Úspory.cz >> Poptávka >> Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

02.08.2016 Poptávka Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Velké a členité prostory s rozmanitými zákoutími, skosené stropy a velká střešní okna jsou hlavními lákadly půdního bydlení. Romantické půdní bydlení je značně specifické a není určené pro každého. Vhodné je spíše pro mladší, svobodné osoby a páry, méně už pak pro rodiny s malými dětmi a starší lidi, které by omezovaly právě ony “rozmanitosti”. Ve výsledku však vždy záleží na tom, jak půdní byt vypadá.

Máte nevyužité půdní prostory a láká vás z něj vytvořit pěkné podkroví? Na Úspory.cz hravě najdete řemeslníka, které vaše představy promění v realitu.

Nástrahy půdního bydlení

V půdních prostorách se může nacházet celý byt, nebo jeho jednotlivé části. Časté jsou podkrovní ložnice, dětské pokoje, ale krásná a originální může být i taková podkrovní koupelna. Hodně lidí od bydlení “ve střeše” odrazuje horko, které je zejména v období letních měsíců neúnosné. Aby byl půdní byt opravdu praktický, je nutné do něj více investovat a nezapomenout například na kvalitní klimatizaci a chytré vytápění.

Kromě finanční náročnosti vyžaduje půdní byt veškeré zařízení a vybavení vyrobit na míru. Je to logické s ohledem na skosené, nepravidelné a nestejně vysoké stěny. V případě podkroví je tak nutné nábytek a veškeré další vybavení zadat do zakázkové výroby. V běžném obchodě toho moc neseženete. To platí v případě skříní a skříněk, polic i kuchyňské linky. Například kuchyňská linka by měla mít s ohledem na skosené stěny větší hloubku, aby stěny nepřekážely při vaření.

Potíž bývá také s úložnými prostory. Zatímco v běžném bytě jednoduše postavíte skříň ke zdi, zde musíte úložné prostory vymyslet originálněji. Stavět nábytek ke stěně tu jednoduše není možné. Pokud však máte dostatečnou fantazii nebo šikovného architekta, prostory lze využít do posledního koutku.

Nebeské výhledy

Mít okno umístěné přímo nad postelí a namísto sousedova bytu pozorovat noční hvězdy je radost. V podkrovním bytě jsou okna velmi důležitá. Podle odborníku by okna měla zabrat alespoň 10 % celkové plochy bytu. Bohužel ne všude lze použít taková okna, která do půdního bytu dostanou dostatek denního světla. Mnohé podkrovní byty jsou proto spíše tmavší.

Střešní okna bývají nepraktická zejména při špatném počasí. Déšť bubnující do skla je silně rušivý element. Pozor si také musíte dávat zejména tehdy, když byt opouštíte na delší dobu. Nechat otevřené střešní okno po celý den, když se venku čerti žení, může být pořádný problém.

Barvy hrají prim

Kromě zařízení na míru a dostatečně velkých oken mají zásadní slovo také barvy použité v celém bytě. Půdní byt může být sebevětší, ale skosené stropy jej vždy opticky zmenšují. Proto jsou vhodnější zejména světlé barvy od bílé, přes odstíny světlé žluté, zelenkavé, modré či meruňkové. Moderní a velice jemný je například odstín bílé kávy.

Nezapomínejte na kontrasty. Tmavé trámy doplňte světlou malbou a naopak. Výsledný efekt bude zajímavý a nevšední. Kolem oken ponechte bílé rámování. Jakákoliv jiná barva by totiž pohltila část denního světla, které je u půdních bytů více než žádoucí.

Bydlení v atypických prostorech půdních bytů má jednoduše svá pozitiva i negativa. Zamysleme se nad nimi, než se do půdního bytu nastěhujete. Pokud se rozhodnete půdní byt vybudovat, nezapomeňte do procesu zapojit i odborníky. Díky jejich zkušenostem se vyhnete obvyklým chybám a výsledkem bude nejen krásný, ale i praktický byt. Počítejte však s tím, že vás vyjde na více peněz než rekonstrukce “obyčejného” bytu.

Štítky: loft | nábytek do půdního bytu | nábytek na míru | podkroví na míru | poptavej.cz | Poptávka | půdní byt |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hodinový manžel - holka pro všechno tak trochu jinak

28.09.2018

Hodinový manžel není samozřejmě manžel v pravém slova smyslu. Je to spíše pomocník v domácnosti na zavolání, když toho vlastního nemáme zrovna po ruce. Nebo když ten pravý manžel není příliš manuálně zručný. Vtipně řečeno, hodinový manžel je takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21.06.2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13.06.2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

04.04.2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21.05.2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

07.03.2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

03.02.2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30.01.2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita
Všechny aktuality