Úspory.cz >> Poptávka >> Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

07.03.2015 Poptávka Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Pro domy postavené svépomocí rozhoduje vedle cenového rozdílu také ne zrovna dobré zkušenosti se stavebními firmami. Domy na klíč jsou často předražené a odvedená práce stavebních firem a řemeslníků mnohdy nesplňuje očekávání majitelů domů, kteří musí neustále řemeslníky kontrolovat. Proto narůstá počet Čechů, kteří mají zájem o stavbu domu svépomocí.

Právě za tímto účelem vznikla iniciativa Svépomocí.cz, která již od roku 2008 pomáhá lidem postavit dům vlastními silami a bez drahých stavebních firem. Velkou pomocí a hlavně zjednodušením jsou také nové stavební materiály fungující na principu “skládačky”. Díky tomu je schopno svépomocí postavit dům do dvou let až 80 procent lidí, kteří se pro tuto možnost rozhodnou.

Ušetřit je možné až jeden milion korun

Nechat si postavit dům na klíč od stavební firmy je pro mnoho lidí drahé a ani s pomocí hypotéky nejsou schopni na tuto cenu dosáhnout. Někteří lidé nejsou ochotní se zadlužovat vůbec, a proto si raději postaví dům sami. Nejčastěji si postaví zcela bez pomoci základovou desku, obvodové a vnitřní zdi.

"Moderní materiály jsou jako skládačka, není třeba mít na všechno zedníka. Na odborné práce si však většina sjednává odborníky: tesaře, instalatéry či elektrikáře. To samé se týká instalace oken," vysvětluje Pavel Tesárek, ředitel iniciativy Svépomocí.cz, a dodává: "Nejčastěji si lidé stavějí domy do velikosti zastavěné plochy 150 metrů čtverečních, zpravidla dvoupatrové domy nebo bungalovy. Na stavbu mají rozpočet od 1,5 milionu do dvou milionů korun. Stavbu realizuje většina stavebníků v době svého volna, tedy po práci a o víkendech. Ale i s tímto omezením je 80 procent námi sledovaných staveb dokončeno nejdéle do dvou let od zahájení."

Nejvíce domů postavených svépomocí vzniká ve Středočeském kraji (24 procent), kde jsou ceny domů nejvyšší. Následuje kraj Jihomoravský (18 procent) a Moravskoslezský (15 procent). Praha se s počtem svépomocí nachází uprostřed (11 procent) a nejméně se jich postaví v kraji Karlovarském (0,6 procent) a Ústeckém (0,8 procent). Ročně se takto na území ČR postaví 12 tisíc domů.

Nejčastěji se pro dům postavený svépomocí rozhodují lidé ve věku od 25 do 44 let (53 procent) a generace mezi 45 a 54 rokem (18 procent). Co se týče vzdělání, jedná se především o osoby se středoškolským vzděláním (50 procent), vysokoškolsky vzdělaných lidí je výrazně méně (15 procent).

Postavte si dům svépomocí a nejlevnější pomocníky a řemeslníky najdete na našich stránkách v sekci Poptávka.

Návod na stavbu domu najdete na internetu

Veškeré návody a videa, jak postavit dům svépomocí, je možné najít na internetu. Dále je pak možné využít některý z několikadenních kurzů, které pořádají firmy, zabývající se architekturou. "Zákazník si přinese svoje plány domu a my s ním projdeme všechny detaily a postupy prací přímo konkrétně na jeho dům. Kurzy jsou rozděleny na hrubou stavbu domu a dokončovací práce. Zájemci dostanou potřebné informace k základovým konstrukcím, zdivu a zdění, stropům i střechám. V dokončovacích pracích se řeší zateplení objektu, příčky, instalace, sádrokartonové konstrukce, podlahy či výplně stavebních otvorů. Ideální je právě individuální kurz, který řeší už konkrétní dům a jeho stavbu," říká Miroslav Stach ze studia Balance idea.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Hodinový manžel - holka pro všechno tak trochu jinak

28.09.2018

Hodinový manžel není samozřejmě manžel v pravém slova smyslu. Je to spíše pomocník v domácnosti na zavolání, když toho vlastního nemáme zrovna po ruce. Nebo když ten pravý manžel není příliš manuálně zručný. Vtipně řečeno, hodinový manžel je takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Celá aktualita

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

02.08.2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21.06.2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13.06.2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

04.04.2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21.05.2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

03.02.2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30.01.2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita
Všechny aktuality