Úspory.cz >> Pojištění majetku >> Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26.01.2017 Pojištění majetku Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Pokud si nejste jistí na 100 % obsahem pojistné smlouvy, raději ji vyhledejte a konečně si ji důkladně přečtěte. Možná zjistíte, že vaše pojištění není tak neprůstřelné, jak jste se domnívali.

Pojištění je komplikovaný obor stejně jako každý jiný. Existují různé druhy pojištění, mezi kterými se laik vyzná velmi těžko. Každý druh pojištění má vlastní pojmy, vlastní definici a vlastní podmínky. Co se nám - laikům může zdát zcela samozřejmé a logické, může mít v pojištění úplně jiný význam.

Záplava versus pojištění aneb jaké jsou rozdíly?

Podívejme se například na pojištění majetku. Váš dům se nachází v povodňové oblasti a vy máte v pojistné smlouvě zahrnuto riziko záplavy. Logicky se domníváte, že je vše v naprostém pořádku. Jednoho dne vás překvapí povodeň, ale vy nedostanete od pojišťovny ani korunu. Jak je to možné a jaký je proboha rozdíl mezi záplavou a povodní?

POVODEŇ
Povodeň zahrnuje stavy, při nichž dojde k zaplavení menších či větších územních celků vodou, jež se vylila z břehů vodních toků či v důsledku protržení nádrží nebo hrází.

ZÁPLAVA
Za záplavu je považován stav, kdy pozemek (nemovitost) zaplaví stojící voda či voda stékající ze strání. Příčina záplav bývá zpravidla jiná než v případě povodně (např. při silném dešti voda odtéká přes váš pozemek a drží se na něm).

Záplava nebo povodeň aneb co je lepší?

Obvyklé je, že rizika záplavy a povodně jsou součástí jedné varianty pojištění. Jak se ale říká, výjimka potvrzuje pravidlo, a proto je dobré být dobře seznámen se všemi podmínkami pojištění před podpisem smlouvy. Samozřejmě si lze sjednat pojištění na jedno nebo druhé riziko, případně na obě rizika. 

Vždy je vhodné poradit se s pojišťovacím znalcem předem. Z profesionálního hlediska zhodnotí vaši konkrétní situaci a doporučí nejvhodnější řešení. Jediný problém nastává v případě majetku (nemovitosti) ležící ve 4. povodňovém pásmu. Riziko povodně je zde natolik vysoké, že jej pojišťovny odmítají pojistit. Pojistit lze pouze riziko záplavy.

Jak uchránit majetek před záplavami a povodněmi?

Živelné události zabránit nelze. Můžete se ale dobře připravit. Jedním z účinných postupů je pojištění. Velká voda během chvilky ničí nemovitosti včetně vybavení, proto mějte pojištěnou nemovitost i domácnost. V případě pojistné události budete potřebovat peníze nejen na opravu či stavbu nového domu, ale i jeho nové vybavení.

Víte, že pojištění majetku můžete uzavřít online?
Pojistit se můžete už za pár korun a ušetřit statisíce.

Srovnat pojištění

Štítky: pojištění | pojištění majetku | povodně | riziko povodně a záplavy |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější chyby při pojištění majetku. Vyvarujte se jich!

22.08.2018

Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.

Celá aktualita

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

09.01.2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29.09.2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14.12.2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25.07.2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

04.06.2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

01.02.2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12.08.2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita
Všechny aktuality