Úspory.cz >> Energie >> Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021 Energie Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Mějte finance pod kontrolou

V první řadě se vrhněte na kompletní audit domácího rozpočtu. Zjistěte, kolik peněz do něj měsíčně vložíte a kolik vám z něj odčerpají pravidelné i nárazové platby. Možná se dostanete k cifrám, na které byste se dřív báli byť jen pomyslet. 

Faktem ovšem zůstává, že většina rodin i jednotlivců bývá po provedení tohoto auditu mírně řečeno zděšená. Ve finále totiž zjistíte, že stokorunové položky (za kosmetiku, léky, drobnosti a maličkosti) odčerpávají z vašeho rodinného rozpočtu nemalé částky. Co s tím? Řešením je snížení výdajů, což ale můžete provést prakticky bezbolestně a s minimálními zásady do běžného života a chodu rodiny.

Naplánujte si jídelníček

Zajít si do restaurace nebo objednat jídlo domů je samozřejmě příjemným zpestřením každodenního stereotypu. Pravdou ale zůstává, že jídlo venku je mnohem dražší, než jídlo uvařené doma. Proto je dobré naplánovat týdenní jídelníček a podle toho nakoupit potřebné suroviny. 

Ještě lepší samozřejmě je, pokud vychytáte potraviny v akci a těm pak následně skladbu jídel přizpůsobíte. Nebojte se navařit na vícero dní a hotové (a řádně vychladlé jídlo) uložit do praktických krabiček a ledničky. Ušetříte nejen čas, ale taky energie. Krabičku s jídlem si pak snadno můžete ohřát na home office nebo si ji vzít s sebou do práce. Měsíčně vám tahle jednoduchá změna ušetří klidně i několik stokorun.

Vyhněte se balené vodě

Pitná a zdravotně nezávadná voda je u nás součástí naprosté většiny domácností. Její kvalita se sice napříč republikou různí, z každého kohoutku v Česku ale teče zdravotně nezávadná voda vhodná k přímé a pravidelné konzumaci. A jen pro představu – za litr vody z kohoutku zaplatíte asi 60 haléřů. Litr té nejlevnější balené vody u nás koupíte asi za 2,50 Kč. A to už je rozdíl, nad kterým se vyplatí zamyslet.  

Že vám vadí výrazný chlorový zápach nebo nepříjemná pachuť kohoutkové vody? Řešením téhle problematiky můžou být praktické filtrační konvice, které dělají vodu chutnější a zbavují ji i vodního kamene a dalších nežádoucích látek. Pokud navíc budete takto přefiltrovanou vodu používat třeba do varných konvic, kávovarů nebo žehliček, snížíte dobu nutnou k nahřátí vody ve spotřebiči a ještě prodloužíte jeho životnost. Když k tomu všemu připočtete ještě dopad na ekologii a životní prostředí, asi už se vám pro těžké balíky vod do obchodu bude chtít jen stěží.

Šetřete na energiích

V první řadě se zaměřte na světla, která vybavte úspornými žárovkami. Pokud v místnosti zrovna nejste, nezapomeňte tady zhasnout. Světla pravidelně zbavujte prachu, který snižuje jejich svítivost. Dalším krokem je investice do elektrospotřebičů s vysokou energetickou třídou. Pračka, lednička i myčka by měly mít na energetickém štítku třídu A+, A++ či A+++, nižší třídy spotřebovávají příliš mnoho energie. 

Při vaření nebo žehlení využívejte zbytkového tepla. A ve varné konvici vždy vařte jenom tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Překontrolujte si též smlouvu od dodavatele elektřiny, případně využijte praktické online kalkulačky a srovnávače, které vám během několika mála chvilek prozradí, zda za energie neplatíte víc, než je nezbytně nutné

Auto nechte v garáži

Co si budeme povídat, auto je samozřejmě pohodlnější, než cesta do práce městskou hromadnou dopravou. Na druhou stranu ale z vašeho rozpočtu měsíčně odčerpá nemalou částku (odhadem cca 3 – 5 tisíc korun). Pokud proto vůz k výkonu povolání nepotřebujete, vyměňte ho za MHD nebo vyzkoušejte ekonomickou spolujízdu.  

Ušetřit ale samozřejmě můžete i na samotném provozu automobilu a jeho povinném ručení. To si snadno srovnáte pomocí naší nezávislé online kalkulačky a během několika mála kniknutí zjistíte, kde můžete uzavřít pojistku výhodněji a často i levněji. Ušetřit samozřejmě můžete i na dalších pojistkách, které jste si v minulosti sjednali. Tady ale pamatujte, že nejlevnější nemusí automaticky znamenat nejlepší. Vždy se zajímejte o limity pojistného plnění a výluky.  

Výdaje a půjčky důkladně promýšlejte

Jeden moudrý muž kdysi dávno řekl, že není tak bohatý, aby si kupoval levné věci. Že je to v rozporu se vším, co jsme napsali výše? Ani ne. Ať už se jedná o elektroniku, nábytek nebo třeba oblečení, zvažujte jeho koupi pouze ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné. Ve finále taky zvažte, jestli nebude lepší si pro tentokrát spíš připlatit, než stejný výrobek po pár měsících kupovat znovu. 

A přemýšlejte i v případě, kdy se dostanete do svízelné finanční situace. Pokud vám z ní nepomůžou blízcí přátelé nebo rodina a vy jste nuceni vzít si půjčku, vždy si mezi sebou jednotlivé nabídky porovnejte, půjčujte si pouze nezbytně nutnou částku a finálního poskytovatele půjčky vybírejte nejen na základě úroků, ale zejména RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost. Pamatujte, že půjčka je sice dobrý sluha, ale špatný pán…

Štítky: dotace na kotel | energie | plyn |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality