Úspory.cz >> Elektřina >> Moderní televizor: Největší žrout energie?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016 Elektřina Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Televize patří mezi standardní vybavení běžné české domácnosti. Její rozměry se neustále zvětšují a obývacím pokojům dominují velké LCD, LED či plazmové obrazovky. Ačkoliv výrobci tvrdí, že rozměry televizoru vliv na spotřebu nemají, opak může být pravdou. Potvrzují to měření, která pravidelně provádí Evropská unie. Na základě jejich výsledků moderní televizory mají na svědomí 10 procent z celkové spotřeby. Lednička, která bývá považována za největšího žrouta elektrické energie, přitom spotřebuje 6 až 10 procent. Celková spotřeba elektrické energie televizory z celé Evropské unie je podobná jako celková spotřeba v Portugalsku a Švédsku dohromady. A to není zrovna nejméně.

Lžou nám výrobci televizorů?

V minulém roce čelil obvinění známý výrobce elektroniky Samsung. Údajně měl podvádět při testování energetické náročnosti televizorů. Podle výsledku testu organizace d´Test je patrný rozdíl mezi spotřebou v základním nastavení televizoru a spotřebou po kalibraci (vylepšení) obrazu. Kalibrovaný televizor vykazoval vyšší spotřebu energie.

Samsung podle našich měření nepodvádí v tom smyslu, že by jeho televizory uměle manipulovaly se spotřebou při testování. Použili jsme pozměněné testovací videosekvence, které by měly obelstít případné automatické detekční systémy. Spotřeba při přehrávání originální a modifikované testovací sekvence byla prakticky totožná a porovnatelná se spotřebou při přehrávání běžných filmových scén,“ řekl Jan Hrouda, vedoucí testování v časopisu d´Test.

Sledujte hodnoty na energetickém štítku

Při výběru televizoru se spotřebitelé soustředí zejména na velikost uhlopříčky, množství funkcí a také cenu. Zajímat by se ale ve svém zájmu měli také o energetický štítek, který je hlavním zdrojem informací o energetické náročnosti spotřebiče. Od roku 2014 lze prodávat pouze televizory, jejichž energetická třída je A až D. Nejmenší spotřebu vykazují televizory s energetickou třídou A+++.

Jaké hodnoty na energetickém štítku najdete?

  • Třída energetické náročnosti
  • Roční spotřeba energie spotřebiče při aktivním provozu při průměrné době 4 hodiny denně
  • Spotřeba energie při provozu (standardizovaný výkon ve wattech)
  • Velikost uhlopříčky (v palcích a centimetrech)

Jak u televize snížit spotřebu energie?

Úsporná řešení existují pro všechny typy spotřebičů nevyjímaje právě televizory. Velké množství lidí si například pouští televizi doma jako “zvukovou kulisu”. Obrazovku přitom nesledují a věnují se jiným činnostem. Televizi si zapínejte pouze tehdy, pokud ji sledujete. Pro ostatní případy si pusťte levnější rádio. A pokud televizi nepoužíváte delší dobu, tak ji v klidu vypněte úplně. I v pohotovostním režimu nějakou energie stále spotřebovává.

Vyplatí se také zkontrolovat jas televizoru, protože jeho spotřeba relativně hodně závisí právě na tom, jak světlá obrazovka je. V žádném případě by neměla svítit více, než je doporučováno výrobcem televizoru. Pro ty, kteří sledují televizi často, je určená funkce rychlého zapnutí. Televize se zapne rychleji. V pohotovostním režimu však spotřebovává více energie, takže tuto funkci je třeba důkladně zvážit.

Chcete ušetřit peníze za energie? Sledujte Úspory.cz, kde vám přinášíme tipy na úsporná řešení. Ušetřit můžete i změnou dodavatele energie za levnější. Na Úspory.cz si snadno a on-line porovnáte velké i alternativní dodavatele.

Štítky: ceny elektřiny | energetický štítek | moderní televize | spotřeba elektřiny | srovnání cen elektřiny | třída energetické náročnosti televize |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita
Všechny aktuality