Úspory.cz >> Zdraví >> Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky
Aktuality

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016 Zdraví V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Světový den zdraví není pouhou oslavou založení Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO). I když si WHO oslavy za své výjimečné aktivity zaslouží. Od roku 1948 se snaží omezovat nemocnost, postižení a úmrtnost především u chudých a sociálně slabých skupin obyvatelstva, rozšiřuje informace o významu zdravé životosprávy a podporuje rozvoj spravedlivých a efektivních zdravotnických systémů a strategií.

Zdraví vždy na prvním místě

Jedním ze 194 členů WHO je také Česká republika, a proto se i u nás každý rok 7. dubna konají zajímavé události spojené se zvoleným tématem pro Světový den zdraví. Pro rok 2016 bylo za téma zvoleno diabetes a vše, co s touto nemocí souvisí. Cílem všech plánovaných aktivit je spuštění „sady specifických, účinných a cenově dostupných opatření k řešení problému s diabetem, jako je prevence, včasná diagnóza, odpovídající léčba a zdokonalení péče o osoby postižené diabetem neboli cukrovkou“.

Jaké jsou hlavní cíle Světového dne zdraví v roce 2016?

  • Zvýšit povědomí o nárůstu diabetu a jeho ohromující zátěži a následcích, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy;
  • Spustit soubor specifických, účinných a cenově dostupných opatření k potlačení nárůstu onemocnění cukrovkou. Opatření mají zahrnovat kroky v prevenci diabetu a jeho diagnóze, v léčbě a péči o pacienty.
  • Uvést první souhrnnou zprávu o diabetu, která zdokumentuje zátěž a důsledky diabetu a vyjádří nutnost zavedení silnějších systémů zdravotní péče, které by zajistily zlepšení dohledu, zvýšenou prevenci a efektivnější řízení léčby diabetu.

Zdroj: www.bezpečnostpotravin.cz

Co je diabetes?
Diabetes neboli cukrovka, jak toto onemocnění nazýváme, je chronické onemocnění. Rozlišujeme dva typy - diabetes typu 1 a diabetes typu 2. V prvním případě jsou postižení lidé závislí na inzulinových injekcích, protože jejich tělo nedokáže produkovat vlastní inzulín. Až 90 procent postižených tvoří lidé s druhým typem, jejichž organismus dokáže inzulín tvořit ale jen v omezeném množství. Druhý typ je obvykle doprovázen nadváhou a obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravou životosprávou. Těžké případy cukrovky mohou vést až k selhání ledvin, slepotě, kardiovaskulárním chorobám a dokonce i ke smrti.

Cukrovce lze předcházet zdravým životním stylem

Podle WHO žije na světě více než 347 milionů lidí nemocných diabetem. Jejich počet neustále narůstá a to platí zejména pro země s nízkými a středními příjmy. V Evropě trpí cukrovkou zhruba 60 milionů a to ve všech věkových skupinách. I zde počty nemocných každým rokem stoupají. Přímo v členských zemích WHO postihuje diabetes 10 až 15 procent celkové populace.

Narůst cukrovky je nejčastěji způsobován nezdravým životným stylem, nadváhou a obezitou a také nedostatkem pohybu. Cukrovce je přitom možné v drtivě většině případů předcházet i drobnými změnami životního stylu, jako jo zdravější stravování a pravidelná fyzická aktivita.

V Evropě zájem o cukrovku a vyšší informovanost roste, jelikož je součástí jednoho z cílů kampaně Zdraví 2020, kterým je snížení předčasné úmrtnosti v důsledku nepřenosných (neinfekčních) chorob o 1,5 procenta do konce roku 2020.

Zajímáte se o své zdraví a žijete zdravě? Děláte dobře. Pro ty ostatní, kteří si neví rady, nabízíme konzultace s předními výživovými specialisty na Úspory.cz. Poradí vám a pomohou připravit zdravý jídelníček přímo na míru.

Štítky: cukrovka | den zdraví | diabetes | světová zdravotnická organizace | WHO |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

10. 2. 2016

Drobné, tmavě modré bobule borůvek jsou nejen sladké a šťavnaté, ale zároveň velice zdravé. Až tak zdravé, že jsou považovány za “superpotravinu”obsahující ohromné množství různých účinných látek, jež prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Je velká škoda, že si lidé dopřávají borůvek jen v omezené míře.

Celá aktualita
Všechny aktuality