Úspory.cz >> Elektřina >> Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021 Elektřina Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Zvolte si správný typ tepelného čerpadla

Při výběru tepelného čerpadla máte hned čtyři možnosti:

  • vzduch/voda,

  • země/voda,

  • voda/voda,

  • vzduch/vzduch.

 

Pro každou nemovitost se obvykle výrazně více hodí jeden typ tepelného čerpadla. Záleží především na klimatických podmínkách – pro teplejší oblasti se využívají tepelná čerpadla vzduch/voda. Naopak v chladnějším podnebí dosahuje vyšší účinnosti tepelné čerpadlo země/vzduch. Záleží však také na vaší nemovitosti a pozemku – u varianty země/vzduch musíte počítat s nákladnější a náročnější instalací. Buď se provádí hluboký vrt nebo je potřeba mít dost prostoru pro uložení kolektorů pod zem. Instalace tepelného čerpadla voda/voda zase vyžaduje dostatečně velký vodní zdroj.

Při rozhodování o typu čerpadla může napovědět bod bivalence. To je ukazatel určující teploty, při nichž přestává tepelné čerpadlo stačit a přepíná na záložní elektrický pohon. Bod bivalence může být 0 °C, ale i -10 °C. Nižší bod bivalence bude vykoupen vyšší pořizovací cenou tepelného čerpadla. Při vyšším bodu bivalence vám ale zase porostou náklady na spotřebu.

Rozhodující jsou tepelné ztráty domu

Kromě vnějších podmínek a venkovních teplot závisí účinnost tepelného čerpadla také na tepelných ztrátách a způsobu vytápění. Primárně je tepelné čerpadlo určené pro novostavby s kvalitní izolací a funguje ve spojení s podlahovým vytápěním.

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla do starého domu? Pak pro vás vytápění tepelným čerpadlem nejspíš nebude ekonomické. Staré domy mají příliš velké tepelné ztráty, což vyžaduje velmi výkonná zařízení nebo dotápění elektřinou – návratnost investice tak bude ve většině případů příliš vysoká. Chcete-li instalovat tepelné čerpadlo do starého domu, nejdříve pořiďte kvalitní izolaci.

Počítejte s náklady na pořízení i na provoz

Při kalkulaci, zda se vám tepelné čerpadlo vyplatí, byste měli brát v úvahu jak pořizovací náklady, tak náklady na provoz. Většinou platí, že čím vyšší výkon tepelné čerpadlo má, tím je dražší, ale ušetříte náklady na provoz. Zároveň záleží na účinnosti tepelného čerpadla – jednoduše řečeno, kolik energie vyrobí z tepelné energie venkovního prostředí. Tepelné čerpadlo totiž funguje jako násobitel energie – například tepelné čerpadlo vzduch/voda vytvoří až 75 % energie zdarma. To znamená, že zařízení spotřebuje 1 kWh pro výrobu 4 kWh tepla. Varianta země/voda spotřebuje ještě asi o 30 % elektřiny méně.

Ukazatel, který určuje účinnost tepelného čerpadla, se nazývá topný faktor COP. Dejte si ale pozor na to, že se jedná pouze o teoretický ukazatel, který funguje v normovaných podmínkách. Setkáte se např. se zápisem A7/W35, tzn. že teplota vzduchu na vstupu do zařízení je 7 °C a výsledná teplota vody v otopném systému je 35 °C. Konečná účinnost, jíž jste schopni dosáhnout, tak bude v praxi nižší.

Kolik s tepelným čerpadlem ušetříte?

To nelze jednoznačně říci. Jak jste si mohli přečíst výše, záleží na celé řadě faktorů. Obvykle se výše úspory pohybuje mezi 50–70 % při porovnání s vytápěním elektřinou. Pro relevantní údaje pro váš dům si však musíte nechat zpracovat odborný odhad. Kvalitní dodavatel tepelných čerpadel by vám měl být schopen vypočítat možné úspory po zaběhnutí zařízení a dobu návratnosti investice. Tu si můžete ještě zkrátit díky dotaci až 100 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám 2021+.

Všeobecně platí, že tepelné čerpadlo představuje ekonomickou variantu pro novostavby s kvalitním zateplením. Naopak pro starší domy se jeho instalace často nevyplatí kvůli vysokým nákladům na provoz.

Štítky: tepelné čerpadlo | tepelné ztráty domu | vyplatí se tepelné čerpadlo |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita
Všechny aktuality