Úspory.cz >> Investování >> Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21.07.2016 Investování Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Podílové fondy jsou nástroj kolektivního investování. Jednotliví investoři kupují tzv. podílové listy fondu, jejichž hodnota odpovídá podílu investovaných prostředků na vlastním jmění fondu. Fond – resp. jeho management – pak takto získané prostředky investuje (v souladu s investiční strategií a zaměřením fondu – o tom dále), čímž hodnota podílových listů roste, nebo v případě ztráty klesá. Drobný investor může své peníze do podílového fondu vložit velmi jednoduše, v praxi se vše realizuje obvykle přes webové rozhranní banky či investiční společnosti.

Investice do otevřených podílových fondů má mnoho výhod, ale také některé drobné nevýhody. Obecně lze ale říci, že případné nevýhody fondů, plynoucí z jejich mechanismu pociťují spíš zkušení investoři. Naopak investor-začátečník si s podílovými fondy může vyzkoušet různé investiční strategie, zažít radost se zhodnocení vkladů, ale také pocítit i nejistotu při poklesu ceny podílových listů.

Výhody podílových fondů

  • Investuje za vás profesionál – vy jako investor si kupujete pouze podílové listy fondu. O vlastní zhodnocení vašich vložených peněz se stará profesionální obchodník, který majetek fondu investuje.

  • Velký výběr různých fondů – fondy se liší nejen podle způsobu investic, ale také třeba podle oboru či trhů, do kterých investují. I drobný investor si tak může vybrat, kam svoje peníze prostřednictvím fondu investuje – třeba do peněžního trhu, do amerických akcií, farmaceutického průmyslu, čínských akcií – možností je skutečně spousta.

  • Jednoduché investování – investovat do podílového fondu můžete třeba i z internetového bankovnictví vaší banky, nebo přes webové rozhranní brokerské či finanční společnosti. Samotná investice často není těžší, než běžný příkaz k úhradě.

  • Volný vstup i výstup z fondu – podílové listy otevřených investičních fondů můžete koupit kdykoli a stejně tak je kdykoli prodat. Jde o vysoce likvidní investici. Převod peněz na účet při prodeji podílových listů fondu sice není tak rychlý, jako v případě běžné bankovní transakce, za tři až pět dní však peníze obvykle máte zpět na účtu.

Nevýhody podílových fondů

Zkušení investoři vidí hlavní nevýhodu podílových fondů právě v tom, že za vás v konečném důsledku investuje management fondu. Výnos tak záleží na jeho odborných znalostech a zkušenosti.

Většina fondů má samozřejmě nějaké poplatky – často se platí vstupní poplatek ve výši cca 1 – 2 % z investované částky a roční poplatek za správu. Někdy je také nutné zaplatit výstupní poplatek při prodeji podílových listů. Všechny poplatky pak samozřejmě snižují výnos z vaší investice. Pokud navíc máte ve fondu uložené peníze po dobu menší něž tři roky, z výnosu musíte zaplatit daň z příjmu.

Jaké jsou typy investičních fondů?

Fondy lze rozdělit na základní druhy podle toho, do čeho investují. Toto rozdělení je pro investora důležité hlavně proto, aby věděl s jakým výnosem, ale i kolísáním hodnoty investice může počítat.

  • Akciové fondy, jejichž obsahem je převážná většina akciových titulů. Ty fondy nabízí nejvyšší výnos, ale hodnota jejich podílových listů také nejvíce kolísá. Akciové fondy mají obvykle také vyšší vstupní či výstupní poplatky, ale nemusí to tak být vždy. Do akciových fondů se začátečníkům doporučuje investovat dlouhodobě – na pět a více let.

  • Dluhopisové fondy nabízí nižší výnos při nižším kolísání hodnoty investice. Dluhopisové fondy mohou posloužit pro kratší třeba tříleté – investice.

  • Fondy peněžního trhu – obsahují dluhové cenné papíry s kratší splatností, pokladniční poukázky, depozitní certifikáty apod. Jejich doménou je prakticky nulová kolísavost, jejich výnosy jsou ovšem nízké. Obvykle mají tyto fondy docela nízké poplatky a obvykle se do nich investují peníze na kratší dobu – jeden až dva roky.

  • Nemovitostní podílové fondy – speciální fondy, které investují do nemovitostí a akci developerských firem. Umožňují i malým investorům participovat na případném růstu cen nemovitostí.

Jak do fondů investovat?

Nějakou možnost investice do podílových fondů nabízí téměř každá větší banka – většinou přímo ze svého internetového bankovnictví. Budete ale muset nejspíš navštívit pobočku, kde mimo jiné vyplníte investiční dotazník a zjistíte, jaký jste typ investoraBanka vám poté příslušné funkce v internetovém bankovnictví zpřístupní. Začátečníkům doporučujeme například zřízení účtu u ING banky, která vám umožní investovat do cca dvou desítek různých fondů s minimálními poplatky.

Štítky: akciové fondy | dlouhodobá investice | investice | investiční fondy | investor | jednoduché investování | podílové fondy |

Hodnocení článku:

Podobné články

4 nejlepší investice v roce 2018

26.03.2018

Investice lákají stále více lidí. Není divu. Je to ideální možnost, jak nechat vydělávat již vydělané peníze. Nechat peníze ležet ladem nic nového nepřinese a ještě vám úspory může zničit inflace. Víme, do čeho se vyplatí investovat právě letos.

Celá aktualita

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29.05.2017

Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Celá aktualita

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30.01.2017

Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21.11.2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21.09.2016

Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Celá aktualita

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29.08.2016

Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Celá aktualita

Jaký jste typ investora?

08.07.2016

Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Celá aktualita
Všechny aktuality