Úspory.cz >> Poptávka >> Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13.06.2016 Poptávka Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Každý, kdo vlastní dům, si je dobře vědom výhod, jaké mu přináší. Proto si také dům pořídil. Těší jej soukromí a také zahrada, na níž lze zejména v teplých jarních až podzimních dnech trávit volný čas s rodinou i přáteli. Na správné zahradě samozřejmě nesmí chybět přístřešek v podobě terasy či pergoly s příjemným posezením a grilem jako stinné útočiště před slunečním žárem i před nepříznivým počasím.

Pergola, terasa nebo zimní zahrada?

Jak terasa, tak i pergola jsou relativně nenáročné stavby a mnozí šikovní kutilové si ji dokáží dokonce vyrobit sami. Ti ostatní, kteří se na stavbu terasy necítí, si mohou letní přístřešek nechat vyrobit na míru. Šikovného řemeslníka snadno najdou na Úspory.cz, kde mohou jednoduše a hlavně zdarma zadat svou poptávku. Pokud se právě rozhodujte, jakou terasu či pergolu si u svého domu a na své zahradě necháte postavit, dejte na doporučení odborníků a ověřené zkušenosti lidí.

Nejlepší variantou je zastřešená terasa, kterou lze využívat za každého počasí. Pouhý přístřešek je sice příjemný, ale jakmile se zhorší počasí, před větrem a deštěm se budete muset stejně uchýlit do domu. Variant zastřešení existuje vícero a při výběru záleží na tom, jak velký máte dům, jak je situovaný i jak je velká zahrada. My se na ně nyní podíváme.

  • Pergola je nejjednodušší zahradní domek, která ve své základní podobě nebývá zastřešená. Doslova se jedná o pár “stlučených” trámů, které se nechají efektně porůst popínavými rostlinami. Bývá okrasnou součástí mnoha veřejných parků i soukromých zahrad. Na zahradě vytváří velice pěkné a útulné místečko chránící před sluncem a dodávající soukromí. Dnes je možné nechat si postavit i zastřešenou pergolu.​

 

  • Terasa je součástí domu, je jeho jakýmsi prodloužením, jeho dalším pokojem. Na terase lidé s oblibou zasedají k snídani i k večeři. V minulosti bývala odkrytá stejně jako pergola, což snižovalo možnosti jejího využití. Proto lidé stále častěji volí variantu zastřešené terasy, aby ji mohli využívat i za méně příznivého počasí. Otázka zastřešení však už není tak jednoduchá. Důležitý je nejen výběr materiálu, který závisí na nosnosti krovu i sklonu střechy, ale také účel zastřešení a samozřejmě finance.

 

  • Zimní zahrada je v podstatě moderní skleněná terasa, která díky prosklení zvyšuje kontakt s okolním prostředím I ve špatném počasí. Je totiž tepelně izolovaná, a proto zde lze pobývat i v zimě. Její cena je však nejvyšší s ohledem na použitá drahá izolační skla. Navíc jsou zde potřebné markýzy, které skleněnou terasu chrání v létě před sluncem, aby si lidé nepřipadali jako ve skleníku.

Zajímavou a o dost dražší variantou je posuvné zastřešení terasy. Vyrábí se na míru a výsledkem je terasa, kterou lze v případě hezkého počasí nechat otevřenou “dokořán” a v případě horšího počasí ji jednoduše zase uzavřete. V tomto případě musí být zastřešení provedeno naprosto precizně. Těsnění musí velice dobře přiléhat ke zdi tak, aby nedocházelo k úniku tepla, nebo aby se déšť či sníh nedostal do domu. A to už vyžaduje odbornou práci firmy, která se zabývá profesionálním zastřešením teras.

Je nutné žádat o stavební povolení?

Pergola, terasa  i zimní zahrada je stavba jako každá jiná a některé případy vyžadují stavební povolení od příslušného úřadu. Podle §103 zákona č. 183/2006 Sb. není nutné žádat o stavební povolení, pokud se jedná o stavbu, která odpovídá následující podmínce.

Stavba do 25 m² zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.

Pokud tato podmínka není splněna, musí být vyřízen tzv. územní souhlas dle §96 zákona č. 183/2006 Sb. Před započetím vyřizování veškeré dokumentace či zahájením stavby je proto nejlepší se poradit s odborníky a případně i konkrétním stavebním úřadem.

Štítky: pergola | poptávka po řemeslné firmě | porovnání řemeslníků | posuvné zastřešení terasy | řemeslné práce | řemeslníci | terasa | zahrada | zimní zahrada |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hodinový manžel - holka pro všechno tak trochu jinak

28.09.2018

Hodinový manžel není samozřejmě manžel v pravém slova smyslu. Je to spíše pomocník v domácnosti na zavolání, když toho vlastního nemáme zrovna po ruce. Nebo když ten pravý manžel není příliš manuálně zručný. Vtipně řečeno, hodinový manžel je takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Celá aktualita

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

02.08.2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21.06.2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

04.04.2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21.05.2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

07.03.2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

03.02.2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30.01.2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita
Všechny aktuality