Úspory.cz >> Tarify >> Roaming v létě 2017: Jaké změny nás čekají?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Roaming v létě 2017: Jaké změny nás čekají?

17.04.2017 Tarify Na přelomu ledna a února padlo na půdě EU doslova revoluční rozhodnutí. Bylo rozhodnuto, že roaming v rámci zemí EU definitivně skončí. Operátoři o roaming a vyšší poplatky bojovali téměř deset let od doby, kdy se o zrušení poplatků začalo hovořit poprvé. Mnohokrát byl příslušný návrh odložen. V letošním roce k posunutí nedošlo a zákon byl konečně schválen.

Zákon a s ním spojená regulace začne platit za necelé dva měsíce, tedy15. června 2017. Než začneme provolávat haleluja, slavit a radovat se jako malé děti, že už nebudeme muset po přejezdu hranic vypínat data nebo platit drahé poplatky za roaming, podíváme se na nový zákon detailněji. Důvod k veselí to ale rozhodně je.

Ceny za internet se budou snižovat každým rokem

První, co většina Čechů po přejezdu hranic dělá, je vypnutí dat. Není divu, vždyť jejich využívání je poněkud drahé. To se 15. června změní. A každým rokem bude líp. Europarlament v Bruselu stanovil maximální ceny velkoobchodních poplatků, které si mobilní operátoři mohou účtovat za využívání služeb v cizím státě.

 

Maximální výše poplatků za mobilní a datové služby od 15. června 2017 (platí pouze pro velkoobchodní ceny):

 • cena za 1 minutu hovoru - 0,032 € (0,86 Kč)

 • cena za 1 SMS zprávu - 0,01 € (0,27 Kč)

 • cena za 1 GB internetu - 7,7 € (208 Kč)

Chcete levnější mobilní tarif? Využijte služeb Tarifomatu a volejte a esemeskujte levněji.

Porovnat tarify

Cena za využívání dat by měla klesat každým rokem až na 67 Kč za 1 GB! Této částky bychom podle schématu EU měli ale dosáhnout až v roce 2022.

 

Jak budou klesat ceny za internet?

 • od 15. června 2017 - 7,7 € (208 Kč)

 • od 1. ledna 2018 - 6 € (162 Kč)

 • od 1. ledna 2019 - 4,5 € (122 Kč)

 • od 1. ledna 2020 - 3,5 € (95 Kč)

 • od 1. ledna 2021 - 3 € (81 Kč)

 • od 1. ledna 2022 - 2,5 € (67 Kč)

 •  

Takové ceny zní úžasně, ale bohužel platí pouze velkoobchodní ceny, které jeden operátor platí druhému operátoru. Běžný zákazník bude komunikovat za ceny, které má domluveny se svým stávajícím operátorem.

Zde vyvstává otázka, kolik lidí této možnosti zneužije. Počítá se totiž i s tím, že někteří “koumáci” si zakoupí SIM v zahraniční s výhodnějším tarifem a budou ji dlouhodobě využívat v ČR. V takovém případě má operátor možnost naúčtovat si příplatky za roaming. Zároveň se spekuluje o tom, že tato regulace způsobí navýšení domácích cen.

 

V jakých případech budou operátoři účtovat poplatky za roaming?

 • provozem SIM karty v roamingu se významně zvýší provoz v domovské síti

 • zahraniční SIM karty je používána převážně či výhradně v roamingu

 • jeden uživatel střídavě používá několik SIM karet najednou

 • jeden uživatel nakoupí více SIM karet v jedné zemi a prodá je v jiné zemi

Znamená zrušení roamingu konec konkurenčního prostředí?

Někteří telekomunikační experti varují před škodlivými dopady zrušení roamingu. Zavedení regulace negativně ovlivní konkurenční prostředí a operátoři si mohou začít kompenzovat nemalé ztráty z roamingu navýšením cen v domácím prostředí. Dojde tedy k hromadnému nárůstu cen za telekomunikační služby napříč celou EU? To ukáže až čas.

Hodnocení článku:

Podobné články

Čeká nás snazší a rychlejší změna operátora?

23.01.2018

Změna mobilního operátora je sice již několik let možná, ale trvá až 30 a více dní. To spousty lidí od jinak výhodné změny odrazuje. Naštěstí novela zákona o elektronických komunikacích konečně posílila postavení zákazníků vůči operátorům. Od února by výměna operátora měla trvat maximálně deset dní.

Celá aktualita

Nabušený telefon za pár tisíc? Dívejte se dva roky zpět

05.06.2017

Když si člověk vybírá mobilní telefon, nemá v současnosti úplně na výběr, i když to tak vypadá. Všechny telefony umí v podstatě to samé, odlišnosti najdete v typu operačního systému a výkonu procesoru. Displeje jsou i u nejlevnějších přístrojů na vysoké úrovni a fotoaparáty pod 5MPx naleznete jen zcela výjimečně.

Celá aktualita

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16.05.2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Nejlevnější chytré mobilní telefony

12.12.2016

Mobilní telefon je vděčným dárkem, na který každoročně sází stovky tisíc Čechů. Jen za minulý rok se jich prodalo více než tři miliony a nákupní horečka vrcholí hlavně před Vánoci, kdy probíhají velké slevy na oblíbené modely, které pak mají uvolnit místo svým nástupcům. Vybrali jsme pro vás několik smartphonů, které rozhodně potěší a nezruinují vaši peněženku.

Celá aktualita

Když chcete data a nechcete volat...

27.09.2016

Mobilní telefony jsou od počátku koncipovány tak, aby jejich uživatel mohl volat a posílat SMS odkudkoliv, kam sahá signál mobilního operátora. Ještě před několika málo lety bylo pravidlem, že abyste si z takového telefonu zavolali, museli jste nutně využít měsíční paušál nebo tarif, avšak od dob rozšíření tabletů, datových služeb a dostupnosti Wi-Fi a LTE signálu v podstatě kdekoliv se zájem uživatelů obrací právě na internet.

Celá aktualita

Nejvhodnější tarif pro studenta

19.08.2016

Datovou revoluci, tedy okamžik, kdy operátoři nabídnou neomezená data za pevnou cenu, netrpělivě vyhlíží především jedna konkrétní skupina majitelů mobilních telefonů – studenti.

Celá aktualita

Roaming a data - připravte se na dovolenou

30.06.2016

V Evropské unii začalo postupné snižování cen za roaming a do několika let by měl (pokud vše půjde dobře) být zrušen úplně. Pokud letos odcestujete na dovolenou do zahraničí a chcete průběžně posílat fotky na sociální sítě či svým přátelům přes internet, rozhodně nepodceňte správné nastavení dat.

Celá aktualita

Mobilní tarify - neplaťte za to, co nepotřebujete

10.06.2016

Nepřehlédněte aspekty mobilních tarifů, které by vám mohly zbytečně navýšit jeho cenu.

Celá aktualita
Všechny aktuality