Úspory.cz >> Plyn >> Vyplatí se změnit dodavatele plynu?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

02.11.2016 Plyn Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Podobně jako u elektřiny je změna dodavatele plynu docela jednoduchá. Stačí si jen najít nějakou z lepších nabídek a pak už jen podstoupit pár administrativních úkonů. Podle některých odborníků můžete změnou dodavatele plynu ušetřit i více, než v případě měny dodavatele elektřiny. Cena plynu totiž ve srovnání s elektřinou obsahuje větší podíl neregulované složky a dodavatelé tak mohou s cenou směrem k zákazníkům lépe pracovat. Zatímco cena elektřiny je státem regulována zhruba ze 70 %, cena plynu jen z 25 %. Tři čtvrtiny ceny plynu proto mohou ovlivnit dodavatelé.

Celková úspora bude záležet na vaší spotřebě. Pokud plynem vytápíte třeba rodinný dům či byt, určitě bude vhodné věnovat výběru dodavatele velkou pozornost a úspory půjdou ročně i o několika tisíců korun. Naopak pokud na plynu jen vaříte, vaše spotřeba ani konečná úspora tak velká nejspíš nebude.

Krok 1: Najděte si vhodného dodavatele

Základem je najít si nejvýhodnější nabídku od některého z dodavatelů. S tím vám mohou pomoci internetové porovnávače, jako je například internetový srovnávač Úspory.cz, kde najdete aktuální srovnání cen nejen dodavatelů zemního plynu. Porovnávač vám pomůže najít nejzajímavější nabídky různých dodavatelů. Pokud si v nich vyberete, pomůže vám porovnávač rovnou i s přechodem k novému dodavateli.

Krok 2: Zjistěte si parametry vaší stávající smlouvy

Váš další postup bude záviset hlavně na parametrech smlouvy s vaším stávajícím dodavatelem plynu. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, je vše jednodušší. Smlouvu prostě svému dodavateli vypovíte, přičemž ale musíte počítat s doběhnutím výpovědní doby. V případě smlouvy na dobu určitou je vše trochu těžší. Předčasné vypovězení takové smlouvy bývá pokutováno, a je mnohem lepší ji proto nechat doběhnout.

Krok 3: Přejděte k novému dodavateli

Samotný přechod k novému dodavateli plynu je pro zákazníky velmi jednoduchý. Pokud to za vás neudělá přímo porovnávač cen energií, kontaktujte nového dodavatele. Ten si zpravidla vyžádá vaši plnou moc (nebojte se toho, jde o běžný postup) a s její pomocí pak vše zařídí za vás. Nemusíte se obávat ani žádných výpadků v dodávkách plynu. V praxi se vše projeví pouze tak, že vám budou chodit faktury s jinou hlavičkou a pokud šlo vše podle vašich plánů, i s menší částkou.

Tip: Řekněte si lepší nabídku

Dodavatelé často nabízí různé cenové akce, bonusy a další služby za výhodnou cenu. Může jít například o revize plynového kotle, zajímavou cenovou nabídku topné techniky nebo další služby. Někdy je možné také vyjednat i lepší cenu plynu. Většinou se stačí jen zeptat a můžete se dostat k různým výhodným nabídkám. Dodavatel je ale může podmínit třeba uzavřením smlouvy na dobu určitou, nebo požadavkem na určitý objem odběru plynu.

Štítky: levnější plyn | porovnání dodavatelů plynu | rady a tipy na úspory | zemní plyn | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13.04.2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

07.03.2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

08.01.2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27.11.2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28.10.2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15.10.2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21.08.2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31.07.2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita
Všechny aktuality