Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> S dobrou myčkou ušetříte elektřinu i čas

Aktuality

S dobrou myčkou ušetříte elektřinu i čas

11. 11. 2014 Elektřina Myčka nepatří ke standardnímu vybavení českých domácností. Nejedná se totiž o nutné vybavení, a navíc polovina Čechů si stále myslí, že ruční mytí je levnější. To však není pravda. Správně vybraná myčka Vám ušetří čas i náklady na vodu a elektřinu. Nevěříte? Přesvědčíme Vás.

Češi se, co se týče myček, dělí na dva tábory. Na jedné straně stojí zastánci a propagátoři myček, na straně druhé její odpůrci a zastánci ručního mytí. Dohady probíhají v rámci domácnosti i na internetu. Hlavním argumentem jsou náklady spojené s mytím nádobí. Objektivně je možné říci, že myčka jednoznačně ušetří čas. Jak je to však s náklady na elektřinu a vodu?

Energetická účinnost je u nových myček stále vyšší

Moderní domácnosti bývají myčkou vybavené. Mladí lidé nechtějí ztrácet čas mytím nádobí a raději za sebe nechají pracovat chytré spotřebiče. Ušetřený čas přece mohou věnovat rodině. A pokud si myčku navíc vyberete správně, ušetříte také peníze za elektřinu. O tom, jak moc ušetříte, vypovídá tzv. energetický štítek, kterým musí být označený každý prodávaný spotřebič.

S vyšší energetickou účinností klesá spotřeba elektřiny i vody. „Nejúspornější modely myček, které aktuálně najdeme na trhu, mají spotřebu vody do 2 800 litrů za rok. Co se týká energetické třídy, tak myčky šířky 45 cm bychom měli hledat v energetické třídě A-20 procent nebo A++ a myčky šířky 60 cm ve třídě A+++. Důležitým kritériem při výběru myčky je i třída účinnosti sušení, která by měla být v kategorii A,“ doporučuje Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie.

Od roku 2013 je navíc možné prodávat pouze spotřebiče s energetickou účinností A+ a lepší. „Je tedy třeba upozornit na to, že energetická třída A již neznamená energeticky úsporný výrobek. Naopak, jedná se o výrobek, který nesmí být uváděn na trh (možné jsou pouze doprodeje). Proměnou prošel i energetický štítek, který se na myčkách objevuje. Ten už například neuvádí index mycí účinnosti, protože všechny myčky jsou v kategorii A,“ dodává Krivošík.

Vyberte si myčku správně

Při výběru myčky je důležitým kritériem označením A+ a výše. Čím více “plusek” myčka má, tím je úspornější. „Aktuálně je v případě myček nejhorší možná energetická třída A+. Třída A++ označuje průměrně úsporný výrobek a nejúspornější jsou modely ve třídě A+++. Dodejme, že třída A+++ má o 30 % nižší spotřebu energie než spotřebič ve třídě A,“ vysvětluje Krivošík.

Svou roli také hraje velikost myčky, která by měla odpovídat potřebám domácnosti. U menší domácnosti stačí myčky do velikosti 45 centimetrů. Myčka by se také měla zapínat pouze tehdy, je-li dostatečně plná.

Zásady úsporného mytí v myčce:

  • Myčku zapínejte pouze tehdy, když je zcela plná.
  • Volte automatický program s nastavením optimální spotřeby vody a elektrické energie.
  • Pravidelně čistěte sítko v myčce a kontrolujte stav regenerační soli a také leštidla.
  • Z nádobí vždy odstraňte zbytky jídla.
  • Nádobí vložte do myčky ihned, jakmile jej přestanete používat, a myčku zavřete. Nádobí tak v myčce nezaschne.
Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »