Úspory.cz >> Investování >> 6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29.05.2017 Investování Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Řada lidí se vrhne na investování bez jakýchkoliv znalostí a zkušeností v této oblasti. Zdaleka ne každý je přitom přirozený talent, který základy investování zvládne doslova levou zadní. Většina se dopustí běžných začátečnických chyb, někteří se však nikdy nepoučí. Jenomže špatná investice znamená přijít o peníze.

Chyba první: Na výběru brokera záleží

Domnívat se, že pár chytrých článků a případně knih o investování z vás stvoří investora - profesionála, je poněkud naivní. Žádný učený z nebe nespadl, říká se. Bez pomoci opravdového profesionála se zpočátku neobejdete. Pokud nejste investiční talent, najděte si zkušeného brokera neboli obchodníka s cennými papíry a sdělte mu své požadavky. Dobrý broker vám vždy dobře poradí a hodně se od něho naučíte, budete-li chtít.

Chyba druhá: Investování jako ve filmu

Filmové zpracování světa investic a financí se od reality vždy liší. Není to takové dobrodružství a rozhodně nehledejte adrenalinový zážitek. Investování je běh na dlouhou trať, který může přinést zisk i ztráty. Vyžaduje zodpovědný přístup, znalosti i zkušenosti. Pokud dáváte přednost adrenalinu, vyrazte raději na horskou dráhu nebo si zaplaťte seskok padákem. Rozhodně vás tahle legrace vyjde levněji než špatná investice.

Máte volné peníze a chtěli byste je investovat?
Investice do dluhopisů je ideální příležitostí.

Přehled dluhopisů

Chyba třetí: Nedostatečná trpělivost

Dobrý investor je trpělivý investor. Stačí si přečíst pár životopisných článků od úspěšných investorů a dozvíte se, že nejdůležitější je schopnost vyčíhat správný okamžik. To platí pro krátkodobé i dlouhodobé investování. Jak se říká, trpělivost růže přináší. Pouze v tomto případě růže představují peníze.

Chyba čtvrtá: Investování bez strategie

Zainvestujeme tady, tu a pak také támhle. Proč? To nikdo neví, ale třeba to vyjde. A ono to kupodivu nevyjde. Investování bez rozmyslu a předem naplánované investiční strategie je doslova strategická chyba. Dobré naplánování a příprava investiční strategie je cesta k úspěšnému investování bez velkých debaklů. Každý investor by si měl být vědom svých znalostí, možností, odolnosti i očekávání.

Chyba pátá: Platíte zbytečně vysoké poplatky

Investování se neobejde bez obchodních partnerů, a ti zadarmo nepracují. To  však neznamená, že mají právo účtovat si nesmyslně vysoké poplatky. Najděte si tedy takového partnera, jehož poplatky jsou předem dané, srozumitelné, transparentní a vždy předem víte, kolik a za co platíte.

Chyba šestá: Ignorujete zkušeností druhých

Chybami se člověk učí. Ne vždy přitom musí jít o chyby vaše. Na celém světě žijí, pohybují se, dýchají a investují tisíce dalších investorů. Většina z nich se ráda dělí o své poznatky a zkušenosti. Využijte toho a učte se od nich. Rady přijímejte od úspěšných, chyby neúspěšných ať vás varují. V tomto případě je velmi důležité čerpat ze správných zdrojů, které vás posunou dále. Vyplatí se mít více osvědčených zdrojů.

 

Štítky: dlouhodobá investice | dluhopisy | investice | zhodnocování úspor |

Hodnocení článku:

Podobné články

4 nejlepší investice v roce 2018

26.03.2018

Investice lákají stále více lidí. Není divu. Je to ideální možnost, jak nechat vydělávat již vydělané peníze. Nechat peníze ležet ladem nic nového nepřinese a ještě vám úspory může zničit inflace. Víme, do čeho se vyplatí investovat právě letos.

Celá aktualita

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30.01.2017

Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21.11.2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21.09.2016

Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Celá aktualita

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29.08.2016

Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Celá aktualita

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21.07.2016

Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Celá aktualita

Jaký jste typ investora?

08.07.2016

Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Celá aktualita
Všechny aktuality