Úspory.cz >> Energie >> ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice
Aktuality

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018 Energie Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Na konci léta letošní roku zveřejnil Energetický regulační úřad dokument nazvaný “Desatero obrany před šmejdy v energetice”. Tento dokumenti si vzal za cíl informovat spotřebitele, jak se ubránit nátlaku ze strany dodavatelů a zprostředkovatelů energií. Při přípravě dokumentu ERÚ spolupracovalo s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českou obchodní inspekcí.

 

„Sepsali jsme několik nejdůležitějších postřehů, jimiž by se měl řídit každý spotřebitel, který přijde do styku se zprostředkovatelem či obchodníkem s energiemi. I když našich rad je deset, ta nejdůležitější a nejzásadnější zní: nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud vás někdo osloví po telefonu, doporučujeme veškeré nabídky odmítnout a nechat si návrh smlouvy zaslat písemně. Vyvarujete se tak do budoucna mnohým problémům," uvedl Vladimír Outrata, předseda Rady ERÚ a dodal: „Cílem ERÚ je prostřednictvím desatera varovat veřejnost a přispět ke zvýšení obecného povědomí o praktikách, k nimž se někteří obchodníci a zprostředkovatelé uchylují."

 

Všechny tři instituce se krátce předtím domluvily, že budou společně postupovat proti neetickým praktikám a neustále se zvyšující se agresi “šmejdů v energetice” vůči běžným spotřebitelům. Momentálně se chystá změna legislativy v podobě novely energetického zákona.  

Desatero proti šmejdům v energetice

  1. Nenechte se do ničeho nutit. Cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se rozhodnete s ním jednat, udělejte si rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout.

  2. Poznejte rozdíl mezi dodavatelem a zprostředkovatelem. Pro každého platí jiné právní předpisy (např. rozdílné lhůty pro odstoupení od uzavřených smluv). Dodavatel má licenci na dodávky energií, zprostředkovatel pouze přeprodává nabídky jednoho či více dodavatelů. Zprostředkovatel může požadovat exkluzivitu ke správě odběrného místa. Pokud mu ji udělíte, vzdáte se práva vlastní volby pod hrozbou sankce.

  3. Požadujte doklad. Úřady energie na “návštěvy” nechodí, neprodávají a nekontrolují faktury podomním způsobem. To platí pro zástupce distributorů, kteří maximálně kontrolují měřidla, energii neprodávají. Cokoliv vám podomní prodejce, musí dokázat. Nekorektní prodejci se za velké dodavatele pouze vydávají.

  4. Zjistěte, zda není podomní prodej omezený vyhláškou. Pokud podomní prodejce zákaz poruší, obraťte se na (městskou) policii.

  5. Bez vašeho souhlasu vám nesmí psát ani volat. Zeptejte se, odkud mají kontakt a zda disponují vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemají, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů.

  6. Neberte si žádné pochybné dárky a služby. Známým příkladem dárku jsou LED žárovky a neplacené poradenství. Vypovíte-li smlouvu dříve, prodejce či zprostředkovatel „dárky" ihned zpoplatní.

  7. Nezavazujte se k ničemu před podpisem smlouvy. Do telefonu neříkejte ano, jelikož smlouvu lze uzavřít i telefonicky.

  8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a nepochopili. Ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete.

  9. Nebuďte pasivní! Spory neodkládejte a řešte je okamžitě. Jestliže dodavatel nereaguje nebo s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. V případě problémů se zprostředkovatelem se obraťte na Českou obchodní inspekci. Pokud nevíte, s kým jednat, obraťte se na jeden z úřadů, podnět si vzájemně předají.  

  10. Znejte svá práva. Od smlouvy uzavřené mimo provozovnu držitele licence lze bez sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji můžete vypovědět do 15 dní od zahájení dodávek.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10.04.2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19