Úspory.cz >> Energie >> Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021 Energie Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Pandemie koronaviru ovlivnila vývoj cen energií

Velkoobchodní burza se během pandemie koronaviru otřásla v základech. A to nejen co se týče cen ropy, ale také dalších energií, jako je elektřina a plyn. Jejich ceny totiž výrazně závisí na vývoji hospodářství. Když ekonomika jede na plné obrátky a firmy vyrábí, poptávka po energiích je vysoká. Během celosvětové pandemie nastal v roce 2020 pravý opak – ekonomika se zpomalila, a tak byla poptávka nižší. To vytvářelo tlak na pokles ceny.

Cena elektřiny na burze klesla

K největšímu poklesu cen energií došlo během první vlny epidemie na jaře 2020. Na Pražské energetické burze se cena elektřiny dotkla až hranice 38 eur/MWh. Poté se po zbytek roku pohybovala mezi 40–44 eury za megawatthodinu. I když po oznámení začátku očkování proti COVID-19 na konci roku 2020 burzy nabraly optimismus a ceny takřka všech surovin vzrostly, pro vývoj ceníků dodavatelů v letošním roce je důležité, že v průměru byla velkoobchodní cena elektřiny nižší.

Dodavatelé elektřiny totiž nakupují na burze s předstihem, a tak se pokles velkoobchodních cen promítá do ceníku až se zpožděním, navíc zlevnění musí trvat dlouhodobě. A přesně to se v loňském roce stalo.

Řada dodavatelů už zlevnila před koncem roku

Na pozitivní vývoj na burze zareagovali někteří dodavatelé ještě před koncem roku a změnili ceníky pro domácnosti. Mimo jiné největší český dodavatel elektřiny ČEZ zlevnil elektřinu v průměru o 9 %. E.ON snížil cenu u produktu se zelenou elektřinou – oproti běžné elektřině je od října 2020 levnější o 10 %. Nižší ceny elektřiny zákazníkům nabídnuli i další dodavatelé – například Bohemia Energy, innogy, MND nebo Centropol.

Dá se předpokládat, že dodavatelé, kteří nezlevnili do konce roku, sáhnou ke snížení cen elektřiny na počátku roku 2021, aby zůstali konkurenceschopní. Jaký bude ale vývoj v druhé půli roku? To je podle analytiků těžké předvídat – záleží především na vývoji pandemie. „Za předpokladu, že současná pandemie a tím vyvolaný pokles ekonomiky definitivně odezní, očekávám, že se budou více uplatňovat faktory tlačící na růst ceny elektřiny. Zpočátku pozvolně, ve druhém pololetí roku 2021 už docela výrazně,“ říká Jiří Gavor pro e15.cz.

Ceny plynu pro domácnosti klesly

Také ceny plynu na burze se v první půli roku v reakci na pandemii koronaviru propadly. S koncem léta ale začalo docházet k postupnému nárůstu – v závěru roku oscilovala velkoobchodní cena zemního plynu mezi 7–9 eury/MWh.

Pokles z prvního pololetí se už ale stačil promítnout do ceníků dodavatelů. Největší dodavatel plynu v ČR, společnost innogy, změnila ceník u základního produktu plyn Standard již v říjnu – cena plynu klesla o 5 % „Zkrátka ale nepřijdou ani zákazníci, kteří s námi v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie,“ uvedl pro Seznam Zprávy předseda představenstva innogy Tomáš Varcop.

Společnost ČEZ zlevnila u produktu Plyn na dobu neurčitou o 11 %. MND snížil obchodní cenu za MWh zemního plynu o 6 % s platností od 1. ledna 2021.

Vyplatí se fixace nižších cen energií?

Ceny energií teď klesají, a tak si jistě řada domácností klade otázku, zda si nižší cenu zafixovat. Odborníci radí být opatrní, protože kvůli fixaci nemůžete flexibilně reagovat a změnit dodavatele v případě dalšího zlevňování. Než se tedy rozhodnete zafixovat si cenu elektřiny nebo plynu, měli byste si pečlivě srovnat nabídky všech dodavatelů – s tím vám pomůže kalkulačka cen energií.

Štítky: cena elektřiny | ceny energií | ceny plynu | elektřina | energie | plyn |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality