Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Vyznáte se ve faktuře za elektřinu?

Aktuality

Vyznáte se ve faktuře za elektřinu?

16. 12. 2014 Elektřina Faktury za energie nejsou obvykle zdrojem dobré nálady. Obzvláště tehdy přináší-li zprávu o nedoplatku za elektřinu nebo za plyn. Faktury navíc bývají pro běžného spotřebitele plné “neznámých” čísel a informací. Poradíme Vám, jak se ve faktuře za elektřinu lépe a rychle vyznat.

Faktury za elektřinu do domácností přinesou lehčí paniku. Elektřina není levnou záležitostí, a pokud se zálohy přepísknou, může domácnost doplácet i tisíce korun. Důležité je mít správně nastavené zálohy. A to zvládnete tehdy, budete-li faktuře lépe rozumět. Snáze tak pochopíte, jak velkou spotřebu máte, a zda není vhodné nastavit vyšší měsíční zálohy.

Cena elektřiny se skládá z více složek

První strana faktury za elektřinu obsahuje základní identifikační údaje spotřebitele (jméno a příjmení, adresa, číslo účtu, atd.) a poskytovatele energie (název firmy, sídlo firmy, číslo účtu, IČO, atd.). První strana také obvykle uvádí přehled uhrazených záloh a skutečnou spotřebu za uplynulé zúčtovací období. To znamená, že z informací na úvodní straně zjistíte, zda Vás čeká přeplatek či naopak nedoplatek.

Na dalších straně následuje podrobné vyúčtování. Nejprve si však zkontrolujte, že faktura obsahuje správné číslo elektroměru, množství spotřebované elektřiny a distribuční sazbu. Na konci zúčtovacího období je vhodné si konečný stav vyfotit tak, aby bylo patrné datum pořízení fotky. Vyhnete se tak případným nedorozuměním. Neexistuje pouze “jedna” cena za elektřinu. Výsledná cena, kterou na faktuře vidíte, je složená z několika složek.

Základem konečné ceny je tzv. silová elektřina neboli spotřebovaný elektrický proud. Na konečné ceně se však podílí také cena za distribucí, poplatek za příkon (jistič), Operátor trhu s elektřinou a příspěvek na obnovitelné zdroje. Cenu za silovou elektřinu stanovuje poskytovatel energie, který je samozřejmě ovlivňován aktuální situací na trhu. Spotřeba elektřiny je uváděná v megawatthodinách.

Pevnou složku tvoří také tzv. měsíční plat, který se pohybuje v desítkách korunách. Výši poplatku také stanovuje poskytovatel. Stát stanovuje tzv. daň z elektřiny, která v současné době činí 28,30 korun za každou odebranou megawatthodinu.

Součástí ceny za elektřinu jsou regulované platby, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a jsou platné pro jednotlivá distribuční území. Součástí regulované platby je distribuce elektřiny (za každou odebranou MWh), stálý měsíční poplatek za příkon, podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (495 korun za každou odebranou MWh) a poplatek za Operátora trhu s elektřinou.

Infobox: K čemu je služba operátora trhu? Služba operátora trhu neboli OTE je organizátor trhu s elektrickou energií a také zemním plynem. V podstatě zajišťuje a poskytuje služby, které souvisí s chodem energetického trhu. Mezi základní činnosti patří organizování energetického trhu, zpracování zpráv o trhu s energiemi, vyhodnocování odchylky na celém území ČR, spolupracuje s Energetickým regulačním úřadem.. Více informací najdete na ote.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »