Úspory.cz >> Energie >> Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!
Aktuality

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019 Energie Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Moderní úsporné spotřebiče ušetří oproti svým předchůdcům tisíce korun ročně za elektřinu. Pořizovací ceny nejúspornějších spotřebičů jsou však relativně vysoké. Výměna pár let starého a jinak funkčního spotřebiče se tedy z pohledu ekonomické návratnosti moc nevyplatí. V takovém případě je výhodnější snažit se spotřebu ovlivnit svým šetrným přístupem. Jestliže už ale nový spotřebič vybíráte, volte pokud možno ten nejúspornější. Všechny potřebné údaje o spotřebě a energetické třídě spotřebiče naleznete v obchodech na energetických štítcích.

 

Pozor na stand-by režimy!

 

Nepleťte si pohotovostní režim s úplným vypnutím. Spotřebiče „spící“ v pohotovostním režimu dále spotřebovávají elektrickou energii, ačkoli to není na první pohled téměř patrné. Mezi nenápadné žrouty elektřiny se řadí zejména počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by). Pro opětovné zapnutí jsou vám okamžitě k dispozici, ale takové pohodlí něco stojí. Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Řešením je vypínat tato zařízení síťovým vypínačem, který zajistí odpojení spotřebiče ze sítě, případně je vypojit ze zásuvky úplně (pokud to není v rozporu s doporučením výrobce).

 

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Energii spotřebovávají také nabíječky na mobilní telefony, pokud je po dobití mobilu necháte zapojené v zásuvce. Podobně se chovají také napájecí kabely notebooků, které po vypnutí přístroje neodpojíte ze zásuvky.

 

Lednička pohltí až 20% celkových výdajů za energie!

 

Náklady na chlazení a mrazení potravin mohou tvořit 10 – 20 % spotřeby energie celé domácnosti. Pokud již vaše stará chladnička dosluhuje, vyplatí se pořízení nového úsporného spotřebiče ideálně energetické třídy A+++, která vám pomůže za elektřinu ročně ušetřit mnohdy více než 1000 Kč.

 

Spotřebu chladničky však ovlivňuje celá řada dalších faktorů, které jsou docela snadno regulovatelné. Svým chováním můžete výrazně snížit spotřebu i u staršího spotřebiče. Chladničku pravidelně odmrazujte, protože námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %. Zásadně do chladničky nevkládejte teplé potraviny, všechny nechejte nejprve vychladnout a před uložením je přikryjte nebo zabalte, abyste zamezili nežádoucímu odpařování, které způsobuje námrazu. Chladničku otevírejte co nejméně a zkontrolujte funkčnost těsnění dvířek.

 

Využívejte plně kapacitu pračky a myčky!

 

Pokud nevyužíváte celou kapacitu pračky a myčky, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. Tyto spotřebiče sice většinou disponují programy, které umožňují poloviční náplň. Spotřeba energie se tím oproti základnímu programu sníží, poloviční však nebude. U praček se před použitím vyvářky vždy dobře rozmyslete, většinou není potřeba a navíc ušetříte. Pokud je to možné, svěřte sušení prádla čerstvému venkovnímu vzduchu. Sušička se totiž mezi spotřebiči řadí většinou mezi ty energeticky „žravější“.

 

Úsporné zářivky = pro úsporu elektřiny nutnost!

 

Výměnou klasických žárovek za úsporné zdroje osvětlení snížíte účty za elektřinu jednoduchým způsobem. Elektřina spotřebovaná za provoz osvětlení může tvořit až 15 % z celkové spotřeby elektrické energie. Úsporné kompaktní zářivky mají oproti běžným žárovkám přibližně o 80 % nižší spotřebu elektřiny. U všech světelných zdrojů však platí jednoduchá rada – nezapomínejte zhasínat!

 

Rovněž zvažte změnu dodavatele elektřiny, díky čemuž můžete ušetřit několik tisíc korun ročně!


 

Hodnocení článku:

Podobné články

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19