Úspory.cz >> Zdraví >> Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13.07.2016 Zdraví Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Při výběru klimatizace máte mnoho možností. Na trhu najdete celou řadu zařízení různých výkonů a provedení. Do běžného bytu můžete instalovat tzv. kompaktní klimatizační jednotku. Její výhodou je hlavně snadná přenosnost. Nezapomeňte však, že i kompaktní klimatizační jednotka potřebuje někam umístit vývod teplého vzduchu. Zpravidla se to řeší umístěním příslušné hadice do pootevřeného okna. Tím vám ale zase do interiéru proudí teplý vzduch.

Výhodnější variantou může být klimatizace typu split. Ta má dvě oddělené části - venkovní s kompresorem a vnitřní s výparníkem, který ochlazuje vzduch. Splitové klimatizace jsou dražší, ale účinnější.

Pozor na pouhé ochlazovače vzduchu

Dejte si dobrý pozor na to, co vámi pořizované zařízení doopravdy umí. Na trhu se můžete setkat s takzvanými ochlazovači vzduchu, které sice mohou částečně pomoci, ale nejsou to klimatizace. Jak obyčejný ochlazovač vzduchu poznat? Stejně tak jako každému jinému typu klimatizace, musí i mobilní klimatizaci v útrobách kolovat chladivo, které je označováno jako R410A nebo R407C. U ochlazovačů vzduchu údaj o chladivu nenajdete, fungují totiž na jiném principu, kdy vzduch ochlazují pomocí odpařování vody

Důležitý je chladicí výkon

Pokud nenajdete v parametrech klimatizace údaje o chladivu, ještě pro jistotu zkontrolujte chladicí výkon, pak už máte jistotu, zda jde o „skutečnou klimatizaci“. Jaký údaj v kolonce chladicí výkon hledat? Pro chlazení je vhodné takové zařízení, jehož chladící výkon překročí hranici 1 kW (např. výkon 65 W chladit nemůže). Pro běžnou místnost se uvádí jako optimální chladicí výkon 2,5 až 3,5 kW.

Filtr klimatizace se hodí, ale zvyšuje cenu a hluk

Prakticky každá klimatizace vzduch filtruje, minimálně přes prachový filtr. Filtrovat se dále dají pachy, kouř, bakterie, viry, plísně atd. Klimatizace s tou nejúčinnější filtrací jsou vhodné pro citlivější jedince, jako jsou například alergici. Protože ale každý filtr omezuje průtok vzduchu, platí bezezbytku, že skutečná čistota je vykoupena vyšší hlučností klimatizace a menší účinností chlazení. Klimatizace s účinnou filtrací se pohybují ve vyšší cenové hladině. Filtry avizují i levnější klimatizace, ale ty čistí vzduch spíše symbolicky.

Pozor také na celkovou hlučnost

Pro kompaktní mobilní klimatizace je typické, že vydávají nepříjemné zvuky. S hlukem je třeba počítat i u dělených mobilních klimatizací, o kterých se v tomto ohledu dozvíte mnoho zkreslených dat. Například prodejci porovnávají hluk mobilní klimatizace s hlukem ulice, což je velmi zavádějící srovnání. Stanovit nepříjemnou hladinu hluku je poměrně složité. Obecně lze říci, že dražší klimatizace renomovaných značek jsou obvykle tišší, než levná zařízení pochybného původu.

Štítky: hlučnost klimatizace | klimatizace | kompaktní klimatizační jednotka | ochlazovače vzduchu | rady pro klimatizaci |

Hodnocení článku:

Podobné články

Slevy na romantické pobyty pro dva

06.06.2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21.05.2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

07.05.2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30.04.2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15.04.2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

02.04.2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18.03.2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

10.02.2016

Drobné, tmavě modré bobule borůvek jsou nejen sladké a šťavnaté, ale zároveň velice zdravé. Až tak zdravé, že jsou považovány za “superpotravinu”obsahující ohromné množství různých účinných látek, jež prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Je velká škoda, že si lidé dopřávají borůvek jen v omezené míře.

Celá aktualita
Všechny aktuality