Aby mohl plyn u vás doma zlevnit, je potřeba, aby se nižší ceny promítly do ceníků velkých dodavatelů energií, kteří zpracovaný zemní plyn nakupují nebo vynakládají náklady na jeho získávání. Z velké části za pokles, případně nárůst cen, může samozřejmě i konkurenční boj, kterého jsme mohli být svědkem právě v roce 2020.
Tehdy byl totiž patrný značný vliv hlavních světových dodavatelů, kteří v návaznosti na vývoj situace související s poklesem poptávky zlevnili své dodávky až téměř o třetinu. Dopad tohoto kroku se pak promítl do propadu cen pro velkoodběratele (globálně se hovoří až o 30 %).
I přes citelné snižování cen plynu by zlevnění u koncového odběratele nemělo být v roce 2021 tak výrazné kvůli přidané hodnotě a souvisejícím nákladům. I přesto lze očekávat snížení o dobrou čtvrtinu až 30 procent. Ani to ovšem není jisté.
Situaci totiž komplikují energetické regulace, které jsou součástí podmínek pro nové regulační období 2021-2025. Zmíněné podmínky, které budou součástí novely energetického zákona, navržené institutem ERÚ, by měly zpřísnit limity pro povolené výnosy. Ceny od dotčených dodavatelů tak mohou dosáhnout celkové snížení převyšující až 10 %.
V neposlední řadě je potřeba zmínit i další důležitý aspekt ovlivňující cenu pro konečného odběratele plynu. Tím je konkurenční prostředí regionálního trhu. Snaha zákazníka přilákat nebo udržet je pro maloodběratelské dodavatele motivací nabízet zvýhodněné tarify s garantovanou cenou i v případě pohybu velkoobchodních cen směrem vzhůru. Pokud jste proto nespokojení se současnou sazbou plynu nebo jejím výhledem do budoucna, je ideální doba pro změnu dodavatele.
Protože společností, které dodávají plyn koncovým zákazníkům, figuruje v našem prostředí rovnou několik, je mnohdy často složité se v jednotlivých nabídkách zorientovat. Proto je dobré využít praktického a nezávislého porovnání cen plynu, což provedete online třeba skrze tyto stránky. Během několika mála minut tak zjistíte, kdo vám nabídne nejlevnější plyn a kolik na něm můžete ve finále ušetřit.
Podobné články
Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.
Celá aktualitaKaždý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.
Celá aktualitaCeny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?
Celá aktualitaNástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.
Celá aktualitaEnergetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.
Celá aktualitaZákladem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.
Celá aktualitaRostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.
Celá aktualitaZa poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.
Celá aktualita