Úspory.cz >> Pojištění majetku >> Nejčastější chyby při pojištění majetku. Vyvarujte se jich!
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nejčastější chyby při pojištění majetku. Vyvarujte se jich!

22.08.2018 Pojištění majetku Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.

Podle pojišťoven je v České republice trvale obydlených 4 miliony bytů a 1,5 milionu rodinných domů. Pojištění domácnosti má přitom sjednáno pouze 50 % všech majitelů nemovitostí. Časté chyby se Češi dopouští už jenom v tom, že zaměňují pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti.

„Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové. Jde tedy o zdi, podlahu, stropy, zárubně a další věci, které jsou k ní napevno přidělané. Naproti tomu pojištění domácnosti kryje její vybavení. Jednoduše řečeno, kdybychom byt nebo dům obrátili vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, patří do této skupiny,“ vysvětlil Zbyněk Kočiš ze společnosti Poutko.

 

5 chyb při pojištění majetku

Ale ani ti, kteří jsou pojištění, nemají často oprávněný důvod, proč se usmívat. Jejich pojistné smlouvy bývají plné závažných chyb a nedostatků. Mezi ty nejčastější patří nesprávně zvolená pojistná rizika, podpojištění nebo přepojištění, žádné zabezpečení či špatné údaje ve smlouvě.

 

1. Nesprávný pojistník

Pojištění nemovitosti by měl zajišťovat její vlastník na základě katastru nemovitostí. O pojištění domácnosti by se měl starat ten, kdo v ní bydlí. Může to být vlastník, ale také nájemce nebo podnájemce.

Porovejte a vyberte si to nejlepší pojištění domácnoti na trhu.

Porovnat pojištění

2. Nesprávná pojistná rizika

Důkladně si promyslete, jaká rizika vám opravdu reálně hrozí, a jaká jsou zbytečná. Na kopci vás povodeň neohrozí. Ujistěte se také, že rozumíte definici jednotlivých rizik. Například povodeň není to samé, co záplava, krádež není vandalismus apod.

 

3. Špatně zvolené pojistné částky

Jednou z nejpodstatnějších věcí při sjednávání pojištění majetku je správný odhad ceny a stanovení pojistné částky. Ve většině případů pojištění majetek podhodnotí, aby ušetřili na pojistném. Existují ale také případy je nadhodnocení majetku a vybavení domácnosti. V případě pojistné události jim pojišťovna stejně vyplatí způsobenou škodu.

 

„Klienti svůj majetek nezřídka podhodnotí a poté jsou překvapeni menším pojistným plněním. S takovými smlouvami se u pojištění domácnosti setkáváme až u 20 % pojistných událostí,” vysvětluje Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

 

4. Staré a neaktualizované pojistné smlouvy

Pojistná smlouva stará 10 let těžko bude odpovídat aktuálnímu stavu vybavení domácnosti. Za tuto dobu přibylo nové vybavení, vyměnily se staré spotřebiče za nové, proběhnout mohla i nějaká ta rekonstrukce. Jednoduše řečeno, hodnota majetku a vybavení většinou vzrůstá, a proto je doporučeno pojistnou smlouvu každé dva až tři roky aktualizovat. Aktualizace pojistné smlouvy je vhodná také vždy, když pořídíte dražší vybavení nebo provedete nákladnější rekonstrukci.

 

5. Chybějící dokumentace

Schovejte si každou účtenku, doklad a fakturu k vybavení, které chcete mít zahrnuté v pojistné smlouvě. Těžkou můžete očekávat, že vám pojišťovna zaplatí za věci, jejichž vlastnictví nemáte jak dokázat.

 

Štítky: pojištění domácnosti | pojištění majetku |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

09.01.2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29.09.2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26.01.2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14.12.2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25.07.2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

04.06.2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

01.02.2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12.08.2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita
Všechny aktuality