Úspory.cz >> Elektřina >> Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

07.08.2015 Elektřina Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Problematika jističů rozhodně není jednoduchá, alespoň pro běžné členy domácností. Jističe se liší a každá domácnost, garáž, dílna či průmyslová firma potřebuje různé jističe. Označení hlavních jističů se také liší a my se podíváme blíže na ty, na které můžete narazit právě u sebe doma.

Co je to jistič a k čemu slouží?

Jistič je elektrický přístroj, který automaticky rozpojí elektrický obvod v případech nadměrného elektrického proudu při přetížení či zkratu. Jistič tak chrání před poškozením elektrický obvod, elektrické spotřebiče, osoby i zvířata.

Mezi základní funkce jističe patří:

  • bezpečné automatické vypnutí elektrického obvodu při zkratu
  • bezpečné automatické vypnutí elektrického obvodu při nadproudu (reakce jističe za 4 až 20 ms)
  • jistič je pouze jistící prvek obvodu a není v žádném případě určen k vypnutí a zapnutí elektrického obvodu (pro tyto účely slouží “vypínač”)

Jednofázový nebo trojfázový rozvod?

Nejběžnějším jističem v českých domácnostech je jistič s označením 3x25 A. Zkratka znamená, že jistič vyhovuje trojfázovému rozvodu a unese množství proudu 25 ampér. Nejedná se tedy o kombinaci více jističů, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale pouze o jedno zařízení.

Číslice na začátku zkratku označuje energetickou náročnost odběrného místa. Jističe začínající jedničkou vyhovují méně náročným spotřebičům a jsou určené pouze jednofázovému rozvodu elektřiny. Jistič 1x10 A je obvyklý například v garáži. Hlavní jistič se vypne ve chvíli, kde množství elektrického proudy bude vyšší než 10 ampér. Provoz většího spotřebiče nebo více spotřebičů by však již neutáhl.

Naopak jističe začínající trojkou vyhovují běžnému a náročnějšímu odběrnému místu, jako je například pračka, lednička, myčka, sporák, bojler, přímotop, podlahové topení a další. Jsou určené trojfázovému rozvodu elektřiny, což znamená, že má tři zdroje jednofázového elektrického napětí s posunutým zdrojem o ⅓ (tzv. střídavý proud). Maximální výkon utáhne běžný provoz domácnosti s uvedenými spotřebiči.

Pro průmyslové provozy vybavené energeticky náročným stroji je nutný vyšší výkon, a proto v řemeslné dílně narazíte na jistič 3x63 A, který “utáhne” i některé CNC soustruhy.

Druhou část zkratky tvoří počet ampér. Například 25 A říká, že zapojenými přístroji může procházet maximálně 25 ampér. Chceme-li získat maximální možný příkon ve wattech, tak vynásobíme počet fází (1 nebo 3), velikost jističe (počet ampér) a velikost fázového napětí (s elektrickou zásuvkou 230 V).

Co dělat, kdy nejde elektřina?

Ve chvíli výpadku nejprve zkontrolujte hlavní jistič, který bývá umístěný u elektroměru (tzv. hodiny). Pokud je jistič vypnutý a ostatní sousedé evidentně stejný problém nemají, je problém pouze na Vaší straně. Jistič zapněte a vyčkejte. Ve většině případech se jedná pouze o “vypadlé” pojistky, které stačí znovu nahodit. Pokud však jistič vypadne znovu, jedná se pravděpodobně o poruchu elektroinstalace a je nutné zavolat odborníka.

Může se stát, že elektřina vypadá v celém domě a pak může být problém u dodavatele elektřiny. V takovém případě zkontaktujte svého dodavatele, který je povinen Vám tyto informace sdělit a sjednat nápravu.

Neplaťte za elektřinu více, než je nutné! Nejlevnějšího dodavatele najdete na Úspory.cz!

Štítky: dodavatelé elektřiny | elektrické jističe | elektřina | srovnání cen elektřiny | střídavý proud | změna dodavatele elektřiny |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021

První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Celá aktualita

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita
Všechny aktuality