Úspory.cz >> Elektřina >> Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017 Elektřina V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Až na výjimky je elektřina zavedená také do rekreačních nemovitostí. Potřebujeme ji k osvětlení, vaření i práci na zahradě. Na elektřinu bývá i topení (přímotopy), přípojka na plyn není obvyklá. Je to logické. Na chatě pobýváme většinou za dobrého počasí a topení je potřeba pouze výjimečně. Přímotop je ideálním řešením, není-li k dispozici krb či kamna.

 

Většina lidí má na chalupě i televizi, na kterou jsou jednoduše zvyklí. Pomáhá jim krátit čas ve dnech, kdy není počasí ideální na pobyt venku. Elektřinu také nezbytně potřebujeme k nabíjení mobilních telefonů, tabletů či notebooků, které nám neustále dělají společnost téměř každý den. A jelikož na chatách netrávíme každý den, ale jen několik dní či týdnů v roce, vyplatí se popřemýšlet nad vhodnou distribuční sazbou.

Distribuční sazba pro chataře a chalupáře

Chalupaření je v Česku prostě běžná věc a není divu, že pro ně existuje i speciální distribuční sazba D61d. „Jedná se o sazbu, v níž platí celoročně od pátečního poledne do neděle 22 hodin nízký tarif. Lidem je tedy za odebranou elektřinu účtována nižší cena. Po zbytek týdne ale platí celoročně vysoký tarif,“ řekl Roman Gazdík ze společnosti ČEZ.

Zajistěte si nejevnější elektřinu domů i na chalupu. Pomůžeme Vám s tím.

Chci levnější elektřinu

Tato sazba se ale vyplatí pouze tehdy, jezdíte-li na chatu pouze na víkend. Od pátku do neděle využíváte levnou elektřinu a dražší tarif v ostatní dny se na vás nevztahuje. Pokud však na chatě či chalupě trávíte třeba celé léto, speciální chatařská sazba se už tolik nevyplatí.

Pro tyto případy je výhodnější sazba D01d určená pro nižší spotřebu do 700 kWh za rok.

 

Spotřebitel, který zas používá bojler pro ohřívání teplé vody, ocení spíše dvoutarifní sazbu D25d, u níž je nízký tarif 8 hodin každý den po celý rok. Při výběru sazby je tedy nutné vzít v úvahu, jak často je rekreační objekt využíván. Pozor také na časté změny distribuční sazby. Bezplatně ji lze změnit pouze jednou za 12 měsíců.

Tipy, jak ušetřit elektřinu na chatě a chalupě

Kromě nastavení správné sazby, se vyplatí přemýšlet i nad tím, jak elektřinu využíváte. Přitom se vám budou hodit naše úsporné tipy:

 

  • Vyměňte staré elektrické žárovky za úsporné

  • I na chalupě se vyplatí mít úsporné spotřebiče

  • Na chalupě používejte pouze nutné spotřebiče

  • Při odjezdu všechny spotřebiče vyjměte ze zásuvek

 

Proč byste měli spotřebiče vyjmou ze zásuvek, když se za týden vrátíte? Protože i během tzv. stand-by režimu spotřebič spotřebovává nějakou energii. U starého videopřehrávače či televize s CRT obrazovkou tak může roční spotřeba vyjít na 500 až 1 000 korun.

Štítky: ceny elektřiny | elektřina | energie | levná energie | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita
Všechny aktuality