Úspory.cz >> Energie >> Z čeho se skládá cena elektřiny?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020 Energie Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Regulovaná vs. neregulovaná část elektřiny

Cena elektřiny se skládá ze dvou složek – regulované a neregulované. I když se cena elektrické energie u každého dodavatele liší, regulovaná část je pro všechny poskytovatele závazná a neměnná. To znamená, že ji nemůže dodavatel žádným způsobem měnit, ale pouze ji promítne do vašeho vyúčtování. Určuje ji Energetický regulační úřad (ERÚ) – na konci každého roku vydává cenové rozhodnutí, které vstupuje v platnost od začátku ledna a je platné po celý následující kalendářní rok.

Neregulovaná část ceny elektřiny vychází z rozhodnutí každého dodavatele, proto se nazývá také jako tržní nebo obchodní cena. Dodavatelé si ji určují nezávisle. Z větší části je tvořena cenou za každou spotřebovanou megawatthodinu, která se odvíjí od velkoobchodní ceny elektřiny na burze.

Regulovaná cena elektřiny – za co platíte?

I když se dodavatelé předhání v tom, kdo má levnější elektřinu, málokterý vám přizná, že vaše úspora je omezená – a to právě regulovanou cenou elektřiny, kterou budete muset zaplatit u všech dodavatelů ve stejné výši. V současné době tvoří regulované platby více než polovinu z výsledné ceny elektřiny. Za co tedy vlastně platíte?

Ve svém vyúčtování elektřiny najdete následující položky:

  • platba za jistič (fixní měsíční poplatek),

  • cena za distribuci ve vysokém a nízkém tarifu (podle spotřeby v MWh),

  • systémové služby (podle spotřeby v MWh),

  • platba POZE (podle spotřeby v MWh),

  • činnost OTE (fixní měsíční poplatek).

Platba za jistič je stálá měsíční platba, kterou hradíte svému distributorovi za rezervovaný příkon. Odvíjí se od velikosti vašeho jističe. V podstatě by vám měla ručit za to, že v jakémkoliv okamžiku můžete ze sítě odebrat množství elektřiny, které odpovídá velikosti vašeho hlavního jističe.

Největší částku ukousnou poplatky za distribuci. Tyto peníze se využívají na investice do přenosové soustavy. Můžeme očekávat, že se v dalších letech budou tyto poplatky navyšovat, protože česká přenosová soustava vyžaduje velké investice.

Systémové služby označují poplatek za přenos velmi vysokého napětí a pokrývají také náklady na regulaci výroby elektřiny. Tyto služby má v České republice na starosti společnost ČEPS. Výše podpory výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (POZE) je určena na základě energetického zákona. Platba za služby regulátora trhu se hradí společnosti OTE, která organizuje denní trh s elektřinou. 

Tržní cena elektřiny – co ji tvoří?

Neregulovanou složku ceny elektřiny najdete ve vyúčtování elektřiny rozdělenou na tyto položky:

  • spotřeba elektřiny v MWh,

  • stálá platba (fixní měsíční poplatek),

  • daň z elektřiny.

Pokud máte dvoutarifovou sazbu elektřiny, budete mít spotřebu rozdělenou ještě na nízký a vysoký tarif. Cena za každou spotřebovanou megawatthodinu se odvíjí především od částky, za kterou dodavatel nakoupil elektřinu na burze. K tomu si připočte svoji marži a další poplatky. Proto hodně záleží na tom, jak dobrý je váš dodavatel obchodník. Jestliže se na trhu s elektřinou výborně orientuje a umí předvídat vývoj, dokáže elektřinu nakoupit levněji.

  • Velký vliv mají ale i přirážky, které si dodavatel k velkoobchodní ceně přičte – do těch se promítá jeho hospodaření, počet zaměstnanců, poboček a další faktory. Právě kvůli těmto faktorům se cena elektřiny u jednotlivých dodavatelů může lišit až o desítky procent, a proto se vám vyplatí udělat si online srovnání cen elektřiny.

Štítky: cena elektřiny | ceny energií | elektřina | energie |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality