Úspory.cz >> Investování >> Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21.09.2016 Investování Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Obecně platí, že větší volatilitu mají rizikové investice. Na nich sice můžete více vydělat, ale také musíte akceptovat různé - většinou krátkodobé propady hodnoty. Příkladem mohou být třeba akciové podílové fondy. Ty sice nabízí větší zhodnocení, ale jejich okamžitá hodnota se mění více, než třeba v případě fondů dluhopisových. To, že hodnota vaší investice může krátkodobě klesat, musíte akceptovat. Proč se ale takového kolísání nebát?

V dlouhodobém horizontu většinou vyděláte

Kolísání a poklesy hodnoty investice jsou v případě akciových fondů většinou krátkodobé v řádu týdnů či měsíců. Investice do těchto fondů se ale dělají na několik let. Během doporučené doby investice (většinou pět či šest let) hodnota vaší investice v konečném výsledku roste. Z dlouhodobého hlediska tak na investici do akciových fondů navzdory jejich vyšší volatilitě vyděláte. Nutno ale říct že většinou., protože žádná takováto předpověď nemůže být stoprocentní. Na výnosech z investic se totiž mohou projevit i různé "velké" události, jako jsou ekonomické krize a podobně. 

Pokud investujete pravidelně, náklady se průměrují

Dobrou strategií je investovat do akciových fondů pravidelně. V dobách růstu pak totiž těžíte ze zhodnocení investice, v době poklesu pak kupujete podílové listy fondu levněji. To vám snižuje průměrné náklady na koupi podílových listů a snižujete riziko nesprávného načasování investice. A jak jsme psali výše, v dlouhodobějším horizontu nakonec stejně s velkou pravděpodobností na investici vyděláte.

Shrnuto: Pravidelné investice v dobách poklesu jsou výhodné – kupujete levně a ihned naskočíte do růstového trendu. Volatilita tak hraje ve váš prospěch.

Štítky: akciové fondy | dlouhodobá investice | investice | kam investovat | podílové fondy |

Hodnocení článku:

Podobné články

4 nejlepší investice v roce 2018

26.03.2018

Investice lákají stále více lidí. Není divu. Je to ideální možnost, jak nechat vydělávat již vydělané peníze. Nechat peníze ležet ladem nic nového nepřinese a ještě vám úspory může zničit inflace. Víme, do čeho se vyplatí investovat právě letos.

Celá aktualita

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29.05.2017

Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Celá aktualita

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30.01.2017

Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21.11.2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29.08.2016

Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Celá aktualita

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21.07.2016

Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Celá aktualita

Jaký jste typ investora?

08.07.2016

Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Celá aktualita
Všechny aktuality