Úspory.cz >> Investování >> Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30.01.2017 Investování Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Emoce nechte doma

Pravděpodobně největší chyba při investování je podléhání emocím a pocitům. V běžném životě je důležitá racionalita a na finančním trhu je důležitá dvojnásob. Při nákupu akcií se nenechte zviklat pocity fantastického nákupu „za málo“, u umění zase nepodlehněte náklonnosti k určitému stylu, který se vám líbí. Před investicí pečlivě prozkoumejte stav trhu a případnou poptávku, zajímejte se pouze o prokazatelná aktuální fakta.

 

Buďte trpěliví

Zbraní úspěšných je trpělivost. Vhodná investice je k ničemu, pokud ji nedokážete využít ve správný čas. Při investicí do budoucna pamatujte, že „to má svůj čas.“ To se týká hlavně akcií, které nakoupíte ve velkém. Získat kvalitní akcie za dobrou cenu a poté je rozhýřit při prvním nárůstu hodnoty je možná funkční, nicméně nepříliš efektivní. Nehrajte si na vlka z Wall Street – nabídka a poptávka je adekvátní k možnostem 21. století a nějaké adrenalinové rozhazování je naprosto zbytečné.

Máte volné peníze a chtěli byste je investovat?
Investice do dluhopisů je ideální příležitostí.

Přehled dluhopisů

Neskákejte do dlouholetých investic

Pravidelné dlouholeté investice nejsou z profesionálního hlediska příliš výhodné. Pokud nejste sami odborníky a chcete investovat, nejspíše se neobejdete bez poradce. Ti jsou vypláceni podle doby, na kterou sjednají pravidelnou investici a výši částky, většinou na 20 a více let. Po prvním roce o vás většinou ztratí zájem a věnují se novým klientům. Dlouholeté zavázání se k jedné investici je navíc rizikové, protože se situace na trhu může za takovou dobu výrazně změnit a vám nezbyde nic jiného než čekat. Pokud by se objevil lepší produkt, neměli byste šanci investovat do něj.

 

Pamatujte na neviditelnou ruku trhu

To, že se pro vás situace na trhu vyvíjí pozitivně, rozhodně nebude trvat věčně. Statistika je v případě investic spíše ilustrační než potvrzující. Samozřejmě existují akcie, které jsou sázkou na jistotu, ty však jsou cenově pro většinu Čechů nedostupné a přestože je nárůst kontinuální, je velmi pomalý a vyplatí se pouze ve větším množství.

 

Ztrátových akcií se zbavte

Častou chybou je držení akcií, které dlouhodobě upadají. Představa, že se určitě jednou musí cena vyšplhat na pro vás atraktivní hodnotu se vám nevyplatí. Skákání cen akcií je v současnosti poměrně vzácné a pokud vidíte, že vaše akcie ztrácí na ceně, je lepší se jich zavčas zbavit a částku dále investovat do vhodnějších akcií, čímž se vám případná ztráta vrátí.

 

Učte se od úspěšných

Úspěšní investoři nevyskakují z finančních nor, aby okamžitě ohromili svět svojí genialitou. Naopak – dlouhodobě se učí a své zkušenosti rádi sdílejí. Sežeňte si vhodnou literaturu, která bude nejbližší okruhu vašich investic, a pusťte se do čtení. Kromě praktických rad získáte i motivaci. Knihy vybírejte pokud možno na doporučení aktivních investorů.

Více o investování ...

Plánujete investovat své volné peníze? Poradíme Vám jak začít investovat.

Chcete se dozvědět více o dluhopisech? Vysvětlíme Vám co jsou zač a jak fungují.

Štítky: dluhopisy | investice | investování | škola investování | zhodnocování úspor |

Hodnocení článku:

Podobné články

4 nejlepší investice v roce 2018

26.03.2018

Investice lákají stále více lidí. Není divu. Je to ideální možnost, jak nechat vydělávat již vydělané peníze. Nechat peníze ležet ladem nic nového nepřinese a ještě vám úspory může zničit inflace. Víme, do čeho se vyplatí investovat právě letos.

Celá aktualita

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29.05.2017

Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21.11.2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21.09.2016

Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Celá aktualita

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29.08.2016

Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Celá aktualita

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21.07.2016

Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Celá aktualita

Jaký jste typ investora?

08.07.2016

Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Celá aktualita
Všechny aktuality