Úspory.cz >> Tarify >> Čeká nás snazší a rychlejší změna operátora?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Čeká nás snazší a rychlejší změna operátora?

23.01.2018 Tarify Změna mobilního operátora je sice již několik let možná, ale trvá až 30 a více dní. To spousty lidí od jinak výhodné změny odrazuje. Naštěstí novela zákona o elektronických komunikacích konečně posílila postavení zákazníků vůči operátorům. Od února by výměna operátora měla trvat maximálně deset dní.

Tvůrci novely zákona o chystané změně informovali již v loňském roce, kdy vešla v platnost. Ještě před pár dny byla změna operátora a převod čísla závislá na typu smlouvy. Zhruba čtyři dny trval převod v případě předplacených karet. U tarifů však bylo nutné dodržet standardní výpovědní lhůtu trvající 30 dní.

 

Víte, že nejvíce telefonních čísle bylo převedeno v roce 2014, kdy se na trhu objevili virtuální operátoři? O převod tehdy zažádalo přes 752 000 zákazníků. V roce 2016 bylo převedeno “pouze” 400 000 mobilních čísel. Celkem je v ČR aktivních přes 14 000 000 mobilních čísel. Část však slouží pro různá zařízení.

Chcete volat levněji? Pomůžeme Vám vybrat ten nejvýhodnější tarif přímo pro Vás

Chci výhodný tarif

Od 1. února musí být převod čísla dokončený do deseti dní. „Délka výpovědní doby nebyla dosud zákonem omezena a každý operátor si ji stanovoval ve smlouvě podle svého uvážení. Nově tedy nesmí být delší než 30 dnů, přičemž den podání výpovědi se do tohoto počtu dnů nepočítá,” uvedl Český telekomunikační úřad a dodal, že: „Pokud zákazník po 1. únoru požádá o přenos čísla, skončí smlouva ze zákona do deseti dnů od podání této žádosti, pokud se operátor a účastník nedohodnou na lhůtě delší. V případech, kdy účastník pouze podal výpověď, ale nepožadoval přenesení čísla, skončí smluvní vztah uplynutím výpovědní doby, která nesmí překročit 30 dnů.”

Skončí automatické prodlužování smluv na dobu určitou

Novela zákona přinesla další změny, které zákazníci mobilních operátorů hodnotí pozitivně. Změní se například pravidla prodlužování smluv uzavřených na dobu určitou. Nově již nebude možné smlouvu prodloužit automaticky. Dosud stačilo, aby zákazník nevyjádřil opačné přání. Nově bude muset zákazník prodloužení prokazatelně potvrdit.

 

„O konci závazku vyrozumívá poskytovatel způsobem, který si spotřebitel zvolil pro zasílání vyúčtování, nejdříve tři měsíce a nejpozději jeden měsíc před skončením závazku. V případě neposkytnutí souhlasu s pokračováním závazku dochází k přenastavení smlouvy na dobu neurčitou, často spojené s navýšením ceny za odebírané služby,” varuje operátory ČTÚ.

 

Zákazník také získal právo odstoupit do smlouvu, změní-li operátor smluvní podmínky. Do konce ledna tak mohl zákazník učinit pouze v případě pro něj nevýhodné změny (např. navýšení tarifu). Platí to jak pro nově, tak i dříve uzavřené smlouvy.

 

„Novela zákona o elektronických komunikacích dává operátorům lhůtu 6 měsíců, aby smluvní podmínky uvedli do souladu se zákonem. Bez ohledu na to, kdy tak v této lhůtě učiní, se však nová pravidla aplikují od 2. září na všechny dosavadní i nové smluvní vztahy. Povinnost totiž plyne přímo ze zákona. Tento právní výklad, který v případě účinků tzv. Husákovy novely ČTÚ dříve zaujal, potvrdil jako správný i Ústavní soud ČR,” zněl argument ČTÚ.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Nabušený telefon za pár tisíc? Dívejte se dva roky zpět

05.06.2017

Když si člověk vybírá mobilní telefon, nemá v současnosti úplně na výběr, i když to tak vypadá. Všechny telefony umí v podstatě to samé, odlišnosti najdete v typu operačního systému a výkonu procesoru. Displeje jsou i u nejlevnějších přístrojů na vysoké úrovni a fotoaparáty pod 5MPx naleznete jen zcela výjimečně.

Celá aktualita

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16.05.2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Roaming v létě 2017: Jaké změny nás čekají?

17.04.2017

Na přelomu ledna a února padlo na půdě EU doslova revoluční rozhodnutí. Bylo rozhodnuto, že roaming v rámci zemí EU definitivně skončí. Operátoři o roaming a vyšší poplatky bojovali téměř deset let od doby, kdy se o zrušení poplatků začalo hovořit poprvé. Mnohokrát byl příslušný návrh odložen. V letošním roce k posunutí nedošlo a zákon byl konečně schválen.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Nejlevnější chytré mobilní telefony

12.12.2016

Mobilní telefon je vděčným dárkem, na který každoročně sází stovky tisíc Čechů. Jen za minulý rok se jich prodalo více než tři miliony a nákupní horečka vrcholí hlavně před Vánoci, kdy probíhají velké slevy na oblíbené modely, které pak mají uvolnit místo svým nástupcům. Vybrali jsme pro vás několik smartphonů, které rozhodně potěší a nezruinují vaši peněženku.

Celá aktualita

Když chcete data a nechcete volat...

27.09.2016

Mobilní telefony jsou od počátku koncipovány tak, aby jejich uživatel mohl volat a posílat SMS odkudkoliv, kam sahá signál mobilního operátora. Ještě před několika málo lety bylo pravidlem, že abyste si z takového telefonu zavolali, museli jste nutně využít měsíční paušál nebo tarif, avšak od dob rozšíření tabletů, datových služeb a dostupnosti Wi-Fi a LTE signálu v podstatě kdekoliv se zájem uživatelů obrací právě na internet.

Celá aktualita

Nejvhodnější tarif pro studenta

19.08.2016

Datovou revoluci, tedy okamžik, kdy operátoři nabídnou neomezená data za pevnou cenu, netrpělivě vyhlíží především jedna konkrétní skupina majitelů mobilních telefonů – studenti.

Celá aktualita

Roaming a data - připravte se na dovolenou

30.06.2016

V Evropské unii začalo postupné snižování cen za roaming a do několika let by měl (pokud vše půjde dobře) být zrušen úplně. Pokud letos odcestujete na dovolenou do zahraničí a chcete průběžně posílat fotky na sociální sítě či svým přátelům přes internet, rozhodně nepodceňte správné nastavení dat.

Celá aktualita

Mobilní tarify - neplaťte za to, co nepotřebujete

10.06.2016

Nepřehlédněte aspekty mobilních tarifů, které by vám mohly zbytečně navýšit jeho cenu.

Celá aktualita
Všechny aktuality