Úspory.cz >> Energie >> Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty
Aktuality

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018 Energie Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Proč byste vůbec měli měnit dodavatele? Proč ne! Na českém trhu s energiemi působí více než padesát velkých i malých dodavatelů energií - elektřiny i plynu. Vás by mělo zajímat především to, v čem se jejich nabídky liší. Rozdíly bývají značné. Nejčastěji se dodavatelé liší v cenách, ve službách a v kvalitě servisu.

 

Smlouva na dobu neurčitou versus dobu určitou

Pokud si nového dodavatele energií najdete a rozhodnete se pro změnu, pozor byste si měli dát na správné načasování výpovědi. Důležité je vědět, zda máte se stávajícím dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou. Pokud na dobu určitou, tak si ve smlouvě zjistěte datum, k němuž lze smlouvu ukončit.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Výpověď smlouvy na dobu neurčitou

V tomto případě zákazník nemá žádný problém. Bez hrozby sankcí má právo podat výpověď a přejít k novému dodavateli, kdykoliv si umane. Nový dodavatel navíc vyřídí veškerou administrativu spojenou se změnou dodavatele.

Výpověď smlouvy na dobu určitou

Zákazník má právo smlouvu vypovědět pouze k datu výročí smlouvy. Navíc musí písemnou výpověď doručit do určité doby před tímto datem. Pokud by se zákazník rozhodl smlouvu vypovědět dříve, čeká jej nemalá pokuta za předčasné ukončení smlouvy. Ta může činit stovky až tisíce korun, takže změna dodavatele by se nevyplatila ani trochu.

 

Příklady finančních sankcí u největších dodavatelů energií v ČR:

Dodavatel elektřiny/plynu

Finanční sankce

ČEZ

70-150 Kč za každý předčasně ukončený měsíc

PRE

  • elektřina - fixní pokuta 4 500 Kč + 200 Kč za každý předčasně ukončený měsíc

  • plyn - fixní částka podle očekávané spotřeby + 200 Kč za každý předčasně ukončený měsíc

E.ON

5 500 Kč

Bohemia Energy

6 050 Kč

 

Existují ale situace, kdy si někteří dodavatelé energií sankci nenaúčtují. „Chápeme, že předčasné ukončení dodávkové smlouvy bývá velmi často způsobeno změnou životních potřeb zákazníka, například stěhováním, úmrtím nebo demontáží měřidla například při změně technologie vytápění. Pokud zákazník tuto skutečnost doloží, žádnou smluvní sankci neuplatňujeme,“ uvedla Hana Novotná, mluvčí společnosti Bohemia Energy.

 

Výpověď bez sankcí lze podat i u smlouvy na dobou určitou

Proč tedy vůbec klienti souhlasí se smlouvou na dobu určitou? Důvody jsou zřejmé. Někteří dodavatelé energií se nové klienty snaží nalákat na nejrůznější výhody (např. nižší cenu) při podpisu smlouvy na dva roky a déle. „Jde i o férovost vůči těm zákazníkům, kteří nemají fixované produkty. Bylo by vůči nim nespravedlivé, pokud by fixovaný zákazník využívající nižší ceny měl stejnou volnost jako ten nefixovaný,“ upozorňuje na hlavní rozdíl Roman Gazdík, mluvčí ČEZ.

Existují však situace, kdy má zákazník právo ukončit smlouvu na dobu určitou bez hrozby finanční pokuty. Učinit tak může tehdy, když dodavatel změní smluvní podmínky nebo zvýší cenu. O změně je povinen zákazníka informovat 30 dní před účinností změny. Zákazník poté musí podat výpověď 10 dní před účinnosti změny. Pokud by zákazník ale nebyl informován předem, prodlužuje se jeho právo na výpověď na 3 měsíce od účinnosti změny.

 

Štítky: energie | úspory energie | změna dodavatele elektřiny | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10.04.2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19