Úspory.cz >> Investování >> Jak začít investovat? Pravidelně malou částku
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29.08.2016 Investování Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Investice mohou být pro začátečníky složitá věc s poměrně velkými nároky na teoretické i praktické znalosti. Naopak pravidelné investování menších částek do podílových fondů vám umožní dostat se k zajímavého zhodnocení a nepotřebujete k tomu ani příliš hluboké teoretické znalosti.

Pravidelné investování znamená, že si vyberete jeden nebo více podílových fondů a každý měsíc za nějakou částku nakoupíte část podílových listů. Takto si vlastně spoříte, ale peníze se vám zhodnocují výrazně lépe, než na spořicím účtu. Pravidelné investování má několik výhod:

V době poklesu nakupujete levně

Cena podílového listu fondu se s časem mění – kolísá. Některé fondy, jako třeba akciové, kolísají více – říkáme, že mají větší volatilitu - jiné méně. Vtip je v tom, že při dlouhodobém pravidelném investování nakupujete v době růstu ceny podílových listů sice dráže, naopak, pokud ceny klesají, nakupujete podílové listy levněji. I při kolísání však ceny podílových listů většinou dlouhodobě rostou, takže v konečném důsledku s velkou pravděpodobností vyděláte.

Máte volné peníze a chtěli byste je investovat?
Investice do dluhopisů je ideální příležitostí.

Přehled dluhopisů

Banky někdy pravidelné investování zvýhodňují

Banky, které nabízí investování do podílových fondů (z velkých bank je to většina), často pravidelné investování podporují. Jde například o nižší vstupní či administrační poplatky do některých fondů. Stačí většinou sledovat informace bank či spřízněných investičních společností na webu. Pokud navíc banka začíná nabízet nový podílový fond, často připraví nějakou výhodnou cenovou akci, které můžete rovněž využít.

Můžete investovat i malé částky

V případě pravidelného investování je možné investovat i malou částku měsíčně – třeba jen pár stokorun. Snadno tak můžete zhodnocovat i své drobné úspory. Investovat můžete pravidelně, nebo i kdykoli mimo plán, pokud vám třeba v měsíčním rozpočtu zbude víc peněz.

Pravidelné investování je jednoduché

Pravidelné investování je většinou možné po internetu. Některé banky umožňují začít investovat ihned z internetového bankovnictví, jiné po vás budou vyžadovat podpis komisionářské smlouvy u své investiční společnosti. V praxi si pak většinou v internetovém bankovnictví nastavíte, jak velkou částku budete měsíčně do některého z fondů posílat. Příapadně si kdykoli můžete vybrat některý z nabízených fondů a jeho podílové listy si nakoupit.

Štítky: akciové fondy | dlouhodobá investice | investice | investiční fondy | kam investovat | podílové fondy |

Hodnocení článku:

Podobné články

4 nejlepší investice v roce 2018

26.03.2018

Investice lákají stále více lidí. Není divu. Je to ideální možnost, jak nechat vydělávat již vydělané peníze. Nechat peníze ležet ladem nic nového nepřinese a ještě vám úspory může zničit inflace. Víme, do čeho se vyplatí investovat právě letos.

Celá aktualita

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29.05.2017

Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Celá aktualita

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30.01.2017

Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21.11.2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21.09.2016

Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Celá aktualita

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21.07.2016

Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Celá aktualita

Jaký jste typ investora?

08.07.2016

Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Celá aktualita
Všechny aktuality