Úspory.cz >> Elektřina >> Nenechte se oklamat podomními prodejci
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015 Elektřina Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Podomní prodej je oblíbenou praktikou mezi některými prodejci, kteří tímto způsobem získávají méně zkušené a odolné zákazníky. Ti pod vidinou ušetřených peněz za elektřinu podepíší nevýhodné smlouvy a s první fakturou se nestačí divit. Podomní prodejci přitom neváhají využít nekalých praktik a lidem do očí bez výčitek svědomí lžou.


Mnoho lidí nechápe, jak někdo může nevýhodnou smlouvu podepsat. Je přeci zcela zřejmé, že se jedná o podvodníky. Bohužel si tyto firmy vybírají zejména starší lidi, kteří v této oblasti nemají žádné zkušenosti a znalosti. Prodejci jsou vždy slušně oblečení, působí důvěryhodně a oklamaní lidé nedokáží pochopit, že by je někdo takový podvedl.

Říkal, že je z ČEZu

Se svým zážitkem s podomním prodejcem elektřiny se nám svěřila paní Zdena z Ostravy. "Vracela jsem se od lékaře, jelikož jsem měla nějaké zdravotní problémy, a na schodech mě zastavil sympatický výmluvný muž. Tvrdil, že je z ČEZu a kontroluje smlouvy. Prý mi určitě přišel minulý týden dopis o změnách, a vysvětloval mi, že by potřeboval zkontrolovat, zda máme vše správně nastavené,” vypráví.

Paní Zdeně se celá situace nezdála a tázala se jej, zda je opravdu z ČEZu. Muž ji ukázal ceníky a tarify a paní Zdena se nechala uchlácholit. Když jí předložil papíry k podepsání, zarazilo ji logo jiné společnosti. Muž jí hbitě vysvětlil, že se jedná pouze o název produktové řady. Teprve po podpisu si všimla stejného loga vedle podpisu, kde byl uvedený zcela jiný poskytovatel. “Řekla jsem milému muži, „vy mě tady pěkně houpete, celou dobu mi lžete, že jste z ČEZu a nejste, tady je XYZ s.r.o., to není produktová řada, ale firma!“,“ vzpomíná paní Zdena a dodala, že dané společnosti ihned zaslala písemné odstoupení od smlouvy, a vrátila se ke stávajícímu dodavateli.

Podobnou zkušenost mají desítky ne-li stovky dalších spotřebitelů. Zdaleka ne všichni dokáží reagovat a podomním prodejcům se odpovídajícím způsobem bránit.

Nejčastější argumenty podomních prodejců

Podomní prodejci jsou velmi dobře proškolení a vybírají se pouze takové lidi, u kterých mají velkou šanci uspět. Spotřebitelé by si proto měli uvědomit, že dodavatelé energií neobchází domácnosti, aby kontrolovali nastavení tarifů a elektroměrů a navíc bez předcházejícího upozornění. Veškeré kontroly jsou vždy ohlášené a provádí je konkrétní distribuční společnost.


Nejčastěji se u podomních prodejců můžete setkat s tvrzením, že jsou od velkého dodavatele (ČEZ, RWE, E.ON a další) nebo z Energetického regulačního úřadu a přišli zkontrolovat elektroměr, nastavení tarifů, distribuční sazby, nebo že vás přišli upozornit na zajímavou slevu. Samozřejmostí je podpis nové smlouvy.

Současně s tím se bude domáhat posledního vyúčtování za elektřinu a bude chtít vidět smlouvy se stávajícím dodavatelem. Cílem podomního prodejce je získat údaje, které nutně potřebuje pro svou vlastní smlouvu. Jakmile je získá, má téměř vyhráno. Známé jsou případy, kdy si prodejci smlouvy tajně ofotí nebo si ji dokonce “odnesou” sebou.

Jak se takové situaci vyhnout?

Pokud vám podomní prodejce zazvoní u dveří a začne vás milým hlasem přesvědčovat o svých dobrých úmyslech, nestyďte se mu zabouchnout dveře doslova před nosem. Jakmile jej necháte mluvit déle, zvyšujete tím šanci, že vás nakonec přece jen přesvědčí. Pokud uděláte tu chybu, nikdy ale opravdu nikdy mu neukazujte žádné smlouvy a už vůbec je nedávejte z rukou. Milého podomního prodejce rychle vyprovoďte pryč.

Bezvýchodná není ani situace, kdy jste nevýhodnou smlouvu již podepsali. Podle energetického zákona máte právo odstoupit od podepsané smlouvy do pěti dnů před zahájením dodávky. Odstoupení však musíte zaslat v písemné podobě a vždy doporučeně, abyste měli v rukách příslušný doklad.

Nevěřte podomním prodejcům a nového dodavatele si raději najděte sami na Úspory.cz, kde si snadno porovnáte nabídky více dodavatelů v klidu a bez nátlaku. Konečné rozhodnutí, zda dodavatele změníte, přitom bude jen na vás.

Štítky: elektřina | energetický zákon | podomní prodej | srovnání cen elektřiny | vyúčtování za eletkřinu | změna dodavatele elektřiny |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita
Všechny aktuality