Úspory.cz >> Pojištění majetku >> Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29.09.2017 Pojištění majetku Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

V České republice se odhadem nachází přibližně 400 tisíc chat a chalup, které slouží k rekreačnímu bydlení. Češi patří mezi největší vlastníky rekreačních objektů a více chalup vlastní údajně pouze Skandinávci. Pojištěna je však maximálně polovina z nich, uvádí pojišťovny. Přitom rekreační objekty jsou vzhledem k tomu, že v nich majitelé pobývají malou část z roku, ohroženi nejen živelnými pohromami, ale nevítanou návštěvou vandalů a zlodějů.

 

České chalupáře nejčastěji ohrožuje voda, požáry, ale i zloději

Chaty a chalupy bývají obydlené pouze menší část v roce od začátku jara až do podzimu, kdy si Češi užívají poslední teplé dny. Po zbytek roku jsou chalupy uzamčené a lze říci, že i ponechané svému osudu. Během chatařské sezóny bývá největším rizikem požár, jelikož v létě rádi grilujeme a rozděláváme táboráky. Stačí špatně zabezpečené ohniště a dřevěné chata lehne popelem.

Ještě nemáte pojištěnou svou chalupu?
Porovnejte si ceny pojištění majetku a domácnosti.

Srovnat pojištění

Časté jsou živelné škody - vichřice, popadané stromy, krupobití, tíha sněhu a vodovodní škody.  V případě vodovodních škod nemusí jít pouze o velkou vodu v důsledku povodní či záplav. Prasknout může stará vodovodní trubka a veškeré zařízení v chalupě včetně objektu samotného je rázem zničeno. Často se stává, že majitelé na zimu důkladně nevypustí vodovodní potrubí a to v důsledku nízkých teplot popraská.

Během nepřítomnosti majitelů, zejména v zimě, je velké množství chat a chalup vyloupeno nezvanými hosty. Na jaře majitelé zjistí, že jim chybí vybavení, starožitný nábytek, sekačka apod. Vykradení chalupy řešila více než třetina všech vlastníků chat. Mnoho chalup je v zimě osídleno lidmi bez domova, kteří se v nich bez skurpulí zabydlí, a zanechají po sobě stopy v podobě zničeného vybavení a nepořádku.

 

Chraňte svůj majetek. Pomůže správné pojištění

Někteří vlastníci chalup si neuvědomují, jaká rizika jejich majetek ohrožují. Zapomínají také na to, že na škody často přijdou až na jaře po mnoha týdnech ne-li dokonce měsících. Napravit škody vzniklé před tak dlouhou dobou je v mnoha případech nejen drahé, ale někdy i nemožné. Jediným způsobem, jak ochránit chatu či chalupu po celý rok je správné pojištění.

 

V každém případě by pojištění rekreačních objektů mělo zahrnovat živelné události. Jak již bylo řečeno, chaty a chalupy ohrožuje povodeň, záplava, krupobití, vichřice, spadlý strom, úder blesku, požár, tíha sněhu či námraza. S tím souvisí důkladná příprava objektu na zimní období. Zapomínat byste neměli pouze na uzamčení objektu, ale zejména na důkladně vypuštění vodovodních trubek!  

 

Druhým největším rizikem je krádež vloupáním. I přesto, že svou chatu důkladně zabezpečíte, je třeba počítat se zloději, kteří si se zabezpečením hravě poradí. Mezi základní zabezpečovací systémy patří pevné dveře, kvalitní zámky, okenice či mříže. Kromě toho, že to některé zloději odradí, má lepší zabezpečení pozitivní vliv na výši pojistného.

 

Pojištění domácnosti versus nemovitosti

S pojištěním chaty či chalup vám poradí v každé dobré  pojišťovně. Pro lepší orientaci si alespoň vysvětlíme základní rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje pouze na pevné součásti (zdi, okna, dveře, podlahy apod.), nikoliv na její vybavení a zařízení. K tomu slouží právě pojištění domácnosti a to i té rekreační.

 

Štítky: pojištění | pojištění majetku |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější chyby při pojištění majetku. Vyvarujte se jich!

22.08.2018

Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.

Celá aktualita

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

09.01.2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26.01.2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14.12.2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25.07.2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

04.06.2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

01.02.2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12.08.2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita
Všechny aktuality