Úspory.cz >> Energie >> Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018 Energie Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Proč byste vůbec měli měnit dodavatele? Proč ne! Na českém trhu s energiemi působí více než padesát velkých i malých dodavatelů energií - elektřiny i plynu. Vás by mělo zajímat především to, v čem se jejich nabídky liší. Rozdíly bývají značné. Nejčastěji se dodavatelé liší v cenách, ve službách a v kvalitě servisu.

 

Smlouva na dobu neurčitou versus dobu určitou

Pokud si nového dodavatele energií najdete a rozhodnete se pro změnu, pozor byste si měli dát na správné načasování výpovědi. Důležité je vědět, zda máte se stávajícím dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou. Pokud na dobu určitou, tak si ve smlouvě zjistěte datum, k němuž lze smlouvu ukončit.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Výpověď smlouvy na dobu neurčitou

V tomto případě zákazník nemá žádný problém. Bez hrozby sankcí má právo podat výpověď a přejít k novému dodavateli, kdykoliv si umane. Nový dodavatel navíc vyřídí veškerou administrativu spojenou se změnou dodavatele.

Výpověď smlouvy na dobu určitou

Zákazník má právo smlouvu vypovědět pouze k datu výročí smlouvy. Navíc musí písemnou výpověď doručit do určité doby před tímto datem. Pokud by se zákazník rozhodl smlouvu vypovědět dříve, čeká jej nemalá pokuta za předčasné ukončení smlouvy. Ta může činit stovky až tisíce korun, takže změna dodavatele by se nevyplatila ani trochu.

 

Příklady finančních sankcí u největších dodavatelů energií v ČR:

Dodavatel elektřiny/plynu

Finanční sankce

ČEZ

70-150 Kč za každý předčasně ukončený měsíc

PRE

  • elektřina - fixní pokuta 4 500 Kč + 200 Kč za každý předčasně ukončený měsíc

  • plyn - fixní částka podle očekávané spotřeby + 200 Kč za každý předčasně ukončený měsíc

E.ON

5 500 Kč

Bohemia Energy

6 050 Kč

 

Existují ale situace, kdy si někteří dodavatelé energií sankci nenaúčtují. „Chápeme, že předčasné ukončení dodávkové smlouvy bývá velmi často způsobeno změnou životních potřeb zákazníka, například stěhováním, úmrtím nebo demontáží měřidla například při změně technologie vytápění. Pokud zákazník tuto skutečnost doloží, žádnou smluvní sankci neuplatňujeme,“ uvedla Hana Novotná, mluvčí společnosti Bohemia Energy.

 

Výpověď bez sankcí lze podat i u smlouvy na dobou určitou

Proč tedy vůbec klienti souhlasí se smlouvou na dobu určitou? Důvody jsou zřejmé. Někteří dodavatelé energií se nové klienty snaží nalákat na nejrůznější výhody (např. nižší cenu) při podpisu smlouvy na dva roky a déle. „Jde i o férovost vůči těm zákazníkům, kteří nemají fixované produkty. Bylo by vůči nim nespravedlivé, pokud by fixovaný zákazník využívající nižší ceny měl stejnou volnost jako ten nefixovaný,“ upozorňuje na hlavní rozdíl Roman Gazdík, mluvčí ČEZ.

Existují však situace, kdy má zákazník právo ukončit smlouvu na dobu určitou bez hrozby finanční pokuty. Učinit tak může tehdy, když dodavatel změní smluvní podmínky nebo zvýší cenu. O změně je povinen zákazníka informovat 30 dní před účinností změny. Zákazník poté musí podat výpověď 10 dní před účinnosti změny. Pokud by zákazník ale nebyl informován předem, prodlužuje se jeho právo na výpověď na 3 měsíce od účinnosti změny.

 

Štítky: energie | úspory energie | změna dodavatele elektřiny | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita
Všechny aktuality