Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Neplýtvejte penězi zbytečně

Aktuality

Neplýtvejte penězi zbytečně

5. 6. 2015 Elektřina Také Vás každý rok překvapí stále vyšší účty za elektřinu? Nečekejte na další účet a raději se zaměřte na vlastní spotřebu a možnosti, kde lze ušetřit. Obývací pokoj je místem, kde peníze často utíkají oknem. Jenom provoz televize ročně vyjde na 200 korun. A co takhle osvětlení?

Obývací pokoj je místem, kde rodina tráví společný čas. Členové rodiny zde diskutují, sledují oblíbené televizní pořady a slaví významné dny. S tím vším je spojený provoz televize, domácího kina, počítačů i osvětlení, které slouží k navození příjemné atmosféry i k dekoraci.

Úsporné zdroje osvětlení ušetří peníze

Základem všech úspor bývá správný výběr zdrojů osvětlení. Samozřejmostí jsou úsporné žárovky, které vydrží déle svítit s výrazně menší spotřebou energie a to až o 30 procent. V celkový nákladech se mohou úspory pohybovat okolo 15 procent.

Uprostřed místnosti bývá umístěný hlavní zdroj světla. Ten je vhodné doplnit nástěnnými, stropními či stojacími svítidly se samostatným spínáním. Při výběru úsporných žárovek se zaměřte na svítivost. Levnější varianty mívají nižší světelný výkon, který se snadno ukáže jako nedostatečný. Kvalitnější žárovky mnohem mají delší životnost a vyšší počet cyklů zapnutí/vypnutí.

Svítivost je vyjadřována v lumenech či watech. Pro obývací pokoje je ideální žárovka s 20 W/m2. To znamená, že do obývacího pokoje o velikosti 4x5 metrů je vhodné umístit více zdrojů světla s celkovou hodnotou 400 W. U LED žárovek je také důležitá volba barvy světla, doba náběhu či možnost tlumení světla.

Moderními typy osvětlení jsou lankové či lištové systémy, které jsou prostorově nenáročně, a přitom je možné je operativně směrovat a posunovat. Navíc tak osvítí mnohem větší plochu. Dalším potřebným zdrojem světla, který by neměl chybět v žádném obýváku je stojací lampa. Ta se užije při čtení či ručních pracích. Nejlepší volbou je taková lampa, u které je možné regulovat světlo dle potřeby.

Spotřebiče - nenápadní žrouti energie

V běžné domácnosti bývá obývací pokoje vybaven televizí či domácím kinem. Tyto spotřebiče jsou v provozu nonstop a po vypnutí jsou přepnuty pouze do pohotovostního režimu. To znamená, že jsou neustále k dispozici. Spotřebiče v pohotovostním režimu však také potřebuje energii. Ta se pohybuje kolem 3 až 5 kW/h. Ročně spotřeba takového spotřebiče může vyjít i na několik tisíc korun.

Vyšší spotřebu mají zejména starší spotřebiče. Starý televizor dokonce spotřebuje více elektřiny než při aktivním provozu. Řešením je používání síťového spínače, kterým je zajištěno úplné odpojení

Průměrné roční náklady na provoz spotřebičů v pohotovostním režimu

  • TV CRT 52 cm - 180 Kč 
  • TV LED do 70 cm - 9 Kč 
  • Video - 525 Kč 
  • DVD - 225 Kč 
  • Hi-fi minivěž  - 60 Kč 
  • Rádio - 140 Kč 
  • Satelitní souprava Set-top box - 170 Kč 
  • PC sestava - 250 Kč

Nákup nového LDC monitoru je určitě finančně výhodnější než starý televizor. Mezi monitory však panují velké rozdíly, a proto si vyberte ten s nižší spotřebou. Cenově nejvýhodnější a energeticky nejvíce úspornými jsou LED obrazovky. Samozřejmostí jsou dnes spotřebiče energetické třídy A a více. Reproduktory vypínejte vždy, pokud je nevyužíváte. Jejich spotřeba je 5 až 10 W.

Notebook nebo stolní počítač?

Mnoho lidí také v obývacím pokoji používá počítač ať už k práci či k zábavě. Energeticky výhodnější je přitom notebook či laptop, jejichž spotřeba je nižší až o 80 procent. U počítačů je velmi důležité správné chlazení, které má vliv jak na spotřebu tak na životnost počítačů.

Pro úsporu energie je vhodné uvedené spotřebiče na noc vypínat. Práci s vypínáním Vám ušetří tzv. spínací hodiny, které elektroniku odpojí od sítě místo Vás a v době, kterou si sami určíte. Tyto rady patří také pro nabíječky mobilních telefonů, které jsou velmi často zapojené v zástupce po celý den. I ty totiž potřebují ke svému provozu nějakou energii. 

Spotřebiče také vypínejte vždy, kdykoliv opustíte byt či dům na delší dobu. Úspory jsou v těchto případech nemalé. 

Chcete platit za elektřinu méně? Na Úspory.cz Vám pomůžeme Vám vybrat levnějšího dodavatele.

Štítky: levná elektřina | levná energie | spínací hodiny | srovnání cen elektřiny | úsporná domácnost | úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »