Úspory.cz >> Poptávka >> Neopomíjejte výběr schodů
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Neopomíjejte výběr schodů

30.01.2015 Poptávka Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Schody jsou vedle chodeb dalším komunikačním prostorem. Jedná se o vertikální chodbu, díky které se snadno dostanete z jednoho podloží do dalšího. Chodby bývají většinou pohodlné a dostatečně široké, tak aby snadno prošli dva lidé a rovněž bylo možné pronést delší náklad. A tyto podmínky by měly v ideálním případě splňovat také schody.

Pohodlí, funkčnost a bezpečnost je u kvalitních schodů základ

Schody většinou bereme jako snadnou a samozřejmou věc. To je však velký omyl. Existuje velmi mnoho možností, jaké schody použít. Odborníci dělí schody podle umístění, podle použití, podle sklonu ramen a podobně. Aby byly schody pohodlné, musí například splňovat pevně dané rozměry schodů. Například výška schodišťového stupně by se měla pohybovat mezi 160 až 175 mm a nášlapná šířka stupně mezi 280 až 310 mm.

Další parametry se týkají také zábradlí, které zvyšuje bezpečnost schodů a zabraňuje případnému pádu z výšky. V České republice není možné postavit schody bez zábradlí právě kvůli bezpečnosti. Schody bez zábradlí, které je možné vidět v zahraničí, by v Česku neprošly stavební kolaudací. Aby bylo dosaženo optimální bezpečnosti musí být dodržená výška zábradlí nejméně 90 cm. V případě, že zábradlí má mezery, nesmí být širší než 12 cm ve svislé či šikmé poloze a 18 cm ve vodorovné poloze.

Pohyb a chůze po schodišti by měla být stabilní, a tomu by měla odpovídat pevná konstrukce a volba vhodných materiálů. Schody by měly být vyrobené tak, aby je mohli používat lidé různého věku či tělesné konstituce. Při volbě materiálu není nutné volit pouze jeden. Velmi často se používá kombinace více druhů materiálu. Základními materiály pro nosné konstrukce schodů je dřevo, ocel, litina, beton, a kámen. V případě stupňů se používá dlažba, koberce, PVC, teraco, sklo, nerez a mnoho dalších. Volba materiálů závisí na finančních možnostech investora. Důležitý je však také vzhled a umístění.

„Výběr materiálů, ze kterých chceme mít v interiéru zhotovené schodiště, by měl vždy vycházet z toho, do jakého typu prostoru a pro koho je schodiště určeno. Z tohoto pohledu je ideální navrhovat schodiště s odborníkem, který vás na vhodnost či nevhodnost materiálů pro daný interiér upozorní. Jiný typ schodiště pořídíte do interiéru s dětmi, jiný do moderního nebo naopak klasicky řešeného interiéru. A pozor! Záleží i na četnosti pohybu po schodišti. Určitě je rozdíl, když je schodiště zatíženo pohybem jedné rodiny, nebo musí denně snášet kroky stovek osob,“ říká Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která vyrábí interiérové a exteriérové schodiště.

„Ať už sklo, kov, nebo dřevo…všechny materiály musí být v prvotřídní kvalitě, aby splnily všechny bezpečnostní požadavky. V potaz byste ale měli brát i jejich hlučnost. Ideální volbou je z tohoto pohledu schodiště v kombinaci dřevo a kov. Třeba na ryze celokovovém interiérovém schodišti je slyšet každý krok a výsledkem jsou nejrůznější skřípavé a vrzavé zvuky,“ dodává Petr Paksi na závěr.

Štítky: Poptávka | schody | stavba |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hodinový manžel - holka pro všechno tak trochu jinak

28.09.2018

Hodinový manžel není samozřejmě manžel v pravém slova smyslu. Je to spíše pomocník v domácnosti na zavolání, když toho vlastního nemáme zrovna po ruce. Nebo když ten pravý manžel není příliš manuálně zručný. Vtipně řečeno, hodinový manžel je takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Celá aktualita

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

02.08.2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21.06.2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13.06.2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

04.04.2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21.05.2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

07.03.2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

03.02.2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita
Všechny aktuality