teprve ve chvíli, kdy si budete jisti, dodavatele oslovte. Pak už jen stačí podepsat smlouvu a plnou moc a tím Vaše “práce” skončila.

Neztrácejte čas a porovnejte si dodavatele ihned online! Na Úspory.cz si levného dodavatele najdete za pár minut.

Štítky: ceny elektřiny | levné uhlí a ropa | nízké ceny elektřiny | pražská energetická burza | srovnání cen elektřiny | změna dodavatele elektřiny |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita
Všechny aktuality