Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Průměrné stáří pojistných smluv domácnosti je 9 let

Aktuality

Průměrné stáří pojistných smluv domácnosti je 9 let

14. 7. 2015 Pojištění majetku České domácnosti jsou vybavené drahým nábytkem, moderní elektronikou a dalšími cennými věcmi. I přesto mnohé nemají sjednané pojištění domácnosti, a ty které ano, pojistné smlouvy neaktualizovaly v průměru devět let. Přitom stačí velmi málo a rodina může během pár minut přijít o všechno.

Domovy a majetek českých domácností ohrožují živelné události i nenechaví zloději. Přesto polovina z nich nemá uzavřené žádné pojištění domácnosti. Zejména nyní, kdy lidem začíná sezóna dovolených a zlodějům sezóna vykradených domů a bytů, je tato otázka více než aktuální. České pojišťovny rovněž upozorňují na fakt, že existující smlouvy nejsou pravidelně aktualizovány a jejich staří je průměrně devět let.

Pojišťovny také uvádí, že každá druhá česká domácnost řešila nějakou pojistnou událost. Nejvíce se Češi obávají požáru, vytopení a vykradení. Správně nastavené pojištění domácnosti a majetku by jim přitom podobné starosti ušetřilo.

Pojištění domácnosti stojí pouze pár korun

Je až obdivuhodné, za co vše jsou lidé ochotni utratit peníze. Leckdy jde o zbytečné a nepotřebné služby. Pojištění domácnosti stojící pár set korun ročně je však pro mnoho lidí výdajem navíc. Jeho význam se ukáže až ve chvíli, kdy je na jeho uzavření pozdě. Škody na majetku se pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun. Škody způsobené živlem či zlodějem Vám neuhradí nic jiného než právě pojištění domácnosti.

Při sjednávání si dejte pozor a v ideálním případě si nechte poradit. Stačí jedna chybička a pojišťovna Vám vyplatí jen část pojistného plnění. V první řadě je důležité vědět, na co se pojištění domácnosti vztahuje. Nepleťte si pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti. Jedná se o rozdílná pojištění a každé z nich kryje úplné něco jiného.

Pojištění domácnosti versus pojištění nemovitosti
Pojištění domácnosti se vztahuje na kompletní vybavení domácnosti a osobní věci (např. nábytek, elektronika, obrazy, oblečení či sportovní vybavení). Pojištění nemovitosti se zase vztahuje na pevné součástí nemovitosti (zdi, podlahy, dveře, okna, atd.). Pojistit si můžete stavby a rodinné domy, bytové domy, bytové a nebytové jednotky, ale na rekreační objekty, tedy chaty a chalupy.

Pozor na podpojištění

Základem je správně nastavená pojistná částka, která by měla odpovídat reálné a hlavně aktuální hodnotě všech věcí v domácnosti. Lidé mají tendenci svůj majetek podceňovat, aby ušetřili na pojistném. V případě pojistné události však také méně dostanou.

Podpojištění také vzniká v důsledku neaktualizování pojistných smluv. Každá rekonstrukce či nakoupení nového vybavení hodnotu vybavení domácnosti zvyšují. Proto je vhodné nejméně každé dva až tři roky a po každém zásadnějším zásahu pojistnou smlouvu upravit.

S pojištěním domácnosti je spojená základní administrativa. Pro případ pojistné události si schovávejte doklady a účtenky. Při prokazování škody budete mnohem snáze dokazovat poškozený, zničení či ukradený majetek. To platí zejména pro drahé vybavení, jako je elektronika (notebooky, televize, apod.) a cennosti (obrazy, umění, atd.).

Pojištění přes poradce i online

Pojištění domácnosti najdete v produktové nabídce všech českých pojišťoven. A to je Vaše největší výhoda. Jednotlivé nabídky se liší a Vy si tak snadno vyberete takové, které bude vyhovovat přímo Vám. O pomoc můžete požádat pojišťovacího odborníka, který porovnání učiní za Vás a vybere Vám pojištění domácnosti na míru.

Pozor však na poradce, které mají smlouvu uzavřenou s omezeným počtem pojištěním. Uzavřené pojištění může být ve výsledku výhodné spíše pro něho než pro vás. Vždy hledejte nezávislého pojišťovacího zprostředkovatele, pro kterého je zásadní spokojenost jeho klienta nikoliv pojišťovny.

Pokud se spoléháte pouze na sebe, pojištění domácnosti si snadno sjednáte online. Stačí si vybrat šikovný online porovnávač a aktuální nabídky si srovnat na internetu. Porovnání trvá pouze pár minut a vítěznou nabídku si navíc můžete objednat online. Vyhnete se tak složitémeu oceňování majetku a ochráníte se před rizikem podpojištění. Každý online porovnávač má navíc tým proškolených operátorů a obchodníků, kteří Vám s vybraným typem pojištění dokáží hravě poradit.

Víte, že si můžete sjednat i krátkodobé pojištění domácnosti? Například pojišťovna Kooperativa nabízí pojištění domácnosti na 10 dní. Pojištění domácnosti na míru najdete na Úspory.cz.

Štítky: levné pojištění majetku | pojištění domácnosti a nemovitosti | pojištění domácnosti online | pojištění majetku | pojišťovací zprostředkovatelé | srovnání pojištění majetku a domácnosti |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

9. 1. 2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29. 9. 2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

1 2 »