Úspory.cz >> Poptávka >> Jak na rekonstrukci panelového bytu
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21.05.2015 Poptávka Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Bydlet v panelovém domě není nic neobvyklého. Ceny bytů jsou navíc příznivější než u bytů v cihlových domech. Ať už jste tedy panelový byt zdědili po rodičích či jej koupili, nezapomeňte na následující rady, které Vám usnadní případnou rekonstrukci.

 

Nevyhovující umakartové jádro

Běžnou součástí panelových bytů byly umakartová jádra, které však dnes nesplňují požadavky pěkného a praktického bydlení. Proto se dnes jádra ruší a při rekonstrukci se vyzdívají. 

Podle velikosti a zejména dle počtu rodinných příslušníků je vhodné zvolit mezi variantou oddělené koupelny a WC či jejich spojením. Obklady by měly být s ohledem na menší prostor spíše světlé. Prostor se tak opticky zvětší.

Nezapomeňte také provést revizi kanalizace. V případě nutnosti ji nechte pročistit či opravit. Rekonstrukce již zrekonstruovaného bytu kvůli havárii staré kanalizace by Vás určitě nepotěšila.

Pozor na původní elektrické rozvody 

V dobách, kdy se panelové domy stavěly, byly na elektrické rozvody zcela odlišné nároky a normy. Proto je důležité zjistit, jaké rozvody v bytě jsou. V rámci celé rekonstrukce je vhodné původní rozvody nechat vyměnit dle současných předpisů a norem. Za tímto účelem je vhodné najít kvalifikovanou firmu.

Neplýtvejte teplem

Stará okna a zastaralé vytápění jsou důvodem úniku velkého množství tepla. Základem každé rekonstrukce je tedy výměna starých nefunkčních oken za nová. Pro panelové domy jsou nejvhodnější plastová okna, která zabrání únikům tepla a do budoucna vám ušetří mnoho nákladů. Údržba plastových oken je navíc výrazně levnější než v případě oken dřevěných.

Panelové domy jsou stále častěji vytápěny společným plynovým kotlem. Jedná se sice o poměrně velkou investici, která se ale vyplatí. Možností je také nechat si zabudovat vlastní plynový kotel. Teplotu v bytě i vody si tak budete moci regulovat sami. 

Zasklená lodžie je výhodou

K panelákovému bytu často náleží lodžie. Je-li to případ i Vašeho bytu, pak investujte do jejího zateplení. Tímto krokem dosáhnete dalších tepelných úspor a navíc budete moci lodžii využívat po celý rok.

Nezbytná výměna podlah

Staré podlahy v panelákových bytech nebyly nikdy pěkné. Zpravidla se jednalo o nekvalitní bezbarvá linolea. Současné možnosti jsou mnohem pestřejší. Poté, co odstraníte starou krytinu a výškově sjednotíte podlahy v celém bytě, si můžete vybírat v rozmanité nabídce podlahových krytin od linolea přes koberce, laminát až po dřevěné typy krytin. Moderní krytiny snesou velké zatížení a jsou nabízeny v mnoha barevných variantách. 

Kvalitní a praktická kuchyně je srdcem bytu

Kuchyně s minimem prostoru jsou minulostí. Dnes se klade důraz na praktickou kuchyni s funkčním uspořádáním. Nabídka kuchyňských linek je v současné době více než rozmanitá po stránce velikosti, provedení, designu i vzhledu. Nechcete-li kuchyň nakupovat v běžném obchodě, vyberte si kvalitní řemeslnou firmu, která Vám kuchyni navrhne a vyrobí na míru. 

Bezpečné bydlení

Na závěr nezapomeňte také na bezpečnost a nešetřete na kvalitních bezpečnostních dveří. Při výběru vhodných dveří sledujte nejen cenu, ale také certifikát odolnosti a bezpečnostní třídu. Dveře Vám vyrobí kvalifikované firmy na míru a to v barvách a designu, jaký se Vám bude líbit.

Vyberte si nejlepší řemeslníky za rozumné cena na Úspory.cz!

Štítky: Poptávka | rekonstrukce bytu | rekonstrukce panelového bytu | řemeslné firmy | řemeslníci | vlastní bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hodinový manžel - holka pro všechno tak trochu jinak

28.09.2018

Hodinový manžel není samozřejmě manžel v pravém slova smyslu. Je to spíše pomocník v domácnosti na zavolání, když toho vlastního nemáme zrovna po ruce. Nebo když ten pravý manžel není příliš manuálně zručný. Vtipně řečeno, hodinový manžel je takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Celá aktualita

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

02.08.2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21.06.2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13.06.2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

04.04.2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

07.03.2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

03.02.2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30.01.2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita
Všechny aktuality