Úspory.cz >> Investování >> Jaký jste typ investora?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jaký jste typ investora?

08.07.2016 Investování Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Přestože se jedná o bezpečný způsob zhodnocování peněz, vyžaduje investování jistou disciplínu, trochu znalostí a hlavně dobrou strategii. Tu je dobré zvolit na základě toho, jaký jste typ investora, tedy jaký máte postoj k riziku a možné ztrátě hodnoty investice. Podle toho pak zvolíte vhodné investiční nástroje a fondy. Nejde o nic těžkého, jde pouze o drobnou introspekci a sebekritiku. Jaké jsou tedy typy investorů?

Konzervativní investor

Konzervativní investor nemá rád riziko. Jde většinou o začátečníka, který dosud své peníze držel v bance, a nerad by viděl, kdyby se hodnota jeho vkladu byť jen krátkodobě snižovala. Tento typ investora většinou své peníze investuje na kratší dobu, například do dluhopisových investičních podílových fondů, jejichž hodnota příliš nekolísá. Konzervativní investor nemůže očekávat nějaké velké zhodnocení vkladů, většinou se však spokojí alespoň s tím, že výnos z jeho investice drobně překonal inflaci. Konzervativní investice znamená uložení peněz s minimálním rizikem ztráty, ale i s menším výnosem.

Dynamický investor

Na opačném pólu stojí dynamický investor, jemuž přechodná ztráta hodnoty investice nevadí. Klidně investuje třeba deset tisíc korun a akceptuje, že během krátké doby se hodnota jeho investice může snížit třeba na 8000 Kč. Dynamický investor totiž ví, že v dlouhodobém horizontu se jeho investice i přes různá kolísání velmi dobře zhodnotí. Tento typ investora své peníze investuje většinou na delší dobu – několik let.

Dynamicky orientovaní investoři si mohou vybírat z celé řady příležitostí a nástrojů. Začátečník obvykle sáhne třeba po akciovém podílovém fondu, nebo investičním certifikátu, jehož zhodnocení kopíruje některý z burzovních indexů. Možností je ale daleko více.

Vyvážený investor

Někde uprostřed mezi těmito dvěma uvedenými typy investorů stojí vyvážený investor. Ten může třeba investovat do tradičnějších podílových fondů, zároveň však akceptuje i vyšší míru rizika přechodné ztráty hodnoty investice. Vyvážená investiční strategie může třeba znamenat také to, že část svých volných peněz – třeba třetinu – investujete dynamicky a zbytek konzervativně. Ve vašem investičním portfoliu tak budou zastoupeny i investice s nižším zhodnocením, ale malým rizikem, a také rizikovější akciové fondy pro dobré zhodnocení. Tato strategie je asi pro řadu drobnějších investorů nejvýhodnější.

A jak zjistíte, který typ investora jste? Každá banka či finanční společnost nabízí investiční dotazník, kde na základě několika odpovědí rychle zjistíte, jak na tom s postojem k riziku investice jste. V praxi se ale prostě stačí trochu zamyslet nad tím, zda své volné peníze opravdu můžete kratší či delší dobu postrádat a unesete i dočasnou ztrátu. Většinou se vyplatí kombinovat konzervativní investice (třeba podílové fondy peněžního trhu) i dynamické investiční příležitosti.

Základní vodítko při rozhodování, jaký jste tip investora, vám mohou poskytnout třeba následující otázky:

  • Mohu na delší dobu postrádat peníze, které investuji?
  • Jaký je můj postoj ke ztrátě hodnoty investice i třeba v nízkých desítkách procent?
  • Investuji jednorázově vyšší částku, nebo méně peněz a častěji?
  • Investuji jen část svých úspor nebo většinu svých naspořených peněz?

Štítky: dlouhodobá investice | investice | investiční fondy | investor | investování | kam investovat | typ investora |

Hodnocení článku:

Podobné články

4 nejlepší investice v roce 2018

26.03.2018

Investice lákají stále více lidí. Není divu. Je to ideální možnost, jak nechat vydělávat již vydělané peníze. Nechat peníze ležet ladem nic nového nepřinese a ještě vám úspory může zničit inflace. Víme, do čeho se vyplatí investovat právě letos.

Celá aktualita

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29.05.2017

Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Celá aktualita

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30.01.2017

Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21.11.2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21.09.2016

Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Celá aktualita

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29.08.2016

Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Celá aktualita

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21.07.2016

Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Celá aktualita
Všechny aktuality